Tahliye Taahhütnamesi Nedir?

Güncelleme: 15.10.2021 Yayımlama: 05.10.2021 | Okuma Süresi: 3 dk.

Tahliye Taahhütnamesi Nedir?

Tahliye taahhütnamesi, herhangi bir ihtara gerek kalmadan kiralananın tahliye edilmesine dair taahhüt vermeyi sağlayan taahhütnamedir. Kiraya verenin hukuken imzalama zorunluluğu yoktur. Ancak taraflar aralarında bir düzenleme yapmaya karar vererek tahliye taahhütname tarihini belirleyebilirler. Bu durum öngörülü davranan taraflar için geçerlidir.


En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 411.007 TL
Faiz Oranı %2,08
Aylık Taksit 3.408 TL
Toplam Maliyet 298.507 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL
Toplam Maliyet 298.922 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor.


Tahliye Taahhütnamesi Ne Zaman Alınmalıdır?

Kira sözleşmesi imzalanması sonrasında tahliye taahhütnamesi muhakkak alınmalıdır. Bu taahhütnameyi kiracı kabul etmezse geçerli olmaz. Çünkü Yargıtay kararı burada ihtiyaç sahibi olan kiracıyı korumayı hedeflemiştir ve irade sakatlığı içinde mecburen imzaladığını kabul eder.

Kira sözleşmesi ile birlikte tahliye taahhütnamesi alınırsa, irade sakatlığının olması bir karine olacaktır. Aksi durumda sonradan imzalatılan taahhütnamelerde hile, ikrah veya hata olmadığını kiraya verenin ispat etmesi gerekir. 

Boş Olan Tahliye Taahhütnamesine İmza Atılması Durumda Ne Olur?

Hukuki uyuşmazlıklara neden olan ve ihbar ve ihtara gerek olmadan belirlenen ve tarih kısmını boş bırakarak evin tahliye edileceğini taahhüt eden bir metni kiracıya imzalatma durumudur. Buradaki öncelik taahhütnamedeki imzanın kiracıya ait olup olmamasıdır. Kiracı imzaya itiraz etmediği sürece doğru sayılacaktır. Yargıtay kiracının boş taahhütnameye imza atması halinde bunun sonuçlarına katlanarak tahliye etmesi gerektiği düşüncesindedir.

Kira artış hesaplaması yapmak için kira artış oranı hesaplama aracı sayfamızı ziyaret edin. 

Tahliye Taahhütnamesi Yasal Yollarla İptal Edilir mi?

 • Kiraya veren taraf insiyatif dahilinde kiracıyı tarihi gelse dahi tahliyeye zorlamayabilir. Tahliye takibi ve tahliye davası tahliye tarihinden 1 ay içinde açılmalıdır. Bu durum, kiraya verenin keyfi davranışlarını önlemek için sebep göstermeden kira sözleşmesini sonlandırma imkanını ortadan kaldırır.
 • Tahliye takiplerinde uyuşmazlık ve tahliye davaları beyanlar, süreler ve itirazlar bakımından iyi analiz edilerek Yargıtay’ın kararları kapsamında yapılmalıdır. Bu süreçte hukuki danışmanlık almak hak kayıplarının önüne geçer ve avukatların da sulh olma ihtimali mutlaka değerlendirilmelidir.
 • Kira sözleşmesinin sonunda kiracı sonlandırma ya da devam ettirme hakkına sahiptir. Kira bedelini ödediği sürece kiracı taşınmazı kullanmaya devam edebilir. 
 • Ancak kiraya verenin tahliye taahhütnamesi olmadığı sürece sonlandırma hakkı yoktur. Tahliye taahhütnamesi sayesinde tahliye davası açarak ya da icra dairesi kanalıyla kiracının taşınmazı boşaltması sağlanır. 
 • İki tür süreçte de hukuki destek almak yararlı olacaktır. Sulh mahkemesi açılacak olan tahliye davasında görevli olur. Davacının ikamet ettiği yerdeki mahkeme davaya bakar.

Tahliye Taahhütnamesinin Geçerli Olması İçin Gerekli Şartlar

Aşağıda belirtilen şartlardan birinin dahi olmaması halinde tahliye taahhütnamesi geçersiz sayılacaktır. Bu nedenle bu maddelere dikkat edilmesi oldukça önemlidir:

 • Yazılı olarak oluşturulmalı ve isteğe bağlı olarak noterde onaylatılmalıdır.
 • Taşınmazın boşaltılacağı tarih tahliye taahhütnamesinde belirtilmiş olmalıdır.
 • Kişi iradesinin sakatlanmış değil, serbest olması gereklidir.
 • Kira sözleşmesi imzalanırken ya da öncesinde tahliye taahhütnamesi verilirse, geçersiz sayılır. Doğru olan taşınmazın tesliminden sonra imzalatılmasıdır.
 • Her iki taraf kendi iradesiyle karar vererek tahliye taahhütnamesini iptal edebilir.
 • Tahliye taahhütnamesinde cezai şart belirtilmişse, geciken gün sayısı kadar günlük belirtilen tutar toplamını ödemekle yükümlüdür.

Noterlerde yapılan işlemlere noterde hangi işlemler yapılır sayfamızdan ulaşın.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Belirli Süreli Kira Sözleşmesi Ne Zaman Sona Erer?

Belirli süreli sözleşmelerde kiracı her yıl en az 15 gün önce sona erdirmek için bildirimde bulunması gerekirken, kiraya veren taraf sözleşme bittiği için sona erdiremez. Bu işlemi sadece 10 yıllık uzama süresi sonunda her kira dönemi bitiminde uzamaya 3 ay kala bildirimde bulunarak yapması gerekir.

Belirsiz Süreli Kira Sözleşmesi Ne Zaman Sona Erer?

Belirsiz süreli sözleşmelerde kiraya veren kişi kira başlangıcından 10 yıl sonra, kiracı ise her zaman sözleşmeyi feshedebilir. Bu yasalar kiracıyı mağdur etmemek adına oluşturulmuştur. Alacağınız evde kiracı oturması durumunda ne gibi haklarınız olur öğrenmek için alacağınız evde kiracı oturması durumunda sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak:

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu 352. Madde


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et