Refinansman ile Kredi Yapılandırma Farkı Nedir?

Güncelleme: 09.12.2021 Yayımlama: 21.09.2020 | Okuma Süresi: 3 dk.

Refinansman Nedir?

Refinansman, önceden alınmış ve yeni koşullarda avantajını kaybetmiş olan kredi için yeni ve daha avantajlı koşullara sahip bir kredi çekilerek eski kredinin kapatılması işlemidir. Refinansman sayesinde daha önceki kredi yenisiyle kapanarak yeni kredi üzerinden faiz oranı, vade sayısı hatta istenirse para birimi değiştirilir. 

Kredi Yapılandırma Hesaplama

Neden Refinansman Yapılır?

Refinansman iki sebeple yapılır:

  • kredi faizleri düştüğünde mevcut kredinin faizini düşürmek için,
  • diğeri ise ödemekte zorlanılan kredi borçlarını düzenlemek içindir.
Kredi Yapılandırma Nedir, Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?
Kredi Yapılandırma Nedir, Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi Faizleri Düştüğünde Refinasnman

Kredi faizleri düştüğünde banka daha düşük faiz oranları üzerinden kredi vererek eski kredi borcunun kapatılmasını sağlar. Böylece daha düşük faiz ile daha avantajlı koşullarda yeni kredi borcu ödenmeye devam edilir. 

Ödemekte Zorlanılan Kredi Borçları İçin Refinansman

Kişinin tüm bankalardaki kredi ve kredi kartı borçları tek bir kredi altında toplanır. Aylık taksitler kişinin ödeyebileceği tutarda ve kredi notu da uygun ise yeni kredi ile diğer tüm borçlar kapatılır. Tek bir kredi borcu ödenmeye devam edilir. Böylece kredi borçları toparlanmış ve düzene sokulmuş olur. İhtiyaç kredisi yapılandırılması hakkında detaylı bilgiyi ihtiyaç kredisi yeniden yapılandırma sayfamızdan edinin. 

En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 411.007 TL
Faiz Oranı %2,08
Aylık Taksit 3.408 TL
Toplam Maliyet 298.507 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL
Toplam Maliyet 298.922 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca bankaların konut kredilerini karşılaştırmak için konut kredisi faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.

Refinansman-Nedir İnfografik

Refinansman ile Kredi Yapılandırma Farkı Nedir?

Kredi yapılandırma, mevcut kredi borcunun kullanıldığı bankaya kredi ödemesinde sorun yaşanması halinde düşük faiz oranları ile kredinin yeniden vadelendirilmesi işlemidir. Refinansman ise mevcut kredi borcunun yeni faiz ve vade seçenekleriyle alınan krediyle kapatılması işlemidir. Refinansman yapılırken aynen ilk kredi çekilirken yapılan tüm işlemler yapılır. Bankalar refinansman yapan kişinin kredi notuna, siciline mutlaka bakar. Katılım bankalarında kredi yapılandırma işlemleri nasıl olur öğrenmek için katılım bankalarında kredi yapılandırma sayfamızı ziyaret edin. 

Refinansman Yapılırken Nelere Dikkat Etmeli?

  • Refinansman yapılırken kâr ve zarar hesabı dikkatli yapılmalıdır.
  • Refinansman her zaman avantajlı bir işlem olmayabilir. Bu hesabı doğru olarak yapmak için ödenecek toplam tutar yeni faiz oranı ile aylık taksitlere bölünür.
  • Faiz oranı dışında hesaplanması gereken banka masrafları ve toplam maliyet de işin içine katılmalıdır.
  • Ek olarak bankalar krediyi erken kapatma durumunda yüzde 0.2 oranında komisyon talep edebilir. Tüm bunlarla birlikte yapılacak hesaplamada yapılandırma zaman zaman zarara bile sebep olabilmektedir.

Bu nedenle refinansman yapılmadan önce birden fazla banka ile görüşülüp karşılaştırma yapmak en doğrusudur. Kredi faizleri büyük ölçüde düşer ve bu hesaplamalar sonucunda kârlı duruma geçilirse refinansman yapılmalıdır. Kredi yapılandırma ücreti yasal mı öğrenmek için kredi yapılandırma ücreti yasal mı sayfamızı inceleyin. 

Konut Kredisi Refinansman

Konut kredisi yüksek miktarlı ve uzun süreli bir kredi olduğu için refinansman yapılarak taksitler azaltılabilir ve güncel düşük faiz oranlarından faydalanılabilir. Konut kredisi refinansman için aynı banka tercih edilebilir veya başka bir bankaya transfer edilebilir.

Başka bankaya transfer edilmek istendiğinde eski banka krediyi erken kapama cezası uygulayabilme hakkına sahiptir. Aynı banka tercih edildiği durumda ise diğer bankalara göre daha yüksek bir faiz oranı teklif edebilir. Bu durumda her iki durum için kâr zarar hesabı yapılarak tercih yapılmalıdır.

Taşıt Kredisi Refinasnman

Önceden çekilmiş taşıt kredisi ödenmekte zorluk yaşandığı takdirde refinansman yapılarak kapatılabilir. Daha sonra düşük faiz ve vade seçenekleri ile çekilen kredi ödemesi ile kâr elde edilir. Kredinizi en doğru zamanda yapılandırarak en yüksek kâra ulaşmanız için yapmanız gereken tek işlem, sitemiz üzerinden “Yapılandırma Alarmına Kayıt Ol” butonunu tuşlamak olacaktır. Mail adresinize her ay düzenli gelecek olan kâr/zarar hesaplamanızı inceleyerek krediniz için en doğru kararı verebilirsiniz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et