Konut Kredisinde Sigorta Zorunluluğu

Güncelleme: 26.03.2021 Yayımlama: 18.05.2016 | Okuma Süresi: 3 dk.

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği'nin 26.maddesine göre tüketicinin "açık talebi" olmadığı sürece kredi işlemlerinde bankalar tarafından sigorta yapılamıyor. İlgili maddenin tamamı ise şu şekilde:

" Madde 26 - Tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamaz. Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi hâlinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, kredi veren tarafından kabul edilmek zorundadır. Bu sigortanın kredi konusuyla, meblağ sigortalarında kalan borç tutarıyla ve vadesiyle uyumlu olması gerekir. Meblağ sigortalarında, poliçedeki teminat tutarı kalan kredi tutarından yüksek olamaz. Sigorta vadesi de kredi vadesinden uzun olamaz."


En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

150.000 TL 120 Ay Vade

Toplam Maliyet 411.007 TL
Faiz Oranı %2,08
Aylık Taksit 3.408 TL
Toplam Maliyet 298.507 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL
Toplam Maliyet 298.922 TL
Faiz Oranı %1,29
Aylık Taksit 2.464 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor.


Bankalar Tarafından Sigortanın Zorunlu Tutulması

Bankalar ilgili yönetmelik kapsamında kullanıcıya sigorta konusunda bir zorunluluk sunamıyor. Bunun için bankalar genel olarak kredi ürünlerini hem sigortalı hem de sigortasız olarak çıkarıyor. Sigortasız ürünlerinin faizlerini ise yükselterek kullanıcı açısında sigortalı ürünü kullanmayı daha cazip hale getiriyor. Konut kredisinde ise bankanın temel teminatının ev olmasından dolayı alınan evi yangın, su baskını gibi risklere karşı teminat altına almak için konut sigortası yapılması isteniyor. Kullanıcının konut sigortasını yaptırmak istememesi durumunda ise bankalar genel olarak krediyi onaylamama yoluna gidiyor.

Yapılan Sigortalar İptal Edilebilir mi?

Kredi işlemlerinde sigorta masraf ve şartlarının açıkça ifade edildiği bir belgeye imza atarsanız, sigortanızın iptali için Tüketici Hakem Heyeti gibi kurumlara başvuruda bulunamıyorsunuz. Çünkü bu durumda banka ilgili yönetmeliğin şartlarına uyarak yazılı olarak onayınızı almış oluyor. Ancak yine de sözleşmenizde belirtilen şartlarda kredinizin iptali için ilgili sigorta şirketine başvurma şansınız yine de mevcut. Bunun yanında kredinizi erken kapmanız veya ara ödeme yapmanız durumunda, sigorta şirketinizden teminatın vadesi azaldığı için bir iade alınması da söz konusu oluyor. Kredinizi erken kapama veya ara ödeme yapmanız durumunda kâr hesaplamanızı ise kredi erken kapama aracımızdan hesaplayabilirsiniz. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için online kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Alırken Yapılması Zorunlu Tutulan Sigortalar

  • Konut Sigortası (Yasal olarak zorunlu olmasa da bankalar tarafından zorunlu tutuluyor.)

Konut sigortalarının geçerlilik süresi boyunca doğal afetten, hırsızlığa hatta teröre kadar pek çok riske karşı evinizi güvence altına alan bir sigorta türüdür. Konut sigortasıyla birlikte banka, kredi ödediğiniz süre boyunca evinizde meydana gelecek hasarları teminat altına alır. Öte yandan her sigorta şirketinin karşılayacağı veya karşılamayacağı hasarlar değişkenlik gösterir. Konut sigortası yaptırırken bu konuyu sigorta şirketinizle görüşmenizde fayda var. Detaylı bilgiyi konut sigortası zorunlu mu sayfamızdan edinin.

  • Zorunlu Deprem Sigortası

Ülkemizin topraklarının %96’sının deprem bölgesinde bulunması, zorunlu deprem sigortası (ZDS) bizler için kanuni olarak zorunlu hale getirildi. Zorunlu deprem sigortasının amacı, deprem ve deprem sonucu meydana gelebilecek hasar, yangın, tsunami gibi risklere karşı ev sahiplerini güvence altına almaktır. Kullanım süresi bir yıl olarak belirlenmiş olup, her yıl yenilenmesi gerekir.

Sigorta maliyetlerinin hesaplanmasında öncelikle konutun bulunduğu konuma ve yapının cinsine göre metrekare fiyatı belirlenir. Ardından, belirlenen metrekare fiyatı, konutun brüt metrekaresi ile çarpılarak sigorta bedeli oluşturulur. Zorunlu deprem sigortası ile ilgili maddi zararlar Doğal Afetler Sigortalar Kurumu (DASK) tarafından teminat altına alınır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız DASK sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Alırken Yapılması İsteğe Bağlı Sigortalar

  • Hayat Sigortası

Hayat sigortası, krediyi kullanmış olan kişinin hayatını kaybettiği tarihten itibaren, geriye kalan tüm borcunu faizi ile birlikte karşılayan sigorta çeşididir. Bu sigorta, kişinin ailesini ve geride kalanları maddi açıdan korumak için yapılır. Yıllık hayat sigortasında primler mesleğe ve yaşa göre değişkenlik gösterir. Ayrıca hayat sigortasının kapsadığı yaşın üst limiti de değişkenlik göstermekle birlikte en fazla 70-80 yaş aralığını kapsar. 

  • Ferdi Kaza Sigortası

Sigorta poliçe süresi en fazla bir yıl olan, isteğe bağlı olarak daha kısa süreler içinde yararlanabileceğiniz, sigorta yaptırdığınız süre içerisinde genel kapsam olarak dünyanın herhangi bir yerinde (bazı ferdi kaza sigortalarında ülke sınırlaması da mevcut) olsanız bile aniden uğradığınız kazalara karşı size maddi teminat sunan sigortalardır. Kaza sonucunda oluşacak tedavi masraflarının tazminatı, sigortalı sadece bedenen bir zarar gördüyse kendisine, vefat ederse yakınlarına güvence sağlanır.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et