Konut Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

Konut Kredisinde Sigorta Zorunluluğu

18.05.2016 Güncelleme: 30.10.2017
Konut Kredisinde Sigorta Zorunluluğu

Konut kredisi kullanırken karşımıza pek çok masraf çıkmaktadır. Bu nedenle kredilerin maliyeti hesaplanırken, konut kredisi kullanan tüketicilere sunulan zorunlu ve isteğe bağlı sigortaların poliçe primlerini de dikkate almak gerekmektedir. Önemli bir masraf kalemi olan sigorta ücretleri bankalar tarafından kredi sahiplerine zorunlu tutulmuştur.

Yasalar gereğince bankalar kredi verirken, kredi sözleşmesinde sigorta şirketi hakkında bir şart koyamayacak ve bu konuda bir sınırlama getiremeyecek. Tüketici istediği şirketteki poliçeden yararlanabilecek.

Ancak bankalar, konut kredisi alabilmeniz için sigortaları çoğunlukla zorunlu tutmaktadır. Zorunlu deprem sigortası dışında kalan sigortaları, yasal olarak yaptırmanız zorunlu olmasa da, bazı bankalar bu sigortayı yaptırmadığınız takdirde kredi işlemi yapmamaktadır. Peki, bankaların genellikle yapılmasını zorunlu bu sigortalar hangileridir? 

Kredi Alırken Yapılması Zorunlu Tutulan Sigortalar

  • Konut Sigortası (Yasal olarak zorunlu olmasa da bankalar tarafından zorunlu tutuluyor.)

Konut sigortalarının geçerlilik süresi boyunca (1 yıl) doğal afetten, hırsızlığa hatta teröre kadar pek çok riske karşı evinizi güvence altına alan bir sigorta türüdür. Konut sigortasıyla birlikte banka, kredi ödediğiniz süre boyunca evinizde meydana gelecek hasarları teminat altına almaktadır. 

Konut sigortası, kredi bitimine kadar her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Sigorta süresi boyunca evinizde herhangi bir hasar meydana gelmemişse, sigortanızı yenilerken hasarsızlık indirimi almaya hak kazanırsınız. Ayrıca, uzun süredir aynı sigorta şirketinden hizmet alıyorsanız, yenileme döneminizde yine ek indirim alma hakkı elde edebilirsiniz.

Öte yandan her sigorta şirketinin karşılayacağı veya karşılamayacağı hasarlar değişkenlik göstermektedir. Konut sigortası yaptırırken bu konuyu sigorta şirketinizle görüşmelisiniz. 

  • Zorunlu Deprem Sigortası

Ülkemizin topraklarının %96’sının deprem bölgesinde bulunması, zorunlu deprem sigortası (ZDS) bizler için kanuni olarak zorunlu hale getirilmiştir. Zorunlu deprem sigortasının amacı, deprem ve deprem sonucu meydana gelebilecek yangın, tsunami gibi risklere karşı ev sahiplerini güvence altına almaktadır. Kullanım süresi bir yıl olarak belirlenmiş olup, her yıl yenilenmesi gerekmektedir.

Sigorta maliyetlerinin hesaplanmasında öncelikle konutun bulunduğu konuma ve yapının cinsine göre metrekare fiyatı belirlenir. Ardından, belirlenen metrekare fiyatı, konutun brüt metrekaresi ile çarpılarak sigorta bedeli oluşturulur. Zorunlu deprem sigortası ile ilgili maddi zararlar Doğal Afetler Sigortalar Kurumu (DASK) tarafından teminat altına alınmaktadır. 

DASK ile ilgili ayrıntılı bilgi için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
ICBC Turkey Sadece Hesapkurdu’na özel indirimli fiyatlama! Hayat sigortası, Dask ve Konut sigortasının bankadan yapılması koşulu ile. %1,16 1.548 TL
Ziraat Bankası Ziraat Bankası Konut Kredisi, en iyi faiz oranları ile %1,15 1.541 TL
Yapı Kredi Herhangi bir opsiyonel ürünle birlikte Çınar Paketi alınması durumunda geçerli faiz oranıdır. %1,17 1.555 TL
Tüm Bankaların Konut Kredileri

Kredi Alırken Yapılması İsteğe Bağlı Sigortalar

  • Hayat Sigortası

Hayat sigortası, krediyi kullanmış olan kişinin hayatını kaybettiği tarihten itibaren, geriye kalan tüm borcunu faizi ile birlikte karşılayan sigorta çeşididir. Bu sigorta, kişinin ailesini ve geride kalanları maddi açıdan korumak için yapılmaktadır. 

Yıllık hayat sigortasında primler mesleğe ve yaşa göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca hayat sigortasının kapsadığı yaşın üst limiti de değişkenlik göstermekle birlikte en fazla 70-75 yaş aralığını kapsamaktadır. 

  • Ferdi Kaza Sigortası

Sigorta poliçe süresi en fazla bir yıl olan, isteğe bağlı olarak daha kısa süreler içinde yararlanabileceğiniz, sigorta yaptırdığınız süre içerisinde dünyanın herhangi bir yerinde olsanız bile aniden uğradığınız kazalara karşı size maddi teminat sunan sigortalardır. 

Kaza sonucunda oluşacak tedavi masraflarının tazminatı, sigortalı sadece bedenen bir zarar gördüyse kendisine, vefat ederse yakınlarına güvence sağlamaktadır.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan