HesapKurdu logo

Konut Kredisinde Sigorta Zorunluluğu

Güncelleme: 20.01.2023
Yayımlama: 18.05.2016
Paylaş
İçindekiler

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği'nin 26.maddesine göre tüketicinin "açık talebi" olmadığı sürece kredi işlemlerinde bankalar tarafından sigorta yapılamıyor. İlgili maddenin tamamı ise şu şekilde:

" Madde 26 - Tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamaz. Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi hâlinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, kredi veren tarafından kabul edilmek zorundadır. Bu sigortanın kredi konusuyla, meblağ sigortalarında kalan borç tutarıyla ve vadesiyle uyumlu olması gerekir. Meblağ sigortalarında, poliçedeki teminat tutarı kalan kredi tutarından yüksek olamaz. Sigorta vadesi de kredi vadesinden uzun olamaz."


En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranları:

Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor.


Bankalar Tarafından Sigortanın Zorunlu Tutulması

Bankalar ilgili yönetmelik kapsamında kullanıcıya sigorta konusunda bir zorunluluk sunamıyor. Bunun için bankalar genel olarak kredi ürünlerini hem sigortalı hem de sigortasız olarak çıkarıyor. Sigortasız ürünlerinin faizlerini ise yükselterek kullanıcı açısında sigortalı ürünü kullanmayı daha cazip hale getiriyor. Konut kredisinde ise bankanın temel teminatının ev olmasından dolayı alınan evi yangın, su baskını gibi risklere karşı teminat altına almak için konut sigortası yapılması isteniyor. Kullanıcının konut sigortasını yaptırmak istememesi durumunda ise bankalar genel olarak krediyi onaylamama yoluna gidiyor.

Yapılan Sigortalar İptal Edilebilir mi?

Kredi işlemlerinde sigorta masraf ve şartlarının açıkça ifade edildiği bir belgeye imza atarsanız, sigortanızın iptali için Tüketici Hakem Heyeti gibi kurumlara başvuruda bulunamıyorsunuz. Çünkü bu durumda banka ilgili yönetmeliğin şartlarına uyarak yazılı olarak onayınızı almış oluyor. Ancak yine de sözleşmenizde belirtilen şartlarda kredinizin iptali için ilgili sigorta şirketine başvurma şansınız yine de mevcut. Bunun yanında kredinizi erken kapmanız veya ara ödeme yapmanız durumunda, sigorta şirketinizden teminatın vadesi azaldığı için bir iade alınması da söz konusu oluyor. Kredinizi erken kapama veya ara ödeme yapmanız durumunda kâr hesaplamanızı ise kredi erken kapama aracımızdan hesaplayabilirsiniz. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı

Enpara.com

Kredi Kartı

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.6

Ömür boyu aidat almayan kredi kartı!

Ömür boyu aidat almayan kredi kartı! Dijital platformlarda yaptığınız harcamaların %50’si bizden!

Akbank Kredi Kartı

Akbank

Axess

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.5

İlk Yıl kart aidatı yok!

Axess’e ilk kez başvuranlara özel %0 faizli 10.000 TL Taksitli Avans imkanı!

QNB Finansbank Kredi Kartı

QNB Finansbank

CardFinans GO

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.6

Dijitalin Aidat Ödetmeyen Kartı CardFinans GO

Ömür boyu kredi kartı ücreti yok!

Kredi Alırken Yapılması Zorunlu Tutulan Sigortalar

  • Konut Sigortası (Yasal olarak zorunlu olmasa da bankalar tarafından zorunlu tutuluyor.)

Konut sigortalarının geçerlilik süresi boyunca doğal afetten, hırsızlığa hatta teröre kadar pek çok riske karşı evinizi güvence altına alan bir sigorta türüdür. Konut sigortasıyla birlikte banka, kredi ödediğiniz süre boyunca evinizde meydana gelecek hasarları teminat altına alır. Öte yandan her sigorta şirketinin karşılayacağı veya karşılamayacağı hasarlar değişkenlik gösterir. Konut sigortası yaptırırken bu konuyu sigorta şirketinizle görüşmenizde fayda var. Detaylı bilgiyi konut sigortası zorunlu mu sayfamızdan edinin.

  • Zorunlu Deprem Sigortası

Ülkemizin topraklarının %96’sının deprem bölgesinde bulunması, zorunlu deprem sigortası (ZDS) bizler için kanuni olarak zorunlu hale getirildi. Zorunlu deprem sigortasının amacı, deprem ve deprem sonucu meydana gelebilecek hasar, yangın, tsunami gibi risklere karşı ev sahiplerini güvence altına almaktır. Kullanım süresi bir yıl olarak belirlenmiş olup, her yıl yenilenmesi gerekir.

Sigorta maliyetlerinin hesaplanmasında öncelikle konutun bulunduğu konuma ve yapının cinsine göre metrekare fiyatı belirlenir. Ardından, belirlenen metrekare fiyatı, konutun brüt metrekaresi ile çarpılarak sigorta bedeli oluşturulur. Zorunlu deprem sigortası ile ilgili maddi zararlar Doğal Afetler Sigortalar Kurumu (DASK) tarafından teminat altına alınır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız DASK sayfamızı ziyaret edin.

Kredi Alırken Yapılması İsteğe Bağlı Sigortalar

  • Hayat Sigortası

Hayat sigortası, krediyi kullanmış olan kişinin hayatını kaybettiği tarihten itibaren, geriye kalan tüm borcunu faizi ile birlikte karşılayan sigorta çeşididir. Bu sigorta, kişinin ailesini ve geride kalanları maddi açıdan korumak için yapılır. Yıllık hayat sigortasında primler mesleğe ve yaşa göre değişkenlik gösterir. Ayrıca hayat sigortasının kapsadığı yaşın üst limiti de değişkenlik göstermekle birlikte en fazla 70-80 yaş aralığını kapsar. 

  • Ferdi Kaza Sigortası

Sigorta poliçe süresi en fazla bir yıl olan, isteğe bağlı olarak daha kısa süreler içinde yararlanabileceğiniz, sigorta yaptırdığınız süre içerisinde genel kapsam olarak dünyanın herhangi bir yerinde (bazı ferdi kaza sigortalarında ülke sınırlaması da mevcut) olsanız bile aniden uğradığınız kazalara karşı size maddi teminat sunan sigortalardır. Kaza sonucunda oluşacak tedavi masraflarının tazminatı, sigortalı sadece bedenen bir zarar gördüyse kendisine, vefat ederse yakınlarına güvence sağlanır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.