HesapKurdu logo

Kira Sözleşmesi Feshi Nasıl Yapılır?

Güncelleme: 19.09.2023
Yayımlama: 07.03.2023
Paylaş
İçindekiler

Kira sözleşmelerinin feshi; bildirim yolu ve dava yolu olmak üzere iki şekilde yapılır. 

Kira sözleşmeleri hazırlanırken belirtilen maddeler hem kiracıyı hem de kiralayanı koruyacak şekildedir. Fesih şartları sözleşmeye göre belirlenir. 

Bildirim Yolu ile Kira Sözleşmesi Feshi

Türkiye Borçlar Kanunu’nun 347. maddesine göre kiracı, kira sözleşmesinin bitimine 15 gün kala bildirim yolu ile sözleşmesini feshetme hakkına sahiptir. Kiracı kiralanandan çıkacağını belirtmediyse kira sözleşmesi 1 yıl süre ile yenilenir. Kiracı eğer evli ise, eşinin açık rızası olmadan kira sözleşmesini feshedemez.

Gayrimenkul sahibi, sözleşme süresinin bitmesi nedeniyle kiracıyı evden/işyerinden çıkartamaz. Taşınmaz mal sahibinin kira sözleşmesini feshedebilmesi için kira sözleşmesinin 10 yılı doldurmuş olması gerekir. 10 yılı doldurmuş sözleşmelerde, mal sahibi 3 ay önceden bildirimde bulunarak sözleşmeyi feshetme hakkına sahiptir. 

Kiranıza ne kadar zam yapılacağını merak ediyorsanız kira artış oranı hesaplama aracımızı ziyaret edin.

Dava Yolu ile Kira Sözleşmesi Feshi

Dava yolu ile kira sözleşmesinin feshi, kiracı ve kiralayan arasında anlaşmazlık durumunda başvurulan yollardan biridir. 

Taşınmaz mal sahibi;

  • Kendisi, eşi ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ev/iş yeri gereksinimi nedeniyle,
  • Ev/iş yerinin yeniden inşası ya da imar nedeniyle onarımı gibi kiralanan yerin kullanılmama durumlarına bağlı nedenlerle,
  • Kiracıdan kaynaklanan sebeplerle,
  • Kiralananı sonradan satın alan kişi; kendisi, eşi ya da bakmakla yükümlü olduğu kişiler için evi kullanacaksa ve bu durumda kiracı evden çıkmak istemezse,

Dava yoluna başvurarak kira sözleşmesini feshedebilir.  

Türkiye Borçlar Kanunu’nun (TBK) 355. maddesine göre; kişinin kendisi, eşi ve yakınlarının ev/iş yeri gereksinimi nedeniyle kiracı dava yoluyla kiralanandan çıkartıldıysa, üç yıl eski kiracı hariç başkasına kiralanamaz. Kira artışı hesaplama aracıKira vergisi hesaplama aracıKiracı Nedeniyle Kira Sözleşmesinin Feshi

Kiracı, ev sahibine belirli bir tarihte evden çıkacağını belirttiği halde ev boşaltmadıysa, mal sahibi evin boşaltılması için icra yoluna başvurma hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra

  • Kiracıya, kira bedeli ödenmediği için iki yazılı ihtarda bulunulduysa,
  • Kiracı ya da eşinin aynı ilçe ya da belde sınırları içerisinde yaşama elverişli bir konutu varsa,

kiralayan sözleşmeyi feshetme hakkına sahiptir.

Kiracı ve ev sahibi olarak haklarınızı öğrenmek için Borçlar Kanunu’na göre kiracı ve ev sahibi hakları yazımızı inceleyin.

Kira sözleşmesi Tek Taraflı Feshedilir mi?

Kira sözleşmelerinde;

  • Kiracı tarafından bir yıllık sözleşmenin bitimine 15 gün kala,
  • Kiralayan tarafından, kiralama süresi 10 yılı aştıktan sonra; kendisi, eşi ya da bakmakla yükümlü olduğu kişinin ev/iş yeri gereksinimi nedeniyle,
  • Kiracının kira bedelini ödememesi durumunda,
  • Kiracının tayin ve diğer geçerli sebepleri ile,

tek taraflı olarak feshetme hakkı bulunur.

Alacağınız evde kiracı oturması durumunda ne yapacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kaynak

 04.02.2011 tarihli 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.