KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Türkiye’nin Notu Düşerse Yatırımlar Kaçabilir

Güncelleme: 06.01.2016
Türkiye’nin Notu Düşerse Yatırımlar Kaçabilir

Dünyanın en büyük tahvil fonu yöneticisi Pimco, kredi derecelendirme kuruluşlarının not düşürme ihtimali ile, Türkiye'nin yatırımcı çıkışı için dönüm noktasında olduğunu belirtti.

2013'te 20 yılda ilk defa çöp seviyeden çıkartılan Türkiye'nin Baa3 olan Moody's notunu kaybetme riski konuşulurken, not görünümü ise negatif seviyesinde. İki yıl vadeli gösterge tahvilin faizi geçtiğimiz ay 111 baz puan kadar tırmanış kaydederken, yüzde 9.36 seviyesinde. Bu artış Bloomberg verilerine göre Ukrayna'dan sonra en dik yükseliş olarak kaydediliyor.

Pimco'nun gelişen piyasalar portföy yönetimi şefi Michael Gomez, Türkiye, azımsanmayacak orandaki cari açığı nedeniyle ciddi anlamda bir küresel türbülansa maruz kaldı, ve alışılmışın dışındaki para politikasını sürdürüyor. Yatırım notundaki güncellemelere bakacak olursak, Türkiye'ye sağlam bir para akışı oldu ve eğer yatırım yapılabilir seviyesinin altına bir not düşürme olursa bunun geri çıkması riski mevcut ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bigpara

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0,0 Puan