Konut Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

Konut Kredisi Faizleri Düştüğünde Ne Olur?

Güncelleme: 21.11.2017
Konut Kredisi Faizleri Düştüğünde Ne Olur?

Kredi işlemlerinde tüm süreci önemli derecede etkileyen tek faktör vardır: Faiz Oranı. Diğer faktörlerin hepsi -dosya masrafı, aylık taksit, sigorta ücreti- ödemelerinizi etkilemiyor mu, elbette etkiliyor ama onlar da faiz oranının durumuna göre şekilleniyor. Bu yazımızda ister konut kredisinde faiz oranları düşerse ne olur onu anlatacağız.


20 bankanın güncel faiz oranlarına Güncel Kredi Faiz Oranları sayfamızdan anında ulaşın.


Öncelikle faizlerin düşmesi durumunu 3 farklı açıdan incelememiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü oranlardaki değişiklik önce tüketiciyi, sonrasında bankaları ve bu paralelde gayrimenkul sektörünü etkilemektedir. Aslında tüm tarafların birbirine bağlı şekilde etkileyen bu olayı gelin tek tek açıklayalım. Son bölümde de ufak bir özetle faizlerin düşmesini genel bir bağlamda anlatalım.

Konut Kredisi Faizleri Düştüğünde Ne Olur?

1-Tüketici Açısından

Konut kredisi faiz oranları yıl içerisinde ortalama %0,90 seviyelerinde dolaşmakta, tüketiciler bu seviyelerin etrafında kredi süreçlerini başlatmaktadır. İlk olarak oranlardaki değişim bu süreçlerinde hızlanmasına, ya da yeni tüketicilerin kredi talebinde bulunmasına neden olacaktır. Örneğin 2013 baharında oranlar %0,60 seviyelerine kadar inmiş ve konut kredisi talebinde gözle görülür artışlar gerçekleşmişti. Bunun sebebi ödenecek faiz tutarının düşmesinden kaynaklı, aylık taksitlerde indirimin yaşanacak olmasıydı. Nitekim de öyle oldu, aylık taksitler düştü, tüketici binlerce lira kar etti. Tüketici açısından bakıldığında faizlerin düşmesi;

 •  Alım gücünün artmasına,
 • Kredi ödemelerinin rahatlamasına neden olmaktadır.
 • 2- Banka Açısından

  Oranların düşmesi bankalar açısından çoğu zaman iyi bir şeye işaret etmez ancak oluşacak yeni ve büyük kredi talebi tüm dengeleri alt üst edebilir. Sektörün ve finansal durumun ışığında belirledikleri konut kredisi faiz oranları ile müşterilerine daha cazip gözükmeye çalışan bankalar, indirime giderek kredi hacimlerini arttırmak, daha çok kişiye ulaşmak istemektedir. Bu durumda banka açısından bakıldığında faizlerin düşmesi;

  • Kredi talebinin artmasına,
  • Yeni müşteri edinimine neden olmaktadır.

  3- Gayrimenkul Sektörü Açısından

  Faiz oranlarındaki değişikliğin doğrudan etkilediği son halka gayrimenkul sektörü. Aslına bakarsanız ilişkiyi kurmak o kadar da zor değil. Oranların gerilemesi tüketiciyi ve bankaları harekete geçiyor. Alım gücü artan tüketici, kredi taleplerini arttırırken doğal olarak konut taleplerini de arttırıyor. Konut taleplerinin artması hem markalı projelere hem diğer konut alımlarını etkilerken buralardaki fiyatlamalarda da değişikliklere neden olmaktadır.


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

1 Puan