2016 Şubat Ayı Konut Kredisi Örnek Kullanıcı Soruları

Güncelleme: 01.03.2016
2016 Aralık Ayı Konut Kredisi Örnek Kullanıcı Soruları

Bize Sorduklarınız:

Soru: Kredi müracaatlarımın tamamı boş çıktı. Nedeni kredi notumun düşük olması ve geçmiş dönemden gelen aksamalar. Ne yapabilirim?

Yanıt: Öncelikle ilginize teşekkür ederiz. Bankalar, kredi talebinde bulunan kişilerde bazı şartlar aramaktadır:

  • SGK süresinin son çalıştığı işyerinde 6 ay ve üzerinde olması,
  • Belgelenebilir gelirin, istenilen kredi tutarı için yeterli olması,
  • Son 5 yıl içinde yasal takip yaşamaması ve bankalar ile olan çalışmalarında düzenli ödemeler yapması,
  • KKB (kredi puanı 1 ile 1900 arasında olabilir) puanın ortalama 1100 ve üzerinde olmasını talep edebilirler.

3 ile 6 ay arasında bankalar ile olan çalışmalarınızda (Kredi kartı ödemeleri-Otomatik ödeme Talimatları-KMH Kullanımları vb.) düzenli ödemeler yaparak kredi puanınızı yukarıya çekmeniz gerekebilir. Konuyla ilgili aklınıza takılan bir nokta olursa da lütfen bizimle paylaşın. Teşekkür eder, iyi günler dileriz.

Soru: Maaş bankası yönlendirmeli konut kredilerinde en uygun hangi oranı alabilirim?

Yanıt: Çalıştığımız bankalar arasında konut kredilerinde 120 aya kadar şuan en düşük 1,12 oranını alabiliyoruz. Bankalar; maaş bankası, gelir durumu, kredi puanı gibi etkenleri de dikkate alarak kişi özelinde daha uygun oran sunabiliyor. Talebiniz doğrultusunda sizlere yardımcı olmak isteriz. 20 banka için danışmanlık hizmeti sunuyoruz ve tüm kredi sürecinizi yakından takip ediyoruz. İlginize teşekkür ederiz. Syg.

Soru: Bu işlemler için komisyon alıyor musunuz? Bu konuda bazı endişelerim var. Bankalarla mı çalışıyorsunuz? Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

Yanıt: Hesapkurdu olarak bu konuda tüm süreç boyunca ücretsiz danışmalık hizmeti sunuyoruz. Herhangi bir aşamada tarafınızdan ücret, komisyon vb. ücret talep edilmemektedir. Kurumumuz bankalar ile Genel Müdürlük bazında çalıştığı ve anlaştığı için hizmet bedellerini kendilerinden tahsil etmektedir. İlginiz için teşekkür ederiz. Syg.

Soru: Sayın yetkili 2009 yılında kullandığım konut kredisinin dosya masrafları için tüketici haklarına başvurdum. Ücretin iadesi yönünde karar vermişler. Paramı nereden alabilirim?

Yanıt: Merhaba, konuyla ilgili “Kredi Dosya Masrafı İadesi” yazımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz. İyi günler dileriz. Syg.

Soru: Konut kredisi çekmek istiyoruz. 150.000 TL bedeli olan eve banka ne kadar kredi olanağı sağlar?

Yanıt: Konut kredilerinde evin ekspertiz değerinin en fazla %75’ini kullanabilirsiniz. Satın alacağınız eve eksper tarafından 150.000 TL değer biçilirse, 112.500 TL konut kredisi olarak talepte bulunabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz. Syg.

Soru: Merhabalar, bir apartmandan daire almak için bankaya başvuruda bulundum başka bir ilçeden gelen eksper 100-120 bin TL değeri olan ev için 60 bin TL değer biçmiş. Dolayısıyla kredi düşük çıkıyor. Bulunduğu alandaki ev, arsa, dükkân gibi gayrimenkullerin en kötüsü yıkılacak olanı bile 70 bin TL ama 3+1 olan eve bu fiyatı veriyor. Ne yapmam gerekiyor?

Yanıt: Bankalar evin gerçek değeri için anlaşmalı oldukları ekspertiz şirketlerinin verdikleri raporu dikkate almaktadırlar. Evinizin gerçek değerinin, raporda belirtilen değerden daha yüksek olduğunu düşünüyorsanız, bankanıza itiraz ederek yeniden eksper gönderilmesini talep edebilirsiniz. Konuyla ilgili çalıştığınız şube ile görüşmenizi tavsiye ederiz. İlginiz için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Syg.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır