2016 Mayıs Ayı Konut Kredisi Örnek Kullanıcı Soruları

Güncelleme: 04.12.2018
2016 Mayıs Ayı Konut Kredisi Örnek Kullanıcı Soruları

Bize Sorduklarınız

Soru: Konut kredilerinde hayat sigortası zorunlu mudur?

Yanıt: Hayat sigortaları kredilerde yasal olarak zorunlu değildir. Ancak bankalar, kredilerde yer alan risk düzeylerini bu şekilde sigorta yaptırarak aşağıya çekerek minimize etmek isterler. Bu nedenle hayat sigortası gibi ürünleri kabul eden müşterilerine daha uygun fiyatlamalar sunabilmektedirler. İyi günler dileriz.

Soru: Konut kredisi başvurusunda, kişinin eşinin takip ve ödeme düzensizliği eşine engel oluyor ama eşi kişi ile aynı adreste ikamet etmemektedir ve ayrı yaşamaktadır. Bu açıdan kredisinde engeller oluşuyor. Bu konuda yardımlarınıza ve bilgi görüşlerinize ihtiyacım var.

Yanıt: Konut kredilerinde eşlerin kredi durumları dikkate alınarak olumlu ya da olumsuz yanıtlar bankalar tarafından verilmektedir. Aynı adreste ikamet edilmese bile, yasal olarak evli göründükleri için talepleri birlikte değerlendirilir ve eş rızası olmadan konut kredisi kullandırımı söz konusu olamamaktadır. İyi günler dileriz.

Soru: İyi günler, geçen hafta bir ev için konut kredisine başvurduk. Bu hafta çıktı kredi ve cuma günü tapuyu alacaktık ama bazı sebeplerden bu evi almaktan vazgeçtik. Kredi durumu nasıl olur? Ne yapmalıyız?

Yanıt: Konut kredisi sözleşmesini imzalamadıysanız eğer, yasal kredi süreciniz başlamamış demektir. Herhangi bir kesinti ya da borç oluşmayacaktır. Ekspertiz için ödeme yapıldıysa, bu tutarınız iade edilmeyebilir. Çünkü eksper için banka farklı bir kuruma ödeme yapmaktadır. Bu sebeple kredinizi kullanmasanız dahi, ilgili ücret banka tarafından sizden nakit olarak talep edilir.

Soru: Merhabalar, şuan ödediğim iki tane kredim mevcut. Maaş bankamdan yeni kredi talep etsem, onaylanır mı?

Yanıt: Adınıza ait iki kredinizin olması borçluluk ve risk düzeyinizi bankalar açısından yüksek göstermektedir. Ödemelerinizde yaşanan gecikmelerde yeni kredi taleplerinizi olumsuz yönde etkilemektedir. Yüksek gelir gösterebilirseniz yeni kredi talebinizin onaylanma ihtimalini arttırabilirsiniz. Bunun dışında şuan için borçluluk limitiniz dolu olduğu için, bankalar mevcut kredilerinizden en az birini kapatmanızı sizden rica edebilirler. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi ve hesaplama işlemi yapmak için "Ne Kadar Kredi Çekebilirim" hesaplama aracımıza bakabilirsiniz. 

Soru: 2012 Aralık ayında sözleşme ile ev satın aldım. Tapusunu ise 2014 Haziran ayında aldım. Gayrimenkul değer artış vergisi hesaplanırken hangi tarih dikkate alınacaktır? Teşekkürler

Yanıt: Normal şartlarda tapunun üzerinde yazan son tarih (tapu tarihi) baz alınarak işlem yapılmaktadır. Daha detaylı bilgi ve hesaplama işlemi için "Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi Hesaplama" sayfamıza bakabilirsiniz. İyi günler dileriz.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır