2016 Haziran Ayı Konut Kredisi Örnek Kullanıcı Soruları

Güncelleme: 13.07.2016
2016 Haziran Ayı Konut Kredisi Örnek Kullanıcı Soruları

Bize Sorduklarınız

Soru: Merhabalar, konut kredisi için en az ne kadarlık sigortalı olmamız gerekiyor?

Yanıt: Konut kredilerinde bankalar genellikle son iş yerinizde en az 6 ay ve üzerinde sigorta kaydınız olmasını istemektedirler.

Soru: Ben 1 hafta önce ev satın almak için banka kredisine başvurdum. Ekspertiz gelip daireyi inceledi. Tapu Kadastroya gitti ve bize şu cevabı verdi: “sizin daireniz projede 2 kat tapuda ise 1 kat görünüyor. Ben buraya onay veremem deyip krediye onay vermedi. Ne yapabilirim?

Yanıt: Proje ve tapuda daireniz için uyumsuzluk var ise bankalar krediye onay verememektedir. Dairenizin, projeye uygun olarak inşa edilmesi gerekmektedir. İlgili daire için bu şartlar altında kredi çekebilmeniz mümkün olamamaktadır.

Soru: Merhaba, iş yeri satın almak istiyorum. Bir miktar kredi çekeceğim ancak bu kredi konut kredisi sınıfına mı giriyor? Eğer farklıysa en fazla kaç ay vade olabilir?

Yanıt: İş yeri kredisi için bankaların ticari bölümlerine bireysel başvuruda bulunmanızı tavsiye edebiliriz.

  • 120 aya kadar vade imkânı bulunmaktadır.
  • Satın alacağınız iş yerinin ekspertiz değerinin en fazla %75'i kadar kredi kullanabilirsiniz.
  • Krediye konu gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilir.

Konut kredisi olarak kullanabilmeniz için alacağınız gayrimenkulün tapu bilgilerinde “mesken” bilgisi yer almalıdır.

Soru: Merhaba, ben yurt dışında ikamet ediyorum. Türkiye’den ev almayı planlıyorum, ortalama 250 bin liralık evler düşünüyorum ve 100 bin TL birikmişim var. 150 bin kredi çekmek istiyorum fakat benim Türkiye'de SGK ve gelir kazancım yok. Türkiye'den kredi çekebilir miyim?

Yanıt: Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız konut kredisi talebinde bulunabilmektedirler.  Bu konu hakkında detaylı bilgiye "Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşları Konut Kredisi Kullanabilir mi?" yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Soru: Merhaba, bir yıl önce kredi ile ev almıştım. Yalnız evi kayınvalidemin üzerine yapmak zorunda kalmıştım bankalarla problemim olduğu için. Şimdi banka ödemelerini ve tapuyu kendi üzerime nasıl alabilirim?

Yanıt: Yapmak istediğiniz işlem için mevcut kredi bankanıza başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kredi şubeniz ile görüşerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır