KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

2 Milyon Kiracı Tehlikede

Güncelleme: 24.04.2017
2 Milyon Kiracı Tehlikede

Yeni Borçlar Kanunu’nun 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi ile birlikte ev sahipleri 10 yılını dolduran kiracılarını gerekçesiz bir şekilde tahliye edebilecek.

Noterden Alınacak İhtarname ile

Bilindiği üzere kirasını düzgün ödeyen kiracıyı ev sahibi evini başka birine kiraya verme gerekçesiyle çıkartamıyordu. Böyle bir durumda çıkartılan kiracı “Evini başkasına kiraya verdi” diyerek itiraz edebiliyordu. Ancak Borçlar Kanunu’nda yapılan değişiklikten sonra artık ev sahipleri 10 yılını dolduran kiracısını isterse tahliye edebilecek. Ev sahibinin bunun için sözleşme bitimi tarihine 3 ay kala noterden ihtarname göndermesi yeterli olacak. İhtarnamede mülk sahipleri kira sözleşmesini 10 yıl nedeniyle uzatmadığını belirterek rahatlıkla tahliye isteyebilecek.

2 Milyon Kişi Tehlikede

İstatistiklere göre Türkiye’de nüfusun yüzde 65’i kiracı konumunda. Kiracıların yüzde 25’inin de 10 yıl ve üzeri kiracı olduğu biliniyor. Bu da yeni yürürlüğe girecek uygulamanın 2 milyona yakın kişiyi ilgilendirmesi anlamına geliyor. Uygulamanın en çok dükkan sahiplerini etkilemesi bekleniyor. Dükkanında değişiklik yapmak istemeyen esnaf mal sahibiyle anlaşmak için belki kesenin ağzını biraz daha açmak zorunda kalacak. Artan ev kiralarına rağmen eski kiracısından düşük kira alan ev sahipleri içinse uygulama avantajlı olacak.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0,0 Puan