İkinci El Araç Satış Fiyatı Hesaplama

Güncelleme: 17.03.2023 Yayımlama: 20.07.2016
Hesapkurdu

* Kasko değer listesi hakkında detaylı bilgi almak için Kasko Değer Listesi sayfamızı, taşıtınızın MTV hesaplamasını anında yapmak için Motorlu Taşıtlar Vergisi sayfamızı ziyaret edin.

İkinci El Araç Fiyatı Nasıl Belirlenir?

İkinci el araç satış fiyatları, satılacak olan aracın sıfır (0) fiyatı baz alınarak, satılan aracın kaza durumu, kilometresine göre satıcıların kendilerinin belirlemiş olduğu fiyatlardır. Ancak, bu piyasa fiyatlarının sigorta şirketi ve diğer ilgili kurumlar tarafından kullanılmasından dolayı farklılık olmaması ve çeşitli mağduriyet ve suistimaller yaşanmaması adına referans oluşturmak için Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından sürekli güncellenen bir “Araç Kasko Değer Listesi” hazırlanır. 

Hesaplama aracımızda kullanılan oranlar, TSB’nin belirlemiş olduğu listeye göre sürekli güncellenerek hazırlanır. Eğer taşıtınızı aracımız üzerinden bulamıyorsanız, aracınızın model yılını değiştirerek, tekrardan arama yapmalısınız. Aracınızın listede bulunmamasının nedeni, ülkemizde bazı az satılan araçların her model yılı listede yer almamasından kaynaklanabilir.

Araç Kasko Değer Listesi Nasıl Hazırlanıyor?

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) araçların marka, model ve üretim yıllarına göre Doğuş Otomotiv (DOD) servis katkıları ile web siteleri ve satılık araç ilanlarını temel alarak kasko değer listesini hazırlar. 

2022'de En Fazla Satış Yapan İlk 10 Araç Markası

Sıra Marka  Model
1 Volkswagen Passat
2 Fiat Egea Sedan
3 Renault Clio HB
4 Renault Megane
5 Ford Ford Focus
6 Opel Astra
7 Toyota Corolla
8 Volkswagen Polo
9 Volkswagen Golf
10 BMW 5 Serisi

*Tablo Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) 2022 Kasım ayı satış verilerine göre düzenlendi.

Sigorta Şirketleri Kasko Değer Listesinde Yer Alan Fiyatları Kullanıyor mu?

Öncelikle kasko değer listesi, sigorta şirketleri tarafından araçların teminat üst sınırlarının belirlenmesinde referans olarak kullanılır. Yani, tam olarak burada belirlenen oranları sigorta şirketlerinin kullanması zorunlu değildir. Ancak, sigorta şirketleri aracın pert olması, çalınması gibi durumlarda bu değer listesinde yer alan tutarlara yaklaşık olarak bir tazminat ödemesi yapar. Bundan dolayı araç sahipleri için listede yer alan tutarlar önemlidir. 

Aracınız TSB’nin Listesinde Bulunmaması Durumunda

Çok istisna bir durumda olsa da eğer aracınız TSB’nin listesinde bulunmuyorsa, sigorta şirketleri aracın fiyat araştırmasını yapıyor. Eğer ülkemizde aracın fiyatının belirleneceği bir piyasa oluşmadıysa, bu durumda aracın muadili araçlara göre fiyatı sigorta şirket yetkilileri veya değerleme uzmanları (eksperler) tarafından müşterinin de talepleri göz önüne alınarak belirlenir. 


En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

40.000 TL 48 Ay Vade

Toplam Maliyet 90.058 TL
Faiz Oranı %3,05
Aylık Taksit 1.876 TL
Toplam Maliyet 90.058 TL
Kâr Payı %3,05
Aylık Taksit 1.876 TL
Toplam Maliyet 92.030 TL
Faiz Oranı %3,15
Aylık Taksit 1.917 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların taşıt kredisi faizlerine ulaşmak için taşıt kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Araç Kasko Değer Listesi ile Piyasa Değeri Arasında Neden Fark Var?

Genellikle kasko değer listesinde yer alan araç bedelleri piyasanın biraz daha üzerindedir. Bunun temel nedenleri ise şöyledir:

  • parça başı araç maliyetinin daha yüksek olması
  • baz alınan araçların hasarının olmaması 
  • kurumsal ikinci el satış yapan bayi fiyatlarının temel olarak alınması

Kasko Hasar Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kasko sigortası araç hasarı, parça başına maliyet hesaplaması yöntemi ile yapılır. Bu yöntemde kasko sigortasına sahip olan aracın herhangi bir kazaya karışması sonucunda oluşan hasar, parça başı değişim, işçilik ve varsa onarım bedelleri hesaplanarak belirlenir. 

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.


Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3,2 Puan - 63 Kullanıcı
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi Close Policy
Kabul Et Close Policy