İkinci El Araç Satış Fiyatı Hesaplama

Güncelleme: 28.04.2022 Yayımlama: 20.07.2016
Hesapkurdu

* Kasko değer listesi hakkında detaylı bilgi almak için Kasko Değer Listesi sayfamızı, taşıtınızın MTV hesaplamasını anında yapmak için Motorlu Taşıtlar Vergisi sayfamızı ziyaret edin.

İkinci El Araç Fiyatı Nasıl Belirlenir?

İkinci el araç satış fiyatları, satılacak olan aracın sıfır (0) fiyatı baz alınarak, satılan aracın kaza durumu, kilometresine göre satıcıların kendilerinin belirlemiş olduğu fiyatlardır. Ancak, bu piyasa fiyatlarının sigorta şirketi ve diğer ilgili kurumlar tarafından kullanılmasından dolayı farklılık olmaması ve çeşitli mağduriyet ve suistimaller yaşanmaması adına referans oluşturmak için Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından sürekli güncellenen bir “Araç Kasko Değer Listesi” hazırlanır. 

Hesaplama aracımızda kullanılan oranlar, TSB’nin belirlemiş olduğu listeye göre sürekli güncellenerek hazırlanır. Eğer taşıtınızı aracımız üzerinden bulamıyorsanız, aracınızın model yılını değiştirerek, tekrardan arama yapmalısınız. Aracınızın listede bulunmamasının nedeni, ülkemizde bazı az satılan araçların her model yılı listede yer almamasından kaynaklanabilir.

Araç Kasko Değer Listesi Nasıl Hazırlanıyor?

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) araçların marka, model ve üretim yıllarına göre Doğuş Otomotiv (DOD) servis katkıları ile web siteleri ve satılık araç ilanlarını temel alarak kasko değer listesini hazırlar. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


2021'de En Fazla Satış Yapan İlk 10 Araç Markası

SıraMarka Model
1FiatEgea Sedan
2ToyotaCorolla
3RenaultClio HB
4RenaultMegane
5HondaCivic Sedan
6VolkswagenPassat
7DaciaDuster
8FiatEgea Cross
9Hyundaiİ20
10VolkswagenPolo

*Tablo Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) 2021 Kasım ayı satış verilerine göre düzenlendi.

Sigorta Şirketleri Kasko Değer Listesinde Yer Alan Fiyatları Kullanıyor mu?

Öncelikle kasko değer listesi, sigorta şirketleri tarafından araçların teminat üst sınırlarının belirlenmesinde referans olarak kullanılır. Yani, tam olarak burada belirlenen oranları sigorta şirketlerinin kullanması zorunlu değildir. Ancak, sigorta şirketleri aracın pert olması, çalınması gibi durumlarda bu değer listesinde yer alan tutarlara yaklaşık olarak bir tazminat ödemesi yapar. Bundan dolayı araç sahipleri için listede yer alan tutarlar önemlidir. 

Aracınız TSB’nin Listesinde Bulunmaması Durumunda

Çok istisna bir durumda olsa da eğer aracınız TSB’nin listesinde bulunmuyorsa, sigorta şirketleri aracın fiyat araştırmasını yapıyor. Eğer ülkemizde aracın fiyatının belirleneceği bir piyasa oluşmadıysa, bu durumda aracın muadili araçlara göre fiyatı sigorta şirket yetkilileri veya değerleme uzmanları (eksperler) tarafından müşterinin de talepleri göz önüne alınarak belirlenir. 


En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

40.000 TL 48 Ay Vade

Toplam Maliyet 68.436 TL
Faiz Oranı %2,04
Aylık Taksit 1.426 TL
Toplam Maliyet 61.429 TL
Faiz Oranı %1,59
Aylık Taksit 1.280 TL
Toplam Maliyet 67.639 TL
Kâr Payı %1,99
Aylık Taksit 1.409 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların taşıt kredisi faizlerine ulaşmak için taşıt kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Araç Kasko Değer Listesi ile Piyasa Değeri Arasında Neden Fark Var?

Genellikle kasko değer listesinde yer alan araç bedelleri piyasanın biraz daha üzerindedir. Bunun temel nedenleri ise şöyledir:

  • parça başı araç maliyetinin daha yüksek olması
  • baz alınan araçların hasarının olmaması 
  • kurumsal ikinci el satış yapan bayi fiyatlarının temel olarak alınması

Kasko Hasar Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kasko sigortası araç hasarı, parça başına maliyet hesaplaması yöntemi ile yapılır. Bu yöntemde kasko sigortasına sahip olan aracın herhangi bir kazaya karışması sonucunda oluşan hasar, parça başı değişim, işçilik ve varsa onarım bedelleri hesaplanarak belirlenir. 

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.


Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3,2 Puan - 61 Kullanıcı
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi Close Policy
Kabul Et Close Policy