Kasko Sigortalarını Karşılaştır

İkinci El Araç Satış Fiyatı Hesaplama

Güncelleme: 30.10.2017
Hesapkurdu

İkinci el satış fiyatları, satılacak olan aracın sıfır (0) fiyatı baz alınarak, satılan aracın kaza durumu, kilometresine göre satıcıların kendilerinin belirlemiş olduğu fiyatlardır. Ancak, bu piyasa fiyatlarının sigorta şirketi ve diğer ilgili kurumlar tarafından kullanılmasından farklılık olmaması ve çeşitli mağduriyet ve suistimal yaşanmaması için referans alınması için Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından sürekli güncellenen bir “Araç Kasko Değer Listesi” hazırlanmaktadır.

Araç Kasko Değer Listesi Nasıl Hazırlanıyor?

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) araçların marka, model ve üretim yıllarına göre Doğuş Otomotiv (DOD) servis katkıları ile web siteleri, gazete ilanlarını temel alarak, kasko değer listesini hazırlanmaktadır. 

Sigorta Şirketleri Kasko Değer Listesinde Yer Alan Fiyatları Kullanıyor mu?

Öncelikle kasko değer listesi, sigorta şirketleri tarafından araçların teminat üst sınırlarının belirlenmesinde referans olarak kullanılmaktadır. Yani, tam olarak burada belirlenen oranları sigorta şirketlerinin kullanması zorunlu değildir. Ancak, sigorta şirketleri aracın pert olması, çalınması gibi durumlarda bu değer listesinde yer alan tutarlara yaklaşık olarak bir tazminat ödemesi yapmaktadır. Bundan dolayı araç sahipleri için listede yer alan tutarlar önemlidir. Ayrıca 10 yıllık araç maliyetinizi hesaplamak için Otomobil Sahibi Olmanın Yıllık Maliyeti Hesaplama aracımıza bakın.

40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Kuveyt Türk Taşıt Kredisi Başvurusu %2,05 1.429 TL
Vakıfbank Taşıt Kredisi Başvurusu %2,08 1.439 TL
Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu %2,36 1.534 TL
40.000 TL Taşıt Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

Hesaplama Aracımız Üzerinde Yer Alan Değerler TSB’den Alınmakta

Aracımızda kullanılan oranlar, TSB’nin belirlemiş olduğu listeye göre sürekli güncellenerek hazırlanmaktadır. Eğer taşıtınızı aracımız üzerinden bulamıyorsanız, aracınızın model yılını değiştirerek, tekrardan arama yapmalısınız. Bunun nedeni, ülkemizde bazı az satılan araçların her model yılı listede yer almayabiliyor.

araç değer hesaplama

Aracınız TSB’nin Listesinde Bulunmaması Durumunda

Çok istisna bir durumda olsa eğer aracınız TSB’nin listesinde bulunmuyorsa, sigorta şirketleri aracın fiyat araştırmasını kendileri yapmaktadır. Eğer ülkemizde aracın fiyatının belirleneceği bir piyasa oluşmadıysa, bu durumda aracın muadili araçlara göre fiyatı sigorta şirket yetkilileri veya değerleme uzmanları (eksperler) tarafından müşterinin de talepleri göz önüne alınarak belirlenmektedir. 

Almak istediğiniz araç için ödeyeceğiniz Motorlu Taşıtlar Vergisini öğrenmek için Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.

Araç Kasko Değer Listesi ile Piyasa Fiyatı Arasında Neden Fark Var?

Genellikle kasko değer listesinde yer alan araç bedelleri piyasanın biraz daha üzerinde yer almaktadır. Bunun temel nedenleri ise: Parça başı araç maliyetinin daha yüksek olması, baz alınan araçların hasarının olmaması ve kurumsal ikinci el satış yapan bayi fiyatlarının temel olarak alınmasıdır.

Kasko Hasar Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Kasko sigortası araç hasarı hesaplaması, parça başına maliyet hesaplaması yöntemi ile yapılmaktadır. Bu yöntemde kasko sigortasına sahip olan aracın herhangi bir kazaya karışması sonucunda oluşan hasar, parça başı değişim, işçilik ve varsa onarım bedelleri hesaplanarak belirlenmektedir.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

2,6 Puan