Kasko Sigortalarını Karşılaştır

İkinci El Araç Satış Fiyatı Hesaplama

Güncelleme: 22.01.2019
Hesapkurdu

İkinci el satış fiyatları, satılacak olan aracın sıfır (0) fiyatı baz alınarak, satılan aracın kaza durumu, kilometresine göre satıcıların kendilerinin belirlemiş olduğu fiyatlardır. Ancak, bu piyasa fiyatlarının sigorta şirketi ve diğer ilgili kurumlar tarafından kullanılmasından dolayı farklılık olmaması ve çeşitli mağduriyet ve suiistimaller yaşanmaması adına referans oluşturmak için Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından sürekli güncellenen bir “Araç Kasko Değer Listesi” hazırlanmaktadır.

Hesaplama aracımızda kullanılan oranlar, TSB’nin belirlemiş olduğu listeye göre sürekli güncellenerek hazırlanmaktadır. Eğer taşıtınızı aracımız üzerinden bulamıyorsanız, aracınızın model yılını değiştirerek, tekrardan arama yapmalısınız. Aracınızın listede bulunmamasının nedeni, ülkemizde bazı az satılan araçların her model yılı listede yer almamasından kaynaklanabilir.

Araç Kasko Değer Listesi Nasıl Hazırlanıyor?

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) araçların marka, model ve üretim yıllarına göre Doğuş Otomotiv (DOD) servis katkıları ile web siteleri ve satılık araç ilanlarını temel alarak, kasko değer listesini hazırlanmaktadır. 

2018’de En Çok Satışı Yapan Araba Markaları

SıraMarkaSatış Sayısı
1Renault85.839
2Fiat70.058
3Volkswagen66.834
4Ford65.428
5Toyota33.978
6Hyundai33.502
7Peugeot30.152
8Dacia29.918
9Honda28.661
10Nissan26.346

*Yukarıdaki tablo, Otomobil Distribütörleri Derneği’nin (ODD) 2018 Ocak-Aralık ayı aralığında olan satış verilerine göre en fazla satışı yapılan ilk 10 otomobil markasını gösterir.

Sigorta Şirketleri Kasko Değer Listesinde Yer Alan Fiyatları Kullanıyor mu?

Öncelikle kasko değer listesi, sigorta şirketleri tarafından araçların teminat üst sınırlarının belirlenmesinde referans olarak kullanılmaktadır. Yani, tam olarak burada belirlenen oranları sigorta şirketlerinin kullanması zorunlu değildir. Ancak, sigorta şirketleri aracın pert olması, çalınması gibi durumlarda bu değer listesinde yer alan tutarlara yaklaşık olarak bir tazminat ödemesi yapmaktadır. Bundan dolayı araç sahipleri için listede yer alan tutarlar önemlidir. 

Aracınız TSB’nin Listesinde Bulunmaması Durumunda

Çok istisna bir durumda olsa da eğer aracınız TSB’nin listesinde bulunmuyorsa, sigorta şirketleri aracın fiyat araştırmasını kendileri yapmaktadır. Eğer ülkemizde aracın fiyatının belirleneceği bir piyasa oluşmadıysa, bu durumda aracın muadili araçlara göre fiyatı sigorta şirket yetkilileri veya değerleme uzmanları (eksperler) tarafından müşterinin de talepleri göz önüne alınarak belirlenmektedir. 

Almak istediğiniz araç için ödeyeceğiniz Motorlu Taşıtlar Vergisini öğrenmek için Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.

Araç Kasko Değer Listesi ile Piyasa Fiyatı Arasında Neden Fark Var?

Genellikle kasko değer listesinde yer alan araç bedelleri piyasanın biraz daha üzerinde yer almaktadır. Bunun temel nedenleri ise: 

  • Parça başı araç maliyetinin daha yüksek olması,
  • Baz alınan araçların hasarının olmaması, 
  • Kurumsal ikinci el satış yapan bayi fiyatlarının temel olarak alınmasıdır.

Kasko Hasar Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Kasko sigortası araç hasarı hesaplaması, parça başına maliyet hesaplaması yöntemi ile yapılmaktadır. Bu yöntemde kasko sigortasına sahip olan aracın herhangi bir kazaya karışması sonucunda oluşan hasar, parça başı değişim, işçilik ve varsa onarım bedelleri hesaplanarak belirlenmektedir.

"Bu yazının tüm kullanım haklarıHesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

2,8 Puan