HesapKurdu logo

AGİ (Asgari Geçim İndirimi) Nedir, Kaldırıldı mı?

Güncelleme: 24.02.2023
Yayımlama: 24.02.2023
Paylaş
İçindekiler

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir?

Asgari Geçim İndirimi veya kısaltmasıyla AGİ, çalışanın kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için devletin uyguladığı gelir vergisi indirimine denir. Böylece devlet çalışandan alacağı gelir vergisinin bir miktarından vazgeçerek, çalışana geri iade etmiş olur. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

AGİ (Asgari Geçim İndirimi) Kaldırıldı mı?

2022 yılı itibariyle ülke genelinde asgari ücretle çalışanlar gelir vergisinden muaf tutuldu. Bu vergiden muaf olunmasıyla birlikte AGİ gibi vergi iadesi yardımları da ortadan kalkmış oldu.

2022 yılında asgari ücrete yapılan zam sonrasında asgari ücretli çalışanların gelirlerine uygulanan vergiler de kaldırıldı. Asgari ücretle çalışanlar medeni durumları ve çocuk sayılarına göre maaşlarından kesilen verginin bir kısmını geri alıyorlardı. Asgari ücretten vergi alınmasının kaldırılmasıyla birlikte vergi iadesi yardımı da söz konusu olmaktan çıktı.

Asgari ücretle çalışıyorsanız ne kadar kredi kullanabileceğinizi asgari ücretle ne kadar kredi çekilebilir sayfamızdan öğrenin.

Asgari Ücretin Üzerinde Geliri Olanlarda da AGİ Kalktı mı?

Evet, AGİ asgari ücretin üzerinde geliri olan çalışanlar için de kalktı. 

2008 yılına kadar memur ve işçilerin fiş toplayarak vergi iadesi alması kaldırılarak AGİ ile bu ödemelerin alınmasına başlanmıştı. 2022 yılı itibari ile memur ve işçilerin asgari ücrete kadar olan maaşlarının vergiden muaf tutulma kararı sonrasında AGİ uygulaması da kalkmış oldu. 

2022 sonrası, asgari ücretin üzerinde gelir ile çalışanlar için de artık Asgari geçim indirimi (AGİ) ortadan kalkmış oldu. Yeni vergi kararı tüm çalışanları kapsadığı için çocuğu olan çalışanlara vergi iadesi ile herhangi bir avantaj sağlanması durumu da ortadan kalkmış oldu. 


Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplaması yapmak için kıdem tazminatı hesaplama sayfamızı, maaş artışı hesaplamak için maaş zammı hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


Asgari Geçim İndirim Tutarını Belirleyen Faktörler Nelerdi?

Asgari Geçim İndirimi uygulaması varken, çalışanlar medeni durumları ve çocuk sayılarına göre kategorize edilerek bu yardımdan faydalanıyordu. AGİ yardım oranı da çalışanların çocuk sayısı ve medeni durumlarına göre değişiyordu. 2023 yılında da AGİ’nin kaldırılmasıyla birlikte bu kriterlerin de bir önemi kalmamış oldu.

AGİ Nasıl Hesaplanıyordu?

Aylık brüt asgari ücret, medeni durum/eşin çalışması ve çocuk sayısına göre hesaplanan tutara, gelir vergisinin 1. dilimi (%15) uygulanarak  "aylık AGİ tutarı" hesaplanıyordu.

Asgari Geçim İndiriminden Kimler Yararlanıyordu?

  • Ücretleri gerçek usulde vergilendirilenler,
  • Tevkifata tabi tutulmamış ücret gelirlerini yıllık beyanname ile bildirenler,
  • Gelir Vergisi Kanunu’nun 61.maddesi kapsamında ücret geliri elde edenler.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.