HesapKurdu logo

Sıfır Araç Trafik Sigortası

Güncelleme: 30.12.2022
Yayımlama: 02.08.2016
Paylaş
İçindekiler

Trafik Sigortası Fiyatları - 8 Şubat 2023

Ankara Sigorta

İstanbul

3088 TL

Ankara

2901 TL

Diğer iller

2751 TL

HDI Sigorta

İstanbul

3319 TL

Ankara

3197 TL

Diğer iller

3043 TL

Ray Sigorta

İstanbul

3620 TL

Ankara

3549 TL

Diğer iller

2982 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.

Sigorta şirketlerinin zorunlu trafik sigortası prim belirleme usulünde tamamen serbest sisteme geçmelerinden sonra, zorunlu trafik sigortası prim tutarlarında çok fazla değişiklik olmaya başladı. Bu prim teklifi farklılığı yüzünden, sıfır araç alımlarında trafik sigortası yaptırmadan önce sigorta tekliflerini araştırıp karşılaştırarak aslında sanılanın aksine çok fazla kâr sağlayabilirsiniz. 

Ruhsat Çıkmadan Sigorta Teklifi Alınabiliyor mu?

Sıfır araç alımlarında ruhsat çıkmadan trafik sigortası için net bir tutar olmasa da teklif alınabiliyor. Bundan dolayı aracınızı almadan önce sigorta firmalarından zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası tekliflerini almanız ve ön bir araştırma ile araç bayine gitmeniz aslında en mantıklı yol olacaktır.

Genellikle sıfır araç satışı yapılan bayilerin içerisinde, çeşitli sigortalar ile çalışan acenteler mevcut oluyor. Bu acentelerden trafik ve kasko sigortanızı yaptırabilirsiniz, ancak tam anlamı ile yeterli bir araştırma yapmamış olursunuz. Öte yandan sıfır araç alımlarında araç işlemleri yapılırken çoğunlukla müşteriler sigorta işlemleri ile çok fazla uğraşmak istememelerinde dolayı, sigorta tekliflerini çok fazla değerlendiremezler. Bu değerlendirmenin sağlıklı olarak yapılamamasından dolayı ise genellikle en uygun trafik sigortası teklifi alınamaz.

Trafik sigortası tekliflerinizi anında online trafik sigortası sayfamızdan alabilir, aracınızın yasal değerini Araç Kasko Değeri sayfamızdan hesaplayabilirsiniz.

Sıfır Araç Alımlarında Sigorta Şirketleri Nasıl Prim Fiyatlaması Yapıyor?

Günümüzde araç sigortaları araçlara değil kişilere yapılıyor. Yani, alınan araçlar neredeyse sadece bedeli bazından trafik veya kasko fiyatını etkiliyor. Asıl fiyatlamayı etkileyen ise araç sigortasını yaptıracak olan kişinin varsa kaza geçmişi, yaşı ve yaşamış olduğu ilidir. 

“Ayrıca almak istediğiniz araç için ne kadar vergi ödeyeceğinizi, Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama aracımız yardımıyla da kolayca yapabilirsiniz.”

Sıfır Araç Alımında Trafik Sigortası Bedeli Çıkıyor mu?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi sıfır araç bedellerinin daha yüksek olması, trafik sigortası prim bedelini yükseltmektedir. Ancak yine de asıl trafik sigortası bedelini yükselten kaza geçmişi, yaşı ve ildir. Şunu da belirtmek gerekir ki temel olarak sigorta şirketlerinin temel aldıkları bu ölçütler olsa da sigorta primi belirlemesinde çoğu sigorta şirketinin yüzlerce farklı değerlendirmesi bulunmaktadır. 

En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

Mevcut Trafik Sigortam Sıfır Aracıma Devredilebiliyor mu?

Kasko sigortası için aradaki araç bedel farkı ödenerek veya alınarak yeni alınan araca devredilebilirken, trafik sigortası ise sıfır veya alınan herhangi araca devredilemiyor. Trafik sigortasından bu tarz bir devir işleminin olmasının temel nedeni ise trafik sigortasının yıllık olarak yapılmamasının zorunlu olması yatıyor. Bunun yanında yeni araç dahi almış olsanız, mevcut hasarsızlık indiriminiz aracınıza devredilebiliyor.  

Sıfır Araç Alımlarında Sigorta Araç Bedeli Belirlenmesinde Hangi Değer Temel Alınıyor?

Sıfır haricinde yer alan araçlarda genellikle sigorta şirketleri (TSB) Türkiye Sigortalar Birliğinin oluşturmuş olduğu kasko değer listesini referans fiyat olarak almaktalar. Sıfır araçlarda ise aracın satış fatura fiyatı sigorta bedeli olarak alınmaktadır. Yani aracı almış olduğunuz bedel hem trafik hem de kasko bedelleri için araç fiyatı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca TSB’nin kasko değer listesi hakkında detaylı bilgi almak ve araç kasko değerinizi öğrenmek için  İkinci El Araç Satış Fiyatı Hesaplama aracımıza bakabilirsiniz. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.