Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2018

Güncelleme: 30.04.2018

15 Temmuz Şehitler Köprüsü - Fatih Sultan Mehmet Köprüsü
Osmangazi KöprüsüYavuz Sultan Selim Köprüsü
Otomobil8,75 TL71,75 TL13,05 TL
Hafif Ticari Araç11,25 TL114,80 TL7,40 TL
Motosiklet3,50 TL --
3. Sınıf Araç-136,35 TL32,30 TL
4. Sınıf Araç-180,80 TL82,00 TL
5. Sınıf Araç-228,20 TL102,00 TL
6. Sınıf Araç-50,25 TL9,15 TL

*HGS ceza, indirim ve sorgulama işlemleri hakkında kapsamlı bilgi almak için HGS Sorgulama sayfamızı, trafik ceza tutarları ve sorgulama işlemleri hakkında bilgi almak için ise Trafik Ceza Sorgulama sayfamızı ziyaret edin. 

2018 yılı için otoyollarda otomobil için en düşük geçiş ücreti 2,5 lira iken en yüksek geçiş ücreti ise 25 lira olarak belirlendi. 

Otoyollarda geçiş ücretleri, mesafeye göre değişiklik göstererek araçların otoyolda gittikleri mesafe; giriş ve çıkış gişelerinde hesaplanıyor. Türkiye’de köprü ve otoyollarda geçişlerde 2018 senesinde KDV dahil yukarıda belirtilen ücretler alınıyor. 

Köprü ücretleri listesinde yer alan 3. sınıf araçlar; aks sayısı 3 olan otobüsleri, 4. sınıf araçlar; aks sayısı 4 ve 5 olan tırları, 5. sınıf araçlar; aks sayısı 6 ve üstü olan kamyon benzeri araçları; 6. sınıf araçlar; motosikletleri için kullanılan terimler olarak belirtiliyor. Otomobiller 1. sınıf, hafif ticari araçlar ise 2. sınıf olarak geçiyor.

Otoyol ve Köprülerde Neden Geçiş Ücreti Alınır?

Otoyollar, şehirler arasında güvenli ve hızlı bir şekilde yolculuk yapabilmek için daha çok tercih ediliyor. Otoyollarda konforlu bir yolculuk için, yol sesinin duyulmamasını destekleyen özel bir sessiz asfalt kullanılıyor. Yol yapım ve yol bakım masraflarının yüksek olması, şehirler arası otoyolların ücretli olmasının temel nedenleri arasında bulunuyor. Bu yüksek kaliteli yollarda asfalt maliyetinin yanı sıra, yol aydınlatmasının da otoyolların ücretli olmasında oldukça etkili.

Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2018

Otoyol ve Köprülerde Ücret Nasıl Alınır?

Otoyol ve köprü geçişlerinde Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ile ücret tahsil ediliyor. Otoyol ve köprülerde bu iki sistemin de gişeleri ayrı. OGS ve HGS olan araçlara yerleştirilen elektronik cihazlar aracılığıyla köprü ve otoyollardan duraksama yapmaya gerek kalmadan geçiş sağlanıyor. Bu sebeple cihazlara bakiye yüklemesi yapılmadan yola çıkılmaması gerekiyor. Bakiye olmadan yapılan geçişlerde cezalı geçiş işlemi uygulanıyor. Yola çıkmadan önce HGS veya OGS bakiyenizi kontrol etmenizi öneririz.

40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Vakıfbank Vakıfbank 0 km Taşıt Kredisi %1,28 1.184 TL
Halkbank Halkbank 0 km Taşıt kredisi %1,30 1.190 TL
Ziraat Bankası Ziraat Bankası 2. EL Taşıt kredisi %1,35 1.205 TL
40.000 TL Taşıt Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

Geçiş Ücreti Ödenmezse Ne Olur?

Otoyol ve köprülerden geçiş yaparken OGS veya HGS cihazlarınızda bakiye yeterli değilse ve ücret ödemeden geçiş yaptıysanız aracınıza ait bir İhlalli Geçiş Bildirimi düzenleniyor. Bu bildirimi almak için aracınızı park sahasına çekerek, gişe istasyon binasına gidebilirsiniz. Burada görevli personelden ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini ve hangi banka aracılığı ile ne zamana kadar ödenebileceğini açıklayan İhlalli Geçiş Bildirimini almanız gerekiyor. Belirtilen süre içerişinde ilgili banka şubelerine gidip, nakit ödeme yapabiliyorsunuz.

Otoyoldan çıkış yaptığınız tarihi takip eden 15 gün içinde İhlalli Geçiş Bildirimi üzerinde belirtilen banka şubelerine ödeme yapmadığınız zaman geçiş ücretinin 10 katı para cezası ve geçiş ücreti ile birlikte Tebligat Ücreti, Avukatlık Ücreti ve diğer masrafları da ödemeniz gerekiyor. Örneğin; 10 TL olan geçiş ücretine 100 TL ceza uygulanıyor. Bu durumda 110 TL ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bunun yanında, ödenmeyen tutarın yasal takibine başlandıysa, bu takibe ait vekalet ücreti, dosya masrafı, tebligat ücreti, damga vergisi ve yasal faizler de 110 TL’nin üzerine ekleniyor.

Aracınız ile ilgili trafik ceza sorgulama işlemlerinizi nasıl ve nereden yapacağınızı ilgili yazımızdan öğrenin. 

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

5 Puan