İkinci El Araç Satış İşlemleri

Güncelleme: 02.03.2018
İkinci El Araç Satış İşlemleri

Araç satışları 2010 yılında yeniden düzenlenen Karayolları Trafik Kanunu gereğince, noterler üzerinden yapılıyor. Noterler üzerinden araç satış işlemi ise günden güne kendini geliştirerek, yetkili kurum ve müşterilerinin ihtiyaçlarına daha fazla cevap verir hale geliyor.

Araç Satışı Sırasında Yanınızda Olması Gereken Belgeler

Birçok belgenin online dünyaya geçmesi ile birlikte, bu tarz alış ve satış işlemlerinden sadece çok temel evrak istenmektedir. Bunlar alıcı ve satıcının kimlikleri ve satılmak istenen aracın ruhsatıdır. Tabii bu belgelerin kesinlikle aslı olmalıdır.


Tamamen online olarak anında trafik sigortası tekliflerini almak için Trafik Sigortası sayfamızdaki aracımızı kullanabilir, araç muayene işlemleri ile alakalı bilgi almak için ise Araç Muayenesi yazımızı inceleyebilirsiniz.


Satış İşleminden Önce Aracın Vergi ve Trafik Cezası Borcu Olup, Olmadığını Kontrol Etmelisiniz

Satılmak istenen aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) veya trafik cezası borcu bulunması durumunda araç satışı yapılmamaktadır. Bundan dolayı, satılmak istenen aracın vergi borcu ve trafik cezası olup olmadığını öğrenmeniz gereklidir. Bunun için Gelir İdaresinin İnternet Vergi Dairesine bakabilirsiniz. MTV veya trafik cezasını sorgulayabilmek için, aracın plakası, araç sahibinin TC kimlik numarası ile aracın tescil tarihini bilmeniz yeterlidir. Ayrıca zaten bu bilgilerin tamamı, araç ruhsatında yer almaktadır.

Aracın Muayenesi Yoksa Satışı Yapılamaz 

2014 yılının başında araç satışları ile alakalı olarak yapılan değişiklik ile araçların muayene olamadan satışının yapılmasının önüne geçildi. Bu değişikliğin yapılmasının temel nedenlerini, muayeneden geçemeyecek olan araçların tekrardan trafiğe dönmesini engellemek ve mevcut trafikte risk oluşturan muayenesiz araç sayını azaltmak olarak da görebiliriz. 

10 yıllık yakıt masrafını, geçmiş yıl yakıt artış oranlarına göre anında hesaplamak için Yıllık Yakıt Masrafı Hesaplama aracımızı kulanın.

Araç Satış İşlemlerinde Noter Ruhsat Masrafı

Aracın satışı sırasında eğer yeni plaka çıkarılmayacaksa, sadece ruhsat masrafı 118 TL'dir . Eğer araç alımı sırasında plaka değişikliği yapılacaksa, toplam noter masrafı 226 TL olmaktadır. Ayrıca sadece ruhsat devri yapılması, yani plaka değişikliği yapılmaması durumunda ise süreç kolay ve hızlı olarak gerçekleşiyor.

40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Vakıfbank Vakıfbank 2. El Taşıt Kredisi %1,26 1.178 TL
Halkbank Halkbank 0 km Taşıt kredisi %1,30 1.190 TL
Ziraat Bankası Ziraat Bankası 2. EL Taşıt kredisi %1,35 1.205 TL
40.000 TL Taşıt Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

Aracın Ödemesinin Banka Vasıtasıyla Yapılması Daha Güvenli

Araç satış işlemleri sırasında bazen sorun olabilen bir konu da, aracın ödemesinin nasıl yapılacağıdır. Burada ısrarla tavsiye edeceğimiz konu, ödeme işlemleri için bankanın kullanılması ve mümkün olduğunca elden nakit alışveriş yapılmamasıdır. Bankayı kullanırken de internet bankacılığını kullanabilir, bankaya satış işlemi sonucunda ödeme yapılması yönünde talimat verilebilir, blokeli çek kullanabilirsiniz. 

Kredi kullanamayanlar için alternatif olan senetle araba satışı hakkında bilgi sahibi olun.


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan