İkinci El Araç Satış İşlemleri

Güncelleme: 08.05.2018
İkinci El Araç Satış İşlemleri

Araç satışları 2010 yılında yeniden düzenlenen Karayolları Trafik Kanunu gereğince, noterler üzerinden yapılıyor. Noterler üzerinden araç satış işlemi ise günden güne kendini geliştirerek, yetkili kurum ve müşterilerinin ihtiyaçlarına daha fazla cevap verir hale geliyor.

Öte yandan almak istediğiniz aracın sadece plakası ile geçmiş hasar kayıtlarına nasıl ulaşabileceğinize Plakadan Sorgulama, muayene işlemleri ile alakalı alakalı tüm detaylara ise Araç Muayenesi yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Araç Satışı Sırasında Yanınızda Olması Gereken Belgeler

Birçok belgenin online dünyaya geçmesi ile birlikte, bu tarz alış ve satış işlemlerinden sadece çok temel evrak istenmektedir. Bunlar alıcı ve satıcının kimlikleri ve satılmak istenen aracın ruhsatıdır. Tabii bu belgelerin kesinlikle aslı olmalıdır.


Tamamen online olarak 1 dk. içinde sigorta teklifi almak için trafik sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Satış İşleminden Önce Aracın Vergi ve Trafik Cezası Borcu Olup, Olmadığını Kontrol Etmelisiniz

Satılmak istenen aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) veya trafik cezası borcu bulunması durumunda araç satışı yapılmamaktadır. Bundan dolayı, satılmak istenen aracın vergi borcu ve trafik cezası olup olmadığını öğrenmeniz gereklidir. Bunun için Gelir İdaresinin İnternet Vergi Dairesine bakabilirsiniz. MTV veya trafik cezasını sorgulayabilmek için, aracın plakası, araç sahibinin TC kimlik numarası ile aracın tescil tarihini bilmeniz yeterlidir. Ayrıca zaten bu bilgilerin tamamı, araç ruhsatında yer almaktadır.

40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet67.212 TL
Faiz Oranı%1,95
Aylık Taksit1.396 TL
Toplam Maliyet67.688 TL
Faiz Oranı%1,98
Aylık Taksit1.406 TL
Toplam Maliyet67.847 TL
Faiz Oranı%1,99
Aylık Taksit1.409 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

* Tüm bankaların taşıt kredisi faiz oranlarını görmek ve karşılaştırmak için ikinci el araç kredisi sayfamızı ziyaret edin.  

Aracın Muayenesi Yoksa Satışı Yapılamaz 

2014 yılının başında araç satışları ile alakalı olarak yapılan değişiklik ile araçların muayene olamadan satışının yapılmasının önüne geçildi. Bu değişikliğin yapılmasının temel nedenlerini, muayeneden geçemeyecek olan araçların tekrardan trafiğe dönmesini engellemek ve mevcut trafikte risk oluşturan muayenesiz araç sayını azaltmak olarak da görebiliriz. 

10 yıllık yakıt masrafını, geçmiş yıl yakıt artış oranlarına göre anında hesaplamak için Yıllık Yakıt Masrafı Hesaplama aracımızı kulanın.

Araç Satış İşlemlerinde Noter Ruhsat Masrafı

Aracın satışı sırasında eğer yeni plaka çıkarılmayacaksa, sadece ruhsat masrafı 118 TL'dir . Eğer araç alımı sırasında plaka değişikliği yapılacaksa, toplam noter masrafı 226 TL olmaktadır. Ayrıca sadece ruhsat devri yapılması, yani plaka değişikliği yapılmaması durumunda ise süreç kolay ve hızlı olarak gerçekleşiyor.

Aracın Ödemesinin Banka Vasıtasıyla Yapılması Daha Güvenli

Araç satış işlemleri sırasında bazen sorun olabilen bir konu da, aracın ödemesinin nasıl yapılacağıdır. Burada ısrarla tavsiye edeceğimiz konu, ödeme işlemleri için bankanın kullanılması ve mümkün olduğunca elden nakit alışveriş yapılmamasıdır. Bankayı kullanırken de internet bankacılığını kullanabilir, bankaya satış işlemi sonucunda ödeme yapılması yönünde talimat verilebilir, blokeli çek kullanabilirsiniz. 

Kredi kullanamayanlar için alternatif olan senetle araba satışı hakkında bilgi sahibi olun.