İkinci El Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Güncelleme: 18.10.2021 Yayımlama: 25.08.2016 | Okuma Süresi: 3 dk.

Ülkemizde 2018 Ocak ayından bu yana, aylık ortalama olarak 632 bin motorlu kara taşıtının devri yapılmaktadır. Sayıların bu kadar yüksek olmasından dolayı, art niyetli uygulamalar ile bilgi eksiliğinden kaynaklı çeşitli mağduriyetler yaşanmaktadır. Bu sebeple, ikinci el araç alımlarında dikkat etmeniz gerekenleri sizin için sıraladık.


Trafik Sigortası Fiyatları - 01 Aralık 2022

İstanbul TL
Ankara 2820 TL
Diğer İller 2611 TL
İstanbul 2777 TL
Ankara 2757 TL
Diğer İller 2617 TL
İstanbul 3093 TL
Ankara 2867 TL
Diğer İller 2602 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası hesaplama, kasko teklifi almak için kasko sigortası hesaplama sayfamızı ziyaret edin.


2018-2019 Aylara Göre Araç Devir Sayısı 

Ocak 2019Şubat 2019Mart 2019
507.017535.037643.356
Ocak 2018Şubat 2018Şubat 2019
632.823597.953681.359

İkinci El Araç Alımlarında Yapılması Gereken Kontroller

Öncelikle ikinci el araç alımı yapılmadan önce muhakkak, araç bir serviste işin uzmanları tarafından çeşitli cihazlar yardımı ile kontrol edilmelidir. Çünkü aracın kilometresi ile oynamadan, aracın motor parçalarının değiştirilmesine kadar ne yazık ki piyasada birçok art niyetli uygulama mevcut. Araç parça ve bakım fiyatları da düşünüldüğü zaman, aslında araç kontrolleri için ödenen ücretler çok da büyük rakamlar değil. Araç servis ve parça seçimi hakkında daha detaylı bilgi almak için  araç servis ve parça seçimi sayfamızı ziyaret edin. 

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler:

İkinci El Araba Alımı

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (TRAMER) Üzerinden Aracın Durumunu Sorgulayın

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) diğer bir ismi TRAMER üzerinden her sorgulama için 7 TL karşılığında araçlar ile ilgili olarak aşağıdaki tüm sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. 

  • Hasar Geçmişi Sorgulama,
  • Araç Detay Bilgisi Sorgulama,
  • Değişen Parça Bilgisi Sorgulama,
  • Tutanak Bilgisi Sorgulama,
  • Poliçe Bilgisi Sorgulama,
  • Mağdur Bilgisi Sorgulama,
  • Hayat Poliçesi Vefat Bilgisi Sorgulama,
  • Poliçe Hatırlatma Servisi

Ancak bu sorgulama işlemlerinde sonuç çıkması için aracın masraflarının kasko veya trafik sigortası tarafından karşılanmış olması gerektiği de unutulmamalıdır. Yani, aracın kazası çıkan sonuçlardan daha fazla olabilir. 

Bu sorgulamalar hakkında detaylı bilgi almak için hasar kaydı sorgulama sayfamızı ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Aracın Kaportasını Genel Olarak İnceleyin 

Alınacak aracın genel durumu aslında belirli bir ölçüde dış kaportasından anlaşılır. Özelikle araçta paslanma, genel görümünde bir çöküntü varsa, aracı ona göre değerlendirmek gerekir. Bunun yanında, aracın parçalarında boya olup olmadığını anlamak kolay olmasa da özellikle kapı kenarları kontrol edilerek, kapılarda boya olup olmadığı da anlaşılabilir.

Lastik ve Süspansiyonları Kontrol Edin

Lastik yırtık olup olmadığı ve diş derinliği kontrol etmelisiniz. Eğer lastiklerde bir sıkıntı varsa, lastik değişimlerini de hesaba katarak araç fiyatı hesaplanmalıdır. Bunun yanından araca oturduğunuzda veya yavaş giderken tümsek vb. noktalardan geçerken çeşitli sesler gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer çeşitli sesler geliyorsa, aracın süspansiyonlarında çeşitli problemler olabilir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Araç Lastik Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazımıza inceleyin.

Araç İçerisinde Yer Alan Donanımları Çalıştırın

Aracın içerisinde yer alan donanımların çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Kontrol edilmesi gereken donanımların başında, klima, ses sistemleri ile cam tuş takımları gelir. Bu yapılması çok kolay bir kontrol olmakla birlikte, aracın genel bakım durumu hakkında size bir öngörü verecektir. 

Aracınızın yasal değerini Kasko Değer Listesi sayfamızdan öğrenin.

Far, Stop ve Sis Lambasının Çalışır Durumda Olduklarından Emin Olun

Aracın farı, stop ve sis lambası gibi önemli olan lambaların çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Bu detaylar önemsiz gibi görünmemelidir; çünkü özellikle far ve sis farı değişimi bazı araçlarda yüksek tutarları bulmaktadır.

Çalışır Durumdayken Egzoz Dumanın Rengine Bakın

Araç egzozlarından çıkan duman renkleri, aracın motorunun durumu hakkında bilgi verir. Özellikle siyah ve gri renkte yoğun duman çıkması, aracın motorunda ciddi bir hasar olduğunun habercisi olabilir.

Aracın Çalışırken Motor Sesini Dinleyin

Araç çalışırken özellikle sesiz bir ortamda motor sesi dinlenmelidir. Eğer seslerde kulağa hoş gelmeyen tıkırtılar varsa, motorun bazı parçaları doğru olarak çalışmıyor olabilir.

Düşük Viteslerde Çekiş Gücünü Test Edin

Araç motoru hakkında bir diğer önemli konu da çekiş gücünün kontrol edilmesidir. Özellikle düşük viteslerde yokuş çıkılması, aracın çekiş gücünü test etmek açısından önemlidir. 

Motor Kilometresi Doğruluğunu Kontrol Ettirin

Motor kilometresi aracın tercih edilmesini ve fiyatını belirleyen en temel faktörlerden biri olduğundan, satıcı tarafından kilometresinde çeşitli oynamalar yapılabiliyor. Bu oynamaları anlamanın neredeyse tek yolu ise aracın serviste kontrol edilmesidir. 

Araç kilometresi sorgulama nasıl yapılır daha detaylı bilgi için araç kilometre sorgulama yazımızı ziyaret edin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et