Trafik Sigortalarını Karşılaştır

İkinci El Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Güncelleme: 20.02.2017
İkinci El Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ülkemizde 2015 Haziran ayıdan bu yana, aylık ortalama olarak 548 bin motorlu kara taşıtının devri yapılmaktadır. Sayıların bu kadar yüksek olmasından dolayı, art niyetli uygulamalar ile bilgi eksiliğinden kaynaklı çeşitli mağduriyetler yaşanmaktadır. Bu sebeple, ikinci el araç alımlarında dikkat etmeniz gerekenleri sizin için sıraladık.

2015 - 2016 Aylara Göre Araç Devir Sayısı (Bin)

Temmuz
Ağustos
Eylül
Ekim
Kasım
Aralık
490
517
474
543
571
611
Ocak
Şubat
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
449
519
659
575
593
578

İkinci El Araç Alımlarında Yapılması Gereken Kontroller

Öncelikle ikinci el araç alımı yapılmadan önce muhakkak, araç bir serviste işin uzmanları tarafından çeşitli cihazlar yardımı ile kontrol edilmelidir. Çünkü aracın kilometresi ile oynamadan, aracın motor parçalarının değiştirilmesine kadar ne yazık ki piyasa da birçok art niyetli uygulama mevcuttur. Araç parça ve bakım fiyatları da düşünüldüğü zaman, aslında araç kontrolleri için ödenen ücretler çokta büyük rakamlar değildir. Ayrıca almak istediğiniz araç için ödeyeceğiniz vergiyi, Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama aracımızdan öğrenebilirsiniz.

1- Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (TRAMER) Üzerinden Aracın Durumunu Sorgulayın

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) diğer bir ismi TRAMER üzerinden her sorgulama için 5 TL karşılığında araçlar ile ilgili olarak aşağıdaki tüm sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Ancak bu sorgulama işlemlerinde sonuç çıkması için aracın masraflarının kasko veya trafik sigortası tarafından karşılanması gerektiği de unutulmamalıdır. Yani, çıkan sonuçlardan daha fazla aracın kazası olabilir. 

Bu sorgulamalar hakkında detaylı bilgi almak için SBM’nin SMS sorgulamaları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  • Hasar Geçmişi Sorgulama,
  • Araç Detay Bilgisi Sorgulama,
  • Değişen Parça Bilgisi Sorgulama,
  • Tutanak Bilgisi Sorgulama,
  • Poliçe Bilgisi Sorgulama,
  • Mağdur Bilgisi Sorgulama,
  • Hayat Poliçesi Vefat Bilgisi Sorgulama,
  • Poliçe Hatırlatma Servisi

2 - Aracın Kaportasını Genel Olarak İnceleyin 

Alınacak aracın genel durumu aslında belirli bir ölçüde dış kaportasında anlaşılmaktadır. Özelikle araçta paslanma, genel görümünde bir çöküntü varsa, aracı ona göre değerlendirmek gerekir. Bunun yanında, aracın parçalarında boya olup olmadığını anlamak kolay olmasa da özellikle kapı kenarları kontrol edilerek, kapılarda boya olup olmadığı da anlaşılabilir.

3 - Lastik ve Süspansiyonları Kontrol Edin

Lastik yırtık olup olmadığı ve diş derinliği kontrol etmelisiniz. Eğer lastiklerde bir sıkıntı varsa, lastik değişimlerini de hesaba katarak araç fiyatı hesaplanmalıdır. Bunun yanından araca oturduğunuz veya yavaş giderken tümsek vb. noktalardan geçerken çeşitli seslere gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer çeşitli sesler geliyorsa, aracın süspansiyonlarında çeşitli problemler olabilir. Ayrıca araç lastikleri hakkında daha detaylı bilgi almak için, Araç Lastik Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler" yazımıza bakabilirsiniz.

4 - Araç İçerisinde Yer Alan Donanımları Çalıştırın

Aracın içerisinde yer alan donanımların çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Bu donanımlarında başında, klima, ses sistemleri ile cam tuş takımları gelmektedir. Bu yapılması çok kolay bir kontrol olmakla birlikte, aracın genel bakım durumu hakkında size bir öngörü verecektir. 


Trafik sigortası tekliflerinizi anından Trafik Sigortası Hesaplama sayfamızdan alabilir, aracınızın yasal değerini Kasko Değer Listesi sayfamızdan hesaplayabilirsiniz.


5 - Far, Stop ve Sis Lambasının Çalışır Durumda Olduklarını Kontrol Edin

Aracın farı, stopu ve sis lambası gibi araç için önemli olan lambaların çalışıp, çalışmadığı kontrol edilmelidir. Önemsiz gibi görünmemelidir; çünkü özellikle aracın far ve sis farı değişimi bazı araçlarda yüksek tutarları bulmaktadır.

6 - Çalışır Durumdayken Egzoz Dumanın Rengine Bakın

Araç egzozlarından çıkan duman renkleri, aracın motorunun durumu hakkında bilgi vermektedir. Özellikle siyah ve gri renginde yoğun duman çıkması durumda, aracın motorunda ciddi bir hasarın habercisi olabilir.

7 - Aracın Çalışırken Motor Sesini Dinleyin

Araç çalışırken özellikle sesiz bir ortamda motor sesi dinlenmelidir. Eğer seslerde kulağa hoş gelmeyen tıkırtılar varsa, motorun bazı parçaları doğru olarak çalışmıyordur.

8 - Düşük Viteslerde Çekiş Gücünü Test Edin

Araç motor hakkında bir diğer önemli konuda, çekiş gücünün kontrol edilmesidir. Özellikle düşük viteslerde yokuş çıkılması, aracın çekiş gücünü test etmek açısından önemlidir. 

9 - Motor Kilometresi Doğruluğunu Kontrol Ettirin

Motor kilometresi aracın tercih edilmesi ve fiyatını belirleyen en temel faktörlerden biri olmasından dolayı, kilometresinde çeşitli oynamalar yapılmaktadır. Bu oynamaları anlamanın neredeyse tek yolu ise aracın serviste kontrol edilmesidir.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4,6 Puan