Egzoz Emisyon Ölçümü Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Güncelleme: 20.01.2023
Yayımlama: 27.11.2018
Paylaş
İçindekiler

Egzoz Emisyon Nedir?

Egzoz emisyon, trafikte seyir halinde olan araçların egzozlarından çıkan gazların sebep olduğu hava kirliliğine denilmektedir. Araçların egzozlarından çıkan gazların hava kirliliğini engellemesi ve azaltılması amacıyla yapılan ölçümlere de egzoz emisyon ölçümü adı verilmektedir. Çevreye ve insan sağlığına zararı açısından çok büyük önem taşıyan egzoz gazları çeşitli hastalıklara, çevre ve doğa kirliliğine sebebiyet vermektedir.  

Trafik Sigortası Fiyatları - 28 Mayıs 2024

Sompo Sigorta

İstanbul

6260 TL

Ankara

5952 TL

Diğer iller

5904 TL

Allianz Sigorta

İstanbul

6324 TL

Ankara

5776 TL

Diğer iller

5761 TL

Ray Sigorta

İstanbul

8364 TL

Ankara

7901 TL

Diğer iller

7213 TL

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası fiyatları, kasko teklifi almak için kasko sigortası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


2023 Yılı Egzoz Emisyon Ölçüm Ücreti 

Egzoz emisyon gazının ölçüm ücreti, TÜVTÜRK araç muayene istasyonları ve yetkili özel istasyonlarda 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren KDV dâhil 180 TL’dir.

Egzoz Emisyon Ölçüm Raporu Sorgulaması Nereden Yapılır?

Egzoz emisyon raporuna, kendi adınıza kayıtlı ya da tescil belgesi numarası ve plakasını bildiğiniz araçlar için e-Devlet egzoz emisyon ölçümü sorgulama sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. Raporda ölçüm geçerlilik tarihi, işlem yapıldığında aracın kilometresi, ölçüm ve araç bilgileri yer almaktadır.

E-Devlet üzerinden yapılabilecek tüm araç sorgularını öğrenmek için e-Devlet üzerinden ulaşılabilecek araç bilgileri sayfamızı ziyaret edin. 

Egzoz Emisyon Ölçümü Zorunlu mu?

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı ve TÜVTÜRK’ün ortak çalışmaları neticesinde yeni yayınlanan yönetmeliğe göre; tüm motorlu taşıtlar için egzoz emisyon ölçümü zorunludur. Yaptırılmadığı takdirde araçlar "ağır kusurlu" sayılmaktadır.

Egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan araçların geçemeyeceği araç muayenesi hakkında detaylı bilgiyi ilgili yazımızdan alın.

Egzoz Emisyon Ölçümü Geçerlilik Süresi

 • Hususi (Binek) ve Resmi Otomobillerde: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir ölçüm yapılmalı. 
 • Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrasında her yılda bir defa yapılmalıdır. 

Egzoz Emisyon Ölçümünden Muaf Olan Araçlar

 • Tarım ve orman traktörleri, 
 • Motosiklet ve mopedler, 
 • 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar,
 • Hibrit ve elektrikli araçlar 
 • Hidrojen yakıtlı araçlar 

egzoz gazı emisyon ölçüm işleminden muaftırlar.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü İçin Gerekli Belgeler

Egzoz gazı emisyon ölçümünü tüm TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları veya yetkili özel istasyonlardan yaptırabilirsiniz. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmak için bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgeler;

 • Egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak olan aracın trafik ve tescil belgesi,
 • Kişinin TC numarasının bulunduğu nüfus kimliği veya kimlik kartıdır.

Egzoz Emisyon Ölçümü Cezası

Son zamanlarda Çevre Ve Şehircilik Bakanlığının aldığı önlemler sayesinde egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan araç kullanıcılarına cezai işlem uygulanmaktadır. Hem çevre sağlığı hem de insan sağlığı açısından oldukça önemli olan egzoz emisyon ölçümü her araç kullanıcısı tarafından yaptırılmalı ve bu sayede çevre kirliliği azaltılmalıdır. 

2010 yılından sonra araçlarda egzoz emisyon ölçümü zorunlu hale getirilmiş ve ağır kusur sayılmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan denetimlerde egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 6.227 TL para cezası uygulanacaktır.

Egzoz emisyon ölçümü işlemini belirtilen standartlara uygun yaptırmayan kullanıcılara ise, 12.561 TL para cezası kesilecektir. Egzoz emisyon ölçümün gecikmesine dair herhangi bir ceza tutarı bulunmamaktadır. Fakat araç sahipleri araçlarının egzoz emisyon ölçümlerini düzenli ve zamanlı bir şekilde yaptırmaları gerekmektedir.

Trafik sigortası yaptırmamanın cezası nedir öğrenmek için ilgili yazımızı inceleyin.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Egzoz gazı emisyon ölçümü konusunda dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlar;

 • Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırılacak araçların egzoz sistemi tüm sorunlardan giderilmiş olmalıdır. 
 • Tadilatı yapılan veya trafik ekiplerince zorunlu muayeneye tabi tutulan araçlarda, egzoz emisyon ölçüm tarihi dolmamış olsa bile egzoz emisyon ölçümü yeniden yapılması gerekmektedir.
 • Ölçüm öncesi; egzoz sistemi üzerinde yer alan delik ve çatlakların onarılması, bağlantı noktalarının sağlam olması, katalitik konvertörlü araçların konvertörlerinin sağlam durumda olması gereklidir.
 • Egzoz emisyon ölçümü belirli standartlarda olan araçlara pul ve ruhsat verilmeyecek, egzoz gazı emisyon ölçüm raporu verilecektir. Verilen raporu araç sahipleri araçlarının içerisinde sürekli olarak bulundurmak zorundadırlar. Egzoz emisyon ölçüm geçerlilik süreci online olarak E-devlet uygulamasından takip edilebilmektedir.
 • Tüm bunların dışında aracın genel muayenesinin yaptırılmış olması da egzoz emisyon gazı ölçüm sonuçlarının iyi çıkmasında faydalı olacaktır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.