Araç Kilometresi (km) Nasıl Sorgulanır?

Güncelleme: 29.06.2022 Yayımlama: 11.03.2021 | Okuma Süresi: 4 dk.

İkinci el araçlarda aracın kilometresi, aracın ne kadar yol katettiği ve buna bağlı olarak aracın parça değişim ve bakım zamanları ile genel durumu hakkında bilgi verir.

Her kilometresi yüksek araba alınmaz diyemeyiz. Eğer bakımları zamanında yapıldıysa kilometresi yüksek olsa dahi araç hala iyi çalışıyor olabilir. Bu yüzden ikinci el araç alırken kilometre dışında diğer ölçeklere de bakmanız gerekir. İkinci el araç alma süreci hakkında daha detaylı bilgi için ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızı ziyaret edin. 


Trafik Sigortası Fiyatları - 28 Eylül 2022

İstanbul 2419 TL
Ankara 2276 TL
Diğer İller 2229 TL
İstanbul 2500 TL
Ankara 2357 TL
Diğer İller 2277 TL
İstanbul 2949 TL
Ankara 2775 TL
Diğer İller 2643 TL

Tüm Trafik Sigortası Tekliflerini Listele


20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Araç Kilometresi (km) Nereden Sorgulanır?

Araç kilometresini internetten veya SMS yoluyla, şasi numarası ve plaka bilgileriyle sorgulayabilirsiniz: 

Araç Kilometresi (km) Nasıl Sorgulanır?
Araç Kilometresi (km) Nasıl Sorgulanır?

İnternetten Araç Kilometresi Nasıl Sorgulanır?

İnternetten yalnızca PTT’nin Kilometre ve Muayene Sorgulama sayfasından araç km’si sorgulaması  yapılır. PTT’den araç kilometresi sorgulamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • hgs.pttavm.com adresine gidin.
  • Üst menüdeki “km Sorgulama” alanını tıklayın. 
  • Plaka numarısını ya da şasi numarasını girin. 
  • Aktif olarak kullandığınız mail adresinizi de girerek ilerle butonuna basın.*

*km sonucu e-mail adresinizi gönderileceği için mail adresinizi doğru girmeye dikkat ediniz. PTT üzerinden km sorgulama işlemi 9 TL'dir. 

PTT ile Araç km Sorgulama

SMS ile KM Nasıl Sorgulanır?

5664 SMS hattından direkt km sorgulanamaz. SMS ile SBM üzerinden km bilgisini öğrenmek için yalnızca hasar tarihini biliyorsanız  ve eksper raporu olan durumlar için sorgulama yapabilirsiniz. 

  • ERP (Eksper Raporu) olan kazalarda “PARCA” boşluk PLAKA boşluk HASAR tarihi yazıp 5664’e de SMS gönderin.
  • Değişen Parça Bilgisi sorgulama yaparken de km görüntüleyebilirsiniz. PARCA yazın, boşluk bırakın, plakayı yazın, boşluk bırakın,kaza tarihini yazın ve gönderin. 

SMS ile km sorgulama ücretlidir. Turkcell, Türk Telefon, Vodafone ve tüm operatörler için SMS başı ücret 11 TL’dir. 

Yine Sigorta Bilgi ve Gözetim Mekezi’nin kendi aracınız için hasar sürecini biliyorsanız 11890 numaralı hattından arıyarak sorgulama yapabilirsiniz. 

En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

40.000 TL 48 Ay Vade

Toplam Maliyet 68.597 TL
Faiz Oranı %2,05
Aylık Taksit 1.429 TL
Toplam Maliyet 61.429 TL
Faiz Oranı %1,59
Aylık Taksit 1.280 TL
Toplam Maliyet 67.639 TL
Kâr Payı %1,99
Aylık Taksit 1.409 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Tüm bankaların taşıt kredisi faiz oranlarını görmek için ise taşıt kredisi sayfamızı ziyaret edin.

Araç km Sorgulama

Plakadan KM Sorgulama Yapılır mı?

Evet, yalnızca plaka bilgisiyle km sorgulama yapılabilir. PTT’nin ilgili sayfasından plaka ile ya da şasi numarası ile sorgula alanında plaka ile sorgulamayı seçerek aracın km bilgisine ulaşabilirsiniz. 

TÜVTÜRK’ten km Sorgulama Yapabilir miyim?

Hayır, TÜVTÜRK üzerinden km sorgulamak mümkün değil. Ancak ruhsat sahibi olmak şartı ile araç sizin adınıza kayıtlı iken yapılan muayenelere ait kilometre bilgilerini alabilirsiniz. Aracın daha önceki sahipleri tarafından yaptırılmış muayenelerine ait bilgilerin paylaşımı yasal nedenlerle yapılamamaktadır.

e-Devlet’ten Araç Kilometresi Sorgulanır mı?

Hayır, e-devlet üzerinden araç km sorgulanamaz. e-Devlet Araç KM Sorgulama sayfası yine işlemleri PTT üzerinden gerçekleştirir. 

e-Devlet araçlarım sayfasından neler yapılacağını detaylı öğrenmek için e-devlet üzerinden ulaşılabilecek araç bilgileri yazımızı ziyaret edin. 

Oto Ekspertizlerden Araç Kilometre Bilgisi Öğrenilir mi?

Evet, oto ekspertizlerden araç km bilgisi öğrenilebilir. Aracın göstergesinde yer alan km bilgisinin değiştirilip değiştirilmediği ve aracın gerçek kilometresi motor kontrol ünitesine bağlanarak anlaşılmaya çalışılır.

Ekspertizler, araç üzerinde yapılan tüm hileleri, yaptıkları testler yardımıyla ortaya çıkarabilirler. 

Kilometresi Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır?

İkinci el araç alımında km’nin orijinal olup olmadığına dikkat edilmelidir. Kilometresinin düşürülüp düşürülmediğini anlamak için aşağıdaki adımlar izlenebilir:

  • Araca ait yetkili servis ve muayene kayıtlarını inceleyin.
  • Aracı ilk sahibinden almaya çalışın.
  • Aracın iç donanımını inceleyin.
  • Son servis km kayıtlarına bakın.

Eğer arabalar konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz oto ekspertizden hem km öğrenmek hem de araç hakkında detaylı bilgi almak için yardım alabilirsiniz. 

Benzinli Araç Kaç Kilometreye Kadar Alınır?

Benzinli araçlar, genelde senede 10.000-15.000 km arası yol yapıyor. Bu kilometre ile aracın yaşı arasında bağlantı kurarak ortalama yıpranma oranını hesaplayabilirsiniz. Araç km’si aracın sağlığı konusunda tek etken olmadığı için diğer etkenlere de bakılmalıdır.

Örneğin, 300.000 km’deki bir araç 50.000 km araçtan daha iyi durumda olabilir. Burada aracı titizlikle kullanılması ve sürekli gerekli muayenelerin yapılmış olması oldukça önemlidir. 

Ücretsiz Araç Kilometresi Sorgulayabilir miyim?

Hayır, şu anda ücretsiz araç km bilgisi öğrenmeniz mümkün değil. En uygun 9 TL ödeyerek PTT Araç Kilometre Sorgulama sayfasından öğrenmeniz mümkün. 

2022 Araç Kilometre Düşürme Cezası Ne Kadar?

Araç km düşürme cezası son uygulama ile para cezası olarak uygulanmıyor. Yargıtay’ın km düşürmenin dolandırılıcılık suçu olduğuna karar vermesinden sonra 2.el araçta km düşüren satıcıya hapis cezası verilecek. 

Kaynaklar:

TÜVTÜRK Aracınız Hakkında Sorular

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi SMS Sorgulama


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et