Araç Kilometresi (km) Nasıl Sorgulanır?

Güncelleme: 29.01.2024
Yayımlama: 11.03.2021
Paylaş
İçindekiler

Trafik Sigortası Fiyatları - 20 Nisan 2024

İstanbul

-

Ankara

-

Diğer iller

-

İstanbul

-

Ankara

-

Diğer iller

-

İstanbul

-

Ankara

-

Diğer iller

-

20 sigorta şirketinden 1 dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası, kasko teklifi almak için kasko sigortası sayfamızı ziyaret edin.


Araç Kilometresi (km) Nereden Sorgulanır?

Araç kilometresini internetten veya SMS yoluyla, şasi numarası ve plaka bilgileriyle sorgulayabilirsiniz: 

Araç Kilometresi (km) Nasıl Sorgulanır?
Araç Kilometresi (km) Nasıl Sorgulanır?

İnternetten Araç Kilometresi Nasıl Sorgulanır?

İnternetten yalnızca PTT’nin Kilometre ve Muayene Sorgulama sayfasından araç km’si sorgulaması  yapılır. PTT’den araç kilometresi sorgulamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • hgs.pttavm.com adresine gidin.
  • Üst menüdeki “km Sorgulama” alanını tıklayın. 
  • Plaka numarısını ya da şasi numarasını girin. 
  • Aktif olarak kullandığınız mail adresinizi de girerek ilerle butonuna basın.*

*km sonucu e-mail adresinizi gönderileceği için mail adresinizi doğru girmeye dikkat ediniz. PTT üzerinden km sorgulama işlemi 9 TL'dir. 

PTT ile Araç km Sorgulama

SMS ile KM Nasıl Sorgulanır?

5664 SMS hattından direkt km sorgulanamaz. SMS ile SBM üzerinden km bilgisini öğrenmek için yalnızca hasar tarihini biliyorsanız  ve eksper raporu olan durumlar için sorgulama yapabilirsiniz. 

  • ERP (Eksper Raporu) olan kazalarda “PARCA” boşluk PLAKA boşluk HASAR tarihi yazıp 5664’e de SMS gönderin.
  • Değişen Parça Bilgisi sorgulama yaparken de km görüntüleyebilirsiniz. PARCA yazın, boşluk bırakın, plakayı yazın, boşluk bırakın, kaza tarihini yazın ve gönderin. 

SMS ile km sorgulama ücretlidir. Turkcell, Türk Telefon, Vodafone ve tüm operatörler için SMS başı ücret 60 TL’dir. 

Yine Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin kendi aracınız için hasar sürecini biliyorsanız 11890 numaralı hattından arayarak sorgulama yapabilirsiniz. 

En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Tüm bankaların taşıt kredisi faiz oranlarını görmek için ise taşıt kredisi sayfamızı ziyaret edin.

Araç km Sorgulama

Plakadan KM Sorgulama Yapılır mı?

Evet, yalnızca plaka bilgisiyle km sorgulama yapılabilir. PTT’nin ilgili sayfasından plaka ile ya da şasi numarası ile sorgula alanında plaka ile sorgulamayı seçerek aracın km bilgisine ulaşabilirsiniz. 

TÜVTÜRK’ten km Sorgulama Yapabilir miyim?

Hayır, TÜVTÜRK üzerinden km sorgulamak mümkün değil. Ancak ruhsat sahibi olmak şartı ile araç sizin adınıza kayıtlı iken yapılan muayenelere ait kilometre bilgilerini alabilirsiniz. Aracın daha önceki sahipleri tarafından yaptırılmış muayenelerine ait bilgilerin paylaşımı yasal nedenlerle yapılamamaktadır.

e-Devlet’ten Araç Kilometresi Sorgulanır mı?

Hayır, e-devlet üzerinden araç km sorgulanamaz. e-Devlet Araç KM Sorgulama sayfası yine işlemleri PTT üzerinden gerçekleştirir. 

e-Devlet araçlarım sayfasından neler yapılacağını detaylı öğrenmek için e-devlet üzerinden ulaşılabilecek araç bilgileri yazımızı ziyaret edin. 

Oto Ekspertizlerden Araç Kilometre Bilgisi Öğrenilir mi?

Evet, oto ekspertizlerden araç km bilgisi öğrenilebilir. Aracın göstergesinde yer alan km bilgisinin değiştirilip değiştirilmediği ve aracın gerçek kilometresi motor kontrol ünitesine bağlanarak anlaşılmaya çalışılır.

Ekspertizler, araç üzerinde yapılan tüm hileleri, yaptıkları testler yardımıyla ortaya çıkarabilirler. 

Kilometresi Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır?

İkinci el araç alımında km’nin orijinal olup olmadığına dikkat edilmelidir. Kilometresinin düşürülüp düşürülmediğini anlamak için aşağıdaki adımlar izlenebilir:

  • Araca ait yetkili servis ve muayene kayıtlarını inceleyin.
  • Aracı ilk sahibinden almaya çalışın.
  • Aracın iç donanımını inceleyin.
  • Son servis km kayıtlarına bakın.

Eğer arabalar konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz oto ekspertizden hem km öğrenmek hem de araç hakkında detaylı bilgi almak için yardım alabilirsiniz. 

Benzinli Araç Kaç Kilometreye Kadar Alınır?

Benzinli araçlar, genelde senede 10.000-15.000 km arası yol yapıyor. Bu kilometre ile aracın yaşı arasında bağlantı kurarak ortalama yıpranma oranını hesaplayabilirsiniz. Araç km’si aracın sağlığı konusunda tek etken olmadığı için diğer etkenlere de bakılmalıdır.

Örneğin, 300.000 km’deki bir araç 50.000 km araçtan daha iyi durumda olabilir. Burada aracı titizlikle kullanılması ve sürekli gerekli muayenelerin yapılmış olması oldukça önemlidir. 

Ücretsiz Araç Kilometresi Sorgulayabilir miyim?

Hayır, şu anda ücretsiz araç km bilgisi öğrenmeniz mümkün değil. En uygun 9 TL ödeyerek PTT Araç Kilometre Sorgulama sayfasından öğrenmeniz mümkün. 

2024 Araç Kilometre Düşürme Cezası Ne Kadar?

Araç km düşürme cezası son uygulama ile para cezası olarak uygulanmıyor. Yargıtay’ın km düşürmenin dolandırıcılık suçu olduğuna karar vermesinden sonra 2.el araçta km düşüren satıcıya hapis cezası verilecek. 

Kaynaklar:

TÜVTÜRK Aracınız Hakkında Sorular

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi SMS Sorgulama


“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.