İstanbulkart

Güncelleme: 27.02.2019

Akıllı Yolcu Bilgilendirme Projesi kapsamında 2009 yılından itibaren akbilin yerine alan İstanbul Kart, kredi kartı şeklinde tasarlanan, İstanbul’da yaşayanlar için ulaşımda kullanılan bir ödeme kartıdır. 

İstanbulkart Nerelerde Kullanılır?

İstanbul Kart, İstanbul il sınırları içerisinde raylı sistem işletmelerinde, deniz ulaşımı işletmelerinde, belediyeye bağlı otobüs işletmelerinde, Sağlık AŞ’ye bağlı tuvalet işletmesinde ve İSPARK AŞ’ye bağlı otopark işletmelerinde kullanılmaktadır. Aşağıda bazı yaygın taşımacılık şirketlerinin isimleri belirtilmiştir. Bunlar;

 • İETT,
 • Otobüs A.Ş.
 • ÖZULAŞ Toplu Taşıma ve Tic. A.Ş.
 • ÖZTAŞ ULAŞIM İNŞ. PETROL TURİZM SAN.TİC.A.Ş
 • KENTİÇİ İSTANBUL KATLI ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ TAŞIMA HİZMETLERİ A.Ş.
 • İSTANBUL HALK ULAŞIM SAN.TİC. A.Ş.
 • YENİ İSTANBUL HALK OTOBÜSLERİ A.Ş.
 • İSTANBUL ÇİFT KATLI ÖZEL HALK OTOB.YARD.VE DAY. DERN.İKT.İŞL.
 • MAVİ MARMARA ULAŞ. TUR. PETR. OTOMOTİV A.Ş.
 • ÖZEL OTOBÜS İŞLETMECİLERİ

Ankarakart, İzmirim Kart ve Bursakart hakkında da bilgi almak istiyorsanız ilgili kartın sayfasını ziyaret edin.

İstanbulkart Nasıl Alınır?

İstanbul’da yaşayan kişilerin tercih edeceği kişiselleştirilmiş kartların satın alma işlemleri sadece yetkili hizmet noktaları olan www.istanbulkart.istanbul web sitesi, İstanbulkart başvuru merkezleri, İstanbulkart mobil uygulaması, İstanbulkart temsilcileri ve biletmatikler üzerinden yapılmalıdır. İstanbulkart başvuru merkezlerinde bireysel istanbulkart satışı ve vizeleme işlemleri yapılmaktadır.

İstanbulkart Çeşitleri Nelerdir?

İstanbulkart, kullanan kişilerin farklılığına göre bölümlere ayrılmıştır. Bunlar;

Anonim Kart

Anonim kart, dileyen herkesin alabileceği kişiselleştirilmemiş kart türüdür. Kart ücreti 6 TL olup kart temsilcilerinden, biletmatiklerden ve otomatik dolum makinalarından alınabilinir ve kart temsilcilerinden, biletmatiklerden, otomatik dolum makinalarından, istanbulkart.istanbul web sayfasından ve İstanbulkart mobil uygulaması ile dolum yapılabilir.

Mavi Kart

İstanbulkart içerisine aylık olarak fiyatları ve koşulları UKOME tarafından belirlenen aylık abonman yüklenerek kullanılan kart türüdür. Aylık yüklemenin yanı sıra istenilen miktarda bakiye yüklenerek de kişiselleştirilebilen kart türüdür. Kendi içerisinde 2 ye ayrılmaktadır. Bunlar;

 • Bireysel Mavi (Abonman) Kart

İstanbulkart.istanbul web sitesi üzerinden online başvuru yaparak, 10 TL kart ücretini ödeyerek satın alınabilmektedir. Online olarak başvurularak alınan mavi kart, Ptt kargo ile vermiş olduğunuz adrese iletilecektir. Ayrıca İstanbulkart Başvuru Merkezine gelerek bireysel başvuru yaparak da mavi kart sahibi olunabilmektedir. Kullanıcılar Mavi Kartın aylık tarifesinin geçmediği ulaşım operatörlerinde ve hatlarda; kartınıza e-para dolumu yaparak kullanılabilir.

 • Kurumsal Mavi (Harcırah) Kartı

Bazı kurum personellerine, aylık 100 biniş hakkı veren ödeme kartıdır. Kurumsal mavi kart sahibi olabilmek için, ilk olarak mavi kart edinilmelidir. Kullanıcılar mavi kartlarını kurumlarında ücretsiz karta dönüştürmeli ve her ay kartlarına 100 biniş hakkı kurumlarınca tanınmalıdır. Kurumsal mavi kart, mavi kartın geçerli olduğu tüm hatlarda kullanılmaktadır. 

İndirimli Kartlar

İndirimli kartlar, İstanbul’da yaşayan indirimli tarifeleri kullanmaya hak kazanan kullanıcılara verilmektedir. Kendi içerisinde 3 bölüme ayrılmıştır. Bunlar;

 • Öğrenci Kartı

Öğrenci kartı, Yüksek Öğretim Kurumu Kanunu, Çıraklık Eğitim Kanunu kapsamında eğitim gören öğrenciler ile Temel Eğitim Kanunları ve diğer kanunlar kapsamında eğitim gören öğrenciler, Açık İlköğretim, Açık Lise, Kur'an Kursu öğrencilerinin alabileceği İndirimli İstanbulkart' tır. Öğrenciler, istanbulkart.istanbul web sayfasından online başvuru yaparak ve kart bedeli olan 10 TL ücretini yatırarak sahip olabilirler. Bunun yanı sıra başvuru merkezlerine giderek bireysel başvuru yaparak da indirimli öğrenci kartı sahibi olunabilir. Öğrenci kartı ilk vize ücreti 5 TL’dir. İndirimli kartlar İstanbul içerisinde izin verilen her yerde kullanılabilmektedir.

 • Öğretmen Kartı

Öğretmen kartı, Temel Eğitim Kanunları, Yüksek Öğretim Kurumu Kanunu, Çıraklık Eğitim Kanununa tabi öğretmenler ile diğer kanunlar kapsamında tam zamanlı sözleşme esasına göre çalışan ve öğretmenliği Millî Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik kaydı ile belgelendirilen öğretmenlerin alabileceği İndirimli istanbulkart' tır. Bunun yanı sıra başvuru merkezlerine giderek bireysel başvuru yaparak da indirimli öğretmen kartı sahibi olunabilir. Öğretmen kartı kart ücreti 10 TL, ilk vize ücreti 5 TL’dir.

 • 60 Yaş İndirimli Kartı

Gün, ay ve yıl olarak 60 yaşını dolduran tüm vatandaşların sahip olabileceği indirimli kart türüdür. 60+ yaş indirimli kart sadece Türk vatandaşları için geçerlidir. İstanbulkart.istanbul web sayfasından online olarak başvuru yaparak kart sahibi olabilirken, aynı zamanda başvuru merkezlerine giderek bireysel başvuru yaparak da 60 yaş indirimli kart alınabilir. 60 yaş indirimli kartı kart ücreti 10 TL, ilk vize ücreti 5 TL’dir. 60 yaş indirimli karta, aylık dolum yapıldığı takdirde mavi kart uygulaması geçerli olacaktır. Mavi Kart'ın geçerli olmadığı operatörlerde, tam tarife uygulanmaktadır. 

Ücretsiz Kartlar

İstanbulkart kullanım hakkını ücretsiz olarak elde eden kullanıcıların kullandığı kartlardır. Bu kartı kullanabilecek kişiler şu şekildedir;

 • 65 yaş kartı,
 • Gazi Ailesi kartı,
 • Belediye Zabıta kartı,
 • Engelli kartı,
 • Gazi kartı,
 • EHS kartı,
 • Sarı Basın kartı,
 • Şehit Eşleri ve Ailesi kartı,
 • TÜİK kartı,
 • Milli Sporcu kartı,
 • PTT kartıdır.

Bu kartların kart alım ücreti bedelsizdir ve vize gerekli değildir. Ücretsiz kartın geçmediği ulaşım operatörlerinde ve hatlarda; kullanıcılar kartlarındaki normal bakiyelerini kullanabilirler.

Sınırlı Kullanımlı Kartlar

Satın alındığında sınırlı sayıda geçiş hakkı veren kartlardır. Sınırlı kartlar, İstanbul içerisinde İstanbulkart temsilcilerinden veya biletmatiklerden temin edilebilir. Sınırlı kartlar 4 adet olur her bir kartın kullanım sayısı farklıdır. Bunlar;

 • BİRgeç; 1 kullanımlık karttır ve ücreti 5,00 TL’dir.
 • İKİgeç; 2 kullanımlık karttır ve ücreti 8,00 TL’dir.
 • ÜÇgeç; 3 kullanımlık karttır ve ücreti 11,00 TL’dir.
 • BEŞgeç; 5 kullanımlık karttır ve ücreti 17,00 TL’dir.

İstanbulkart Ücret Tarifesi

2019 yılı için İstanbulkart ücret tarifesi şu şekildedir:

İstanbulkart

İstanbulkart'a Nasıl Yükleme Yapılır?

İstanbulkar sahipleri, kartlarına birden fazla noktadan ve online olarak yükleme yapabilmektedirler. İstanbulkart yükleme ve satın alma işlemleri sadece yetkili hizmet noktaları olan;

 1. www.istanbulkart.istanbul web sitesi,
 2. İstanbulkart başvuru merkezleri,
 3. İstanbulkart mobil uygulaması,
 4. İstanbulkart temsilcileri 
 5. biletmatikler üzerinden yapılmalıdır. 

Biletmatikler, temsilcilikler, başvuru merkezlerinde nakit veya kredi kartı ile dolum yapma imkânı vardır. İstanbulkart.istanbul web sayfası üzerinden anlaşmalı kredi kartları ile bakiye yüklemesi yapılır.

İstanbulkart Mobil Yükleme

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan mobil uygulama sayesinde artık İstanbulkart sahipleri kartlarına mobil üzerinden erişim sağlayabilirler. Kart sahipleri telefonlarına uygulamayı yükledikten sonra mobil uygulamaya üye olmaları gerekir. Daha sonra kullanıcı ekle butonuna tıklayarak, kullanıcılar kendilerini sisteme ekleyebilirler.

İstanbulkart uygulamasına en fazla 5 adet kart eklenebilmektedir. İstanbulkart mobil uygulamasına hem kredi hem de banka kartı ile online bakiye yükleme işlemi yapılabilir. Mobil uygulama ve bireysel web sitesi üzerinden bankaların debit kartları (banka/hesap kartı) aracılığı ile yapılan TL yüklemelerinde herhangi bir ek ücret alınmamaktadır.

İstanbulkart mobil uygulamasında;

 • Anlık bakiye görüntüleme,
 • Talimat oluşturarak bakiye yükleme,
 • En yakın Yükleme ve Harcama Noktalarını görüntüleme,
 • Son üç aya ait hareket detaylarını izleme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

İstanbulkart Bakiye Sorgulama

İstanbulkart bakiye sorgulama işlemi çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilebilir. İstanbulkart mobil uygulamasından kart içerisindeki bakiye sorgulanabilir. NFC destekli telefonlarda istanbulkart’ı telefonun arkasına yaklaştırarak anlık bakiye görüntülenebilecektir. Ayrıca İstanbulkart doldurma makinalarından da kartın içerisinde kalan bakiye sorgulanabilmektedir.  

İstanbulkart Kayıp ve Çalıntı İşlemleri

Kullanıcıların İstanbulkart’larını kaybettiği, çaldırdığı veya arızalandığı durumlarda İstanbulkart Başvuru Merkezlerine şahsen uğramaları gerekmektedir. Abonman kartların veya kişiselleştirilmiş kartların hasar görmesi, kaybolması veya çalınması durumunda kart sahiplerinin eski kartlarının içerisinde bulunan bakiyeleri yeni kartlarına aktarılacaktır. Fakat kaybolan veya çalınan anonim kartların bakiyeleri hiçbir şekilde içerisinde bulunan bakiyeleri yeni kartlarına aktarılamaz. 

Kullanıcıdan kaynaklı hasar gören kartlarda ücretsiz değişim yapılmaz. Kullanıcı kaynaklı hasar gören kartlar, belirli noktalarda ücret karşılığında yenilenebilir. 

İstanbulkart Vize İşlemleri

Vize işlemleri indirimli ve ücretsiz İstanbulkart kullanıcılarının yapması gereken işlemlerdir. Bir şekilde süresi dolan indirimli ve ücretsiz kart sahipleri, kartlarındaki özel geçiş hakkını tekrar kullanabilmek için vize işlemlerini gerçekleştirmelidirler.

Vize işlemi yapılmayan kartlarda indirim hakkı bloke olacak ve normal tarifeden ücretlendirmeye tabii olacaktır. Öğrenci kartları MEB ve YÖK sorgusuna tabi olduğundan aynı yıl içinde güncelleme işlemi yapılmalıdır. Vizeleme işleme ODM/Biletmatik cihazlarından yapılmaktadır. Vize işlemlerinde kart içerisinde 5 TL bulunmak zorundadır. 

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır