Bursakart

Güncelleme: 06.05.2019

Bursakart, Bursa şehri sınırları içerisinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce toplu taşıma araçlarında kullanılmak üzere çıkartılmış karttır. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile iştirak eden firma Burulaş, Bursa şehri içerisinde şehir içi toplu taşıma ve şehirlerarası ulaşım sistemleri ile ulaşımı sağlamaktadır. 

Bursakart Nerelerde Kullanılır?

Bursakart, Bursa şehri içerisinde kullanılan ulaşım kartıdır. BURULAŞ'a bağlı tüm toplu taşıma araçlarındaki cihazlarda çeşitli Bursakart’lar kullanılmaktadır. Ayrıca şehir içerisinde bulunan Elektronik bilet sistemi ile de gişelerde beklemeden rahatlıkla ulaşım sağlanmaktadır. 

Bursakart ile; Bursaray (Metro sisteminde), Burtram (Tramvay sisteminde), Otobüs, Budo (Bursa Deniz otobüs sisteminde) seferlerinde yolculuk yapılabilinir. 

İstanbulkart, İzmirim Kart ve Ankarakart hakkında da bilgi almak istiyorsanız ilgili kartın sayfasını ziyaret edin.

Bursakart Kullanım Detayları Nelerdir?

Bursakart kullanım detayları aşağıdaki gibidir;

 • Bursakart’tan alınacak tutar mesafeden ve zaman aşımından dolayı farklı olabilmektedir.
 • Bursakart’ta bir biniş ücreti; tek biniş tam ve öğrenci, otobüs ve Bursaray aktarmalı olarak; 1-5 istasyon, 6-17 istasyon ve 18 ve sonrası olacak şekilde çeşitli ücretlendirmelere tabidir.
 • Bütünleşik bilet sistemine dahil tüm araçlarda akıllı BursaKart ile binişlerde, 90 dakika içinde, üç aktarmaya kadar yapılan aktarmalarda tam için 1,25 TL, indirimli için (60 Yaş Üstü ve Öğretmen) 0,85 TL aktarma indirimi uygulanmaktadır.  
 • Bazı tarifeler için özel olarak ayrılan manyetik kâğıt bilet kullanılmaktadır. Manyetin biletlerde öğrenci indirimi bulunmamaktadır.
 • Aylık Abonman Kart 1 ücretleri Tam 180,00 TL (30 gün süre ile 160 biniş), Öğrenci 90,00 TL (30 gün süre ile 160 biniş), Öğretmen ve 60+ 130,00 TL (30 gün süre ile 160 biniş) olup belirli tarifelerde geçerlidir. Aylık Abonman Kart 2 ücretleri Tam 230,00 TL (30 gün süre ile 160 biniş), Öğrenci 110,00 TL (30 gün süre ile 160 biniş), Öğretmen ve 60+ 165,00 TL (30 gün süre ile 160 biniş) olup belirli tarifelerde geçerlidir.
 • Dolum ve satış noktalarından ve bayilerden BursaKART’a alt ve üst limitler dahilinde istenilen miktarda bakiye yüklenebilmektedir.
 • Bursaray’a binerken giriş turnikesi üzerindeki mavi ekrana en fazla 10cm uzaktan kart gösterilmelidir. Otobüs ve Tramvaylarda validadörde "Kart Lütfen" yazısına kart en fazla 10 cm uzaktan tutarak gösterilmelidir.

Bursakart Çeşitleri

Bursakart, kullanan kişilerin farklılığına göre bölümlere ayrılmıştır. Kişiselleştirilmiş seyahat kartları aşağıda belirtilmiştir. Bunlar;

Tam Bursakart

Tam Bursakart, Bursa’da tüm toplu taşımalarda kullanmak üzere, kullanıcı açısından hiçbir ayrım gözetmeksizin herkese verilebilecek kart çeşididir. Tam Bursakart, BursaRay istasyonlarındaki dolum ve satış noktalarından ve bayilerden satın alınmaktadır. Bursakart’a yüklenen minimum ve maksimum bakiyeler sayesinde her yolcu Tam Bursakart ile güvenli ve hızlı bir şekilde yolculuk yapabilmektedir. 

Kişiselleştirilmiş Bursakart

İndirimli Bursakart

İndirimli Bursakart, öğrenci ve öğretmenlerin, 60 yaş üstü ve kurumsal kişilerin kullandığı kişiye özel kartlar olup başkaları tarafından kullanımı yasak olan kartlardır. Bu kartların başkaları tarafından kullanıldığı ortaya çıkarsa, kart kartı kullanan kişiden alınır. Bir kişiye indirimli kart verilmesi için bazı belgeler istenmektedir. Bunlar;

Öğrenciler için; 

 • Üniversite ve Yüksekokul öğrencileri için;

         - 1 adet vesikalık,

         - Yeni öğretim dönemine ait mühürlü ve onaylı öğrenci belgesi.

 • İlkokul ve Ortaokul öğrencileri için;

         - 1 adet vesikalık,

         - Nüfus cüzdanı gereklidir. 

 • Lise öğrencileri için;

         - 1 adet vesikalık,

         - Nüfus cüzdanı

         - SGK’da kaydının olup olmadığına dair belge gereklidir. 

 • Öğretmenler için; 

         - 1 adet vesikalık fotoğraf,

         - Nüfus Cüzdanı,

         - Kamu ve Özel, örgün İlk ve orta öğretim okullarında görevli öğretmenler: MEB Protokolü gereği T.C. sorgulaması, (e-belediye sistemine dahil)

         - Üniversite ve Yüksek Okullardaki Akademik personel (Profesör, Doçent, Yardımcı Doçent, Öğretim Elemanı, Araştırma Görevlisi, Okutman, Uzman Çevirici ve Eğitim Öğretim Planlamacısı) için geçerli döneme ait belge veya bandrollü kimlik kartı

         - Kamu Kurumlarında görev yapan Ücretli Öğretmen, Usta Öğretici, Sözleşmeli Öğretmenler için Görev Yeri Belgesi, Personel Hareket Onayı, talep edildiğinde diploma fotokopisi ve formasyonu

 •  Yaşlılar için;

         - Nüfus cüzdanı,

         - 1 adet vesikalık fotoğraf gereklidir.

 • Kurumsal Kartlar için;

         - Kurumsal kart yönergesinde belirtilen belgeleri almaları gerekmektedir.

Ücretsiz Bursakart 

Ücretsiz Bursakart’tan yararlanabilen kişiler Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bazı ihtiyaç sahibi kişilere veya belirli kurum personeline süreli veya süresiz olarak verilen ücretsiz geçiş hakkı sağlayan kartlardır. Bursakart, Kart İşlem Merkezlerinden verilmektedir. Ücretsiz Bursakart verilen kişiler şunlardır;

 • Gazi, eşi, annesi ve babası, evli olmayan ve 25 yaşını doldurmamış çocukları, Şehit eşi, anne ve babası, evli olmayan ve 25 yaşını doldurmamış çocukları ile SGK tarafından maaş bağlanan milli sporcular,
 • Sarı basın kartı sahipleri
 • Emniyet hizmetleri sınıfı personeli,
 • Belediye zabıtası,
 • Posta dağıtıcıları,
 • Muhtaç, güçsüz ve kimsesizler,
 • Engelliler ve engelli refakatçıları,

Burulaş’a müracaat ederek ücretsiz kişiselleştirilmiş seyahat kartı alabilirler.

Abonman BursaKart

Abonman Bursakart, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşlarıntoplu taşıma araçlarından daha ekonomik olarak faydalanmasını sağlayarak toplu taşımanın tercih edilirliğini arttırmak istediği kart türüdür. Aylık Abonman BursaKart kullanıcıları; toplu taşıma fiyat tarifesi ile belirlenen hatlarda ek bir ücret talep edilmeksizin 30 gün boyunca (160 binişle sınırlı) kullanım hakkına sahiptir. Abonman kartlar kendi aralarında çeşitliliğe sahiptir. Bunlar;

 • Aylık Abonman İndirimli Bursakart

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından indirimli Bursakart kullanan tüm vatandaşlar, aynı zamanda Aylık Abonman İndirimli Bursakart’ta kullanabilmektedir.

 • Aylık Abonman Tam Bursakart

Tam Bursakart kullanan kişiler aynı zamanda da Aylık Abonman Tam Bursakart kullanma hakkına sahiptir. 

 • Aylık Abonman Kurumsal Bursakart

Resmî kurumların kadrolu personelinin kullanımına sunulan kart tipidir. Aynı adreste görevli en az 14 personel ve üstü için, bizzat kurum yetkilileri tarafından başvuru yapılır.

Akıllı Bursakart 

Akıllı Bursakart, sadece 1 sefere mahsus ödenen sistem kullanım bedeli (5,00TL) karşılığı herhangi bir istasyondan alınan ve devamında karta istenilen miktarda bakiye yüklenebilen karttır. 

Bursakart Nasıl Alınır?

Bursa iline özel olan Bursakart almak isteyenler, kartlarını kişiye özel alabilecekleri gibi, fotoğrafsız da alabilirler. Kartın kişiye özel olması, daha fazla avantaj sağlayacağından dolayı, Bursakart almak isteyen kullanıcılar yanlarında bir adet vesikalık fotoğraf bulundurmalıdırlar. Bursakart, Bursakart Dolum ve Satış Merkezlerinden kısa sürede alınabileceği gibi Bursakart bayilerinden de alınabilmektedir. Bursa’da 6 bölge de Bursakart, Kişiselleştirilmiş BursaKart, BUDO ve BBBUS satışı yapılmaktadır.

Bunlar;

 • Şehreküstü Seyahat Kartları Ofisi
 • Arabayatağı Seyahat Kartları Ofisi
 • Hamitler Seyahat Kartları Ofisi
 • Uludağ Üniversitesi Seyahat Kartları Ofisi
 • Mustafakemalpaşa Seyahat Kartları Ofisi
 • Gemlik Seyahat Kartları Ofisi

Bursakart'a Nasıl Yükleme Yapılır?

Bursakart’a bakiye yüklemek istenildiğinde,

 1. İstasyonlarda bulunan Bursakart Dolum ve Satış noktaları
 2. Bukart Bayilerinden 
 3. Mobil uygulama üzerinden istenilen miktarda yükleme yapılabilmektedir. 

Bursakart Mobil Yükleme

Artık Bursakart’a online olarak yükleme yapmak artık oldukça kolay. Bayilere gitmeden de Bursakart’a istenilen miktarda bakiye yüklemesi yapılabilmektedir. Bunun için BKM Express uygulaması indirilmelidir veya Burulaş.com.tr üzerinden online işlemler bölümünden, T.C. kimlik no, ad ve soyad gibi bilgilerle de Bursakart’a online olarak yükleme yapılabilir.

Bursakart Bakiye Sorgulama

Bursakart kullanıcıları, kartlarında bulunan bakiyeleri, giriş turnikelerinde bulunan ekranlardan veya validatörlerden öğrenebilir. Eğer kart içerisinde bakiye yüklü olduğu halde, ekranlardan veya validatörlerden geçiş hakkı sağlanmıyorsa, bu durum BURULAŞ Kişiselleştirme ve Vize İşlem Bürolarına başvurarak çözümlenmelidir.

Bursakart Kayıp ve Çalıntı İşlemleri

Kişiler Bursakart’larını kaybettiği takdirde kişiselleştirme yapılmışsa bu durum acilen BURULAŞ’a iletilmelidir. Gerekli tutanaklar tutularak kayıp olan kart kullanım dışı bırakılacaktır. Bu sayede kayıp kart kara listeye alınacak ve bir daha kullanımı mümkün olmayacaktır.

Yeni kart başvurusu yapılmalı, başvuru tarihinden itibaren usulsüz kullanımın tespiti için 5 işgünü süre ile kişiselleştirilmiş kart işlemi yapılmamaktadır. Bu süre bitiminde tekrar başvuru yapıldığında, başvuru formu doldurularak onay servisinden onay alınır. Kartın vizesi var ise sadece kart bedeli ödenerek yeni kart teslim edilir. Eğer vizesi yok ise gerekli inceleme yapıldıktan sonra kart ücreti + vize bedeli tahsil edilerek kart teslim edilir.

Birden fazla kişiselleştirilmiş kart kayıp ve çalıntı işlemlerinde, birinci müracaatlarında kart bedeli, ikinci müracaatlarında kart bedelinin 2 katı, üçüncü müracaatlarında kart bedelinin 4 katı, dördüncü ve üzeri müracaatlarında kart bedelinin 10 katı bedel ödendiğinde kişiselleştirilmiş yeni kart verilir. 

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır