HesapKurdu logo

Ankarakart

Güncelleme: 18.01.2023
Yayımlama: 27.02.2019
Paylaş
İçindekiler

Ankarakart (EGO Kart) Ücret Tarifesi 2023

Kart TipleriTAMİNDİRİMLİTAM AKTARMAİNDİRİMLİ AKTARMA
Akıllı Kart Tek Biniş Ücreti6,50 TL3,50 TL2,25 TL1,25 TL
Kullan At Bilet Tek Biniş Ücreti7,00 TLYOKYOKYOK
NFC ile (Cep tel.) Biniş7,50 TLYOK
YOK
YOK
Kredi Kartı ile Biniş7,50 TLYOK
YOK
YOK
 • Tam Ankarakart’larda 75 dakikalık süre içerisinde (istisnai hatlar hariç) en fazla 2 defa transfer imkânı sağlanmıştır, transfer ücreti 2,25 TL'dir.
 • İndirimli Ankarakart’larda 75 dakikalık süre içerisinde (istisnai hatlar hariç) en fazla 2 defa transfer imkânı sağlanmıştır, transfer ücreti 1,25 TL'dir.

Farklı şehir kartları hakkında bilgi almak için İstanbulkartİzmirim Kart ve Bursakart sayfalarımızı ziyaret edin.

Ankarakart Bakiye Sorgulama

 • Mini banko veya smart bankolara kartınızı takarak içerisinde ne kadar bakiye kaldığını görüntüleyebilirsiniz.
 • EGO Cepte uygulaması sayesinde kartınızın numarasını yazarak mobil telefonunuzdan da kartınızın bakiyesini öğrenebilirsiniz.
 • Metrolardaki işlem merkezlerinde bulunan kart okuyuculardan da kartınızın içerisinde ne kadar bakiye kaldığını öğrenebilirsiniz.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Ankarakart Nedir?

Ankarakart; sadece Ankara şehri içerisinde kullanılan, EGO'ya (Elektrik Gaz Otobüs Genel Müdürlüğü) bağlı tüm toplu taşıma araçlarında kullanılan ulaşım kartıdır.  

Ankarakart Nerelerde Kullanılır?

Ankarakart; sadece Ankara içerisinde tüm EGO’ya ait toplu taşıma araçlarında kullanılabilmektedir. Ankara içerisinde EGO’ya ait bulunan toplu taşıma araçları ise;

 • halk otobüsleri,
 • özel halk otobüsleri,
 • metrolar,
 • Ankaray ve teleferiklerdir.

Ankarakart ücretlendirmesi, teleferiklerde ve bazı özel halk otobüslerinde farklı olmaktadır. 

Ankarakart, kullanan kişilerin farklılığına göre 4 ana bölüme ayrılmıştır. 

Tam Ankarakart

Tam Ankarakart, Ankara’da tüm toplu taşımalarda kullanmak üzere, kullanıcı açısından hiçbir ayrım gözetmeksizin herkese verilebilecek karttır. Tam Ankarakart anonimdir, bu yüzden Ankara EGO Cepte mobil uygulamasından online işlemler menüsünden kart tanımlama sekmesinden kartı kişiselleştirerek herhangi bir kayıp çalıntı durumunda içerisinde bulunan bakiye yeni karta aktarılabilir. Tam AnkaraKart’ı bayilerden, AnkaraKart İşlem Merkezleri’nden veya Smart Banko’lardan alabilirsiniz.

İndirimli Ankarakart

İndirimli Ankarakart, öğrenci ve öğretmenlerin kullandığı kişiye özel kartlar olup başkaları tarafından kullanımı yasak olan kartlardır. Öğrenci ve öğretmen Ego Kart çıkarmak için bazı belgeler gereklidir. 

Öğrenci kartı çıkarmak için gerekli belgeler

 • Üniversite ve Açıköğretim Lisesi öğrenciler için;

         - 1 adet vesikalık,

         - Yeni öğretim dönemine ait mühürlü ve onaylı öğrenci belgesi.

 • İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrenciler için;

         - 1 adet vesikalık,

         - Nüfus cüzdanı gereklidir. 

Öğretmen kartı çıkarmak için gerekli belgeler; 

         - 1 adet vesikalık fotoğraf,

         - MEB için; Maaş bodrosu veya öğretmen kimliği fotokopisi gereklidir.

Başvuru yapan öğretmenin sistemde TC kimlik / Yabancı Kimlik numarası ile sorgulaması yapılır. Kaydı çıkan öğretmenlerin belge getirmesine gerek kalmadan, fotoğrafı taratılarak kartı basılır ve kişiye teslim edilir.

Abonman İndirimli Kart

Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu sistemine kayıtlı olan öğrencilerin kullanabileceği karttır. Örgün öğretim gören öğrenciler için abonman indirimli kart yaş sınırı yoktur. Örgün öğrenim görmeyen öğrenciler için yaş sınırı 27 olarak belirlenmiştir.

Abonman indirimli kart, aylık 90 TL karşılığında 225 biniş olarak sunulmuştur. Biniş birim adedi 0,30 kuruş olarak belirlenmiştir. Aylık abonman kart EGO otobüsleri, Metro, Ankaray ve Teleferikte geçerli olacaktır.

Serbest Ankarakart

Serbest Ankarakart, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bazı ihtiyaç sahibi kişilere veya belirli kurum personeline süreli veya süresiz olarak verilen ücretsiz geçiş hakkı sağlayan kartlardır. Ankarakart, Kart İşlem Merkezlerinden verilmektedir. Serbest Ankarakart verilen kişiler şunlardır;

 • Gazi ve eşleri, şehit ve dul yetimleri,
 • Sarı basın kartı sahipleri,
 • Emniyet hizmetleri sınıfı personeli,
 • Belediye zabıtaları, 

Kullan-At Ankarakart 

Kullan-At Ankarakartlar, Ankara içerisinde herkesin kolaylıkla alabileceği tek kullanımlık kartlardır. Kullan-At kartlar tek geçişlik kullanım hakkı sağlamaktadırlar ve her yeni bir geçiş için kullan-at kart almak zorundadırlar. 

Ankarakart Nasıl Alınır?

Ankarakart almak isteyenler, kartlarını kişiye özel alabilecekleri gibi, fotoğrafsız da alabilirler. Kartın kişiye özel olması, daha fazla avantaj sağlayacağından dolayı, Ankarakart almak isteyen kullanıcılar yanlarında bir adet vesikalık fotoğraf bulundurmalıdırlar. 

Ankarakart, AnkaraKart İşlem Merkezlerinden kısa sürede alınabileceği gibi Ankarakart Bayilerinden de alınabilmektedir. Fakat Ankarakart Bayilerinden sadece Kullan-At Ankarakart alınmaktadır ve varsa önceki kartınıza dolum yapılmaktadır. AnkaraKart İşlem Merkezlerinden 3 dakika gibi kısa bir süre içerisinde şahsınıza özel kart alabilirsiniz. Bunun için;

 • T.C. kimlik no ile kayıt sorgulaması yapılmaktadır.
 • İlgili evraklar incelenerek kayıt bilgileri alınmaktadır.
 • Vesikalık sayesinde karta basılmak üzere fotoğraf taraması yapılmaktadır. 
 • Fotoğraflı kart baskısı yapılarak anında teslim edilmektedir.

Ankara’da 7 farklı noktada Ankarakart teslimi yapılmaktadır. Bunlar;

 • Kızılay Kart İşlem Merkezi,
 • Beşevler Kart İşlem Merkezi,
 • EGO Kart İşlem Merkezi,
 • Dikimevi Mobil İşlem Merkezi,
 • Akköprü Kart İşlem Merkezidir.

Ankarakart’a Nasıl Yükleme Yapılır?

Ankarakart’a bakiye yüklemek için 3 seçenek vardır. Bunlar;

 1. Kart işlem merkezleri tarafından her metro istasyonunda bulunan görevli personel sayesinde kartınıza bakiye yükleyebilirsiniz. 
 2. Saha ödeme cihazları tarafından Ankara'nın birçok farklı noktasına konulan 7/24 çalışan kiosk ve mini kiosklar yardımı ile AnkaraKart'ınıza kâğıt ve madeni para yüklemesi yapabilirsiniz.
 3. Ankarakart online web sitesinde Ankarakart’a bakiye yükleme seçeneğiyle yükleme yapabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra kartınıza bakiyeniz 30-60 dakika arasında yüklenecektir. 

Ankarakart’a en az 1 TL en fazla 1000 TL tutarında bakiye yüklenmektedir. Mobil uygulamadan yüklenecek maksimum bakiye ise 100 TL’dir. Ayrıca bankolardan yapılan bakiye yükleme işlemlerinde para üstü verilmemektedir.

Ankarakart Mobil Yükleme

EGO Cepte mobil uygulaması sayesinde Ankarakart’a online bakiye yükleme seçeneğiyle bakiye yükleyebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra kartınıza bakiyeniz 30-60 dakika arasında yüklenecektir. Mobil uygulamadan karta bakiye yükleyebilmek için kartınızın numarası gerekmektedir. Kartınızın son 4 hanesi olarak belirtilen yere, kartınızın üzerinde bulunan küçük puntolarla yazılmış rakamların son iki hanesine değil son 4 hanesine bakılması gerekmektedir. 

Ankarakart Kayıp ve Çalıntı İşlemleri

Kişiler Ankarakart’larını kaybettiğinde eğer kartını kişiselleştirmediyse içerisindeki bakiyeyi de kaybetmiş sayılacaktır. Fakat Online işlemler menüsünden veya işlem merkezinden AnkaraKart’ınızı hesabınıza bağladığınızda kişiselleştirme işlemlerini tamamlamış olursunuz. Kayıp ve çalıntı gibi durumlarda kişiselleştirdiğiniz kartınızdaki bakiyenizi yeni AnkaraKart’ınıza aktarabilirsiniz.

Kayıp ve çalıntı gibi durumlarda Kızılay AnkaraKart İşlem Merkezi’ne veya EGO Genel Müdürlüğü AnkaraKart birimine gelerek kartınızın kara listeye aldırılmanız gerekmektedir. Daha sonra yeni bir Tam AnkaraKart alıp, kaybetmiş olduğunuz kartınızı hesabınızdan kaldırtmanız ve yeni aldığınız tam kartı sistemde tanımlamanız gerekmektedir.

Kayıp kart kara listeye alındıktan 48 saat sonra kimliğiniz ve yeni aldığınız tam AnkaraKart ile herhangi bir AnkaraKart İşlem Merkezi’ne gelmeniz durumunda bakiye aktarımınız yapılacaktır.

Ankarakart Vize İşlemleri

Vize işlemleri İndirimli ve Serbest Ankarakart kullanıcılarının yapması gereken işlemlerdir. Bir şekilde süresi dolan indirimli ve serbest kart sahipleri, kartlarındaki özel geçiş hakkını tekrar kullanabilmek için vize işlemlerini gerçekleştirmelidirler. 

 • İndirimli kart kullanan öğrenciler vizeleri dolduğu takdirde, son altı ay için geçerli öğrenci belgesi veya ilgili öğretim yılına ait bandrollü öğrenci kimlik kartı ile vize işlemi yapılmaktadır.
 • İndirimli kart kullanan öğretmenlerin vizeleri dolduğu takdirde, MEB kimlik kartı veya kaymakamlıktan alınan atama onay belgesi ile işlem yapılmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Meclis kararına göre düzenlenen vize ücreti 70,00 TL’dir.
 • Serbest kart kullanan 61-64 yaş kullanıcıları vizeleri dolduğu takdirde, MERNİS kayıtlarına göre ikameti Ankara’da devam eden vatandaşların kartlarına vize işlemi yapılmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Meclis kararına göre düzenlenen vize ücreti 120,00 TL’dir. (61 yaş doldurulduğunda verilir.)
 • Serbest kart kullanan 65 yaş, basın ve engelli kullanıcıları vizeleri dolduğu takdirde, kartlarının vize kontrolü sistem tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. (65 yaş doldurulduğunda verilir.)
 • Kamu ve TUİK Personeli kullanıcıları vizeleri dolduğu takdirde, kartlarına vize yaptırmak için kurum yazısı ile başvuru yapmalıdır. Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis kararına göre düzenlenen TUİK kartlarının vize ücreti 70,00 TL’dir.
 • EGM Personeli kullanıcıları vizeleri dolduğu takdirde, EGM personelinin vize işlemi EGM kimlik kartı ile yapılmaktadır. EGM geçici görev ile Ankara’ya gelenlere, kart basım tarihinin 2 ay sonrasına kadar geçerli kart verilmektedir. Eğer süre sonunda karta tekrar vize yapılmak istenirse EGM web servisten sorgulama yaptırılarak, kartın 2 ay olan süresi uzatılmaktadır. 

Kaynak: 

EGO Genel Müdürlüğü AnkaraKart Nedir ve Çeşitleri 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.