Kredi Notu Nedir, Ne İşe Yarar?

Güncelleme: 19.03.2019

Tüm finansal geçmişinizin ortak bir kuruluşta (ülkemizde KKB) toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemine, “Kredi Notu” denir. Elde edilen bu puanlama kuruluşa üye olan firmalara veya bireysel müşterilere belirli bir ücret karşılığında verilir. Ülkemizde bazı finansal kuruluşlar kendi puanlama sistemini geliştirmiş olsalar dahi müşterileri hakkında tüm verilere ulaşamadıkları için KKB’ye bir yerde üye olmak zorundalar. Öte yandan diğer ülkelerde de ülkemizdekine benzer kredi notu sistemleri mevcut. Hatta sadece bireysel müşteriler değil, büyük şirketlere ve devletlere dahi not veren uluslararası kuruluşlar da var.

e-Devlet sistemi üzerinden kredi risk durumunuzu nasıl sorgulayabileceğinizi e-Devlet Kredi Notu Sorgulama sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Kredi Risk Merkezi Raporu Sorgula »

Olası Risk Durumunuz Çıkartılır

Kredi notunuza göre bankalar öncelikle olası risk durumunuzu çıkartmaktadır. Çıkartılan risk durumuza göre bankaların çoğunluğu finansal taleplerinizin değerlendirmeye alınıp alınmaması konusunda karar veren sistemler kurar. Bu kurulan otomatik sistemler sayesinde bankalar kredi vermeyecekleri kişileri hiç değerlendirmeye almaz ve bu sayede zaman ve personelden tasarruf etmiş olurlar. Aşağıdaki tabloda Findeks’in ve bankaların kredi notunu yaklaşık olarak nasıl değerlendirdiği yer almaktadır. Tutarlar ve risk gurupları genelleme olarak belirtilmiştir. Her finansal kurumun değerlendirmesi farklı olabilir.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Örneğin, tablodakine benzer bir değerlendirme yapan bir banka, puanlaması 1 ile 1099 arasında olan yani en riskli ve orta riskli gruba hiç değerlendirme yapmadan otomatik olarak ret veren bir sistem kurabilir. Zaten bankların SMS ve benzeri kampanyalarda anında değerlendirme yaparak dönmesi de yaklaşık olarak bu sistemin uygulanması sayesinde olmaktadır. Ayrıca kredi notu sisteminde sıfır "0", bankalar ile hiç çalışma olmadığı anlamına gelmektedir.


Gelirinize ve kredi ödemelerinize göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi çekebileceğinizi Ne Kadar Kredi Çekebilirim hesaplama aracımız üzerinden anında hesaplayabilirsiniz.


Kredi Notu Tek Olmasa da En Önemli Değerlendirme Ölçütü

Kredi notu, bankalar açısından tek değerlendirme ölçütü olmasa da en önemlisidir. Findeks’in her gecen gün elindeki verilerin artması ve verileri analiz etme kabiliyetinin gelişmesi ile kredi notunun kredi değerlendirme ölçütleri içerisindeki öneminin her gecen gün gittikçe arttığını söyleyebiliriz. Bankaların kredi notu haricindeki başlıca kredi değerlendirme ölçütleri; gelir durumunuz, çalıştığınız kurum, hane halkı gelir durumunuz ve ek gelirleriniz olarak sıralanabilir. Bu kalemler arasında kredi notunun ne kadar ağırlığı olduğu bankalara göre değişiklik göstermekle birlikte, tüm finansal kurumlar için en önemli değerlendirme ölçütü, kesinlikle kredi notudur. 

Kredi notunun nasıl hesaplandığı ile alakalı detaylı bilgiye Kredi Notu Nasıl Hesaplanır yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Kredi Notunu Ülkemizde Sadece Findeks (KKB) Belirler

KKB’nin Findeks’i kurması ile birlikte ülkemizde kredi notu belirlemekte tek yetkili kurum Findeks’tir. Bunun nedeni kredi notunu doğru olarak değerlendirecek tek veri kaynağının Findeks’te mevcut olmasıdır. Bu kadar veriye sahip olmasının en önemli nedeni KKB’yi 9 bankanın kurması ve ülkemizde faaliyet gösteren tüm finansal kuruluşların üye olarak verilerini paylaşmasıdır.

Finansal Kuruluşların Kredi Değerlendirmesi Değişiklik Gösterebilir

Finansal kuruluşlar açısında kredi değerlendirmesinde en önemli ölçüt kredi notu olsa dahi her bankanın değerlendirmesi değişmektedir. Özellikle kredi kullanmak istediğiniz banka ile bir çalışmanız varsa bu durum kesinlikle etkili olmaktadır. .Çeşitli aksamalar yaşanması durumunda, çalışmanızın olmadığı bankalar daha da negatif bakarak kredi talebinizi olumsuz değerlendirebilir.

10.000 TL 60 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet17.683 TL
Faiz Oranı%1,74
Aylık Taksit294 TL
Toplam Maliyet17.885 TL
Faiz Oranı%1,79
Aylık Taksit298 TL
Toplam Maliyet19.499 TL
Faiz Oranı%2,09
Aylık Taksit324 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Banka veya Şube Kredi İhtiyaçlarına Göre Değerlendirmelerini Esnetebilir

Bankalar özellikle yıl ve çeyrek sonlarında kredi hedeflerinin tutmaması ile kredi taleplerindeki değerlendirme ölçütlerini esnetebiliyor. Tabii bu esneklik kredi verilemeyecek kişileri etkileyecek kadar değil, daha çok kredi kullanmak için tam sınırda olan kişileri için yapılan esnekliklerdir.

Bankaların hedeflerinin yanında, şubelerin de kendilerine ait hedefleri bulunmaktadır. Bu hedeflerin tutmadığı zamanlarda şubeler kredi almak için sınırda olan kişilere yardımcı olabiliyor veya diğer şubelere göre daha yüksek limitli kredi verebiliyor.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır