Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

04.11.2015 Güncelleme: 26.01.2017

Bankaların kredi değerlendirme ölçütlerinde daha fazla ön plana çıkması ve KKB’nin Findeks’i kurması sonucunda kredi notunun önemi daha iyi anlaşıldı. Kredi notu düşük olduğu için bankalar ile finansal çalışma yapamayan kişiler de kredi notunu nasıl yükseltecekleri konusunda araştırma yapmaya başladı. Bu yazımızda kredi notunuzu yükseltmek için neler yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

1- Ödeme Güçlüğü Çekiyorsanız Borçlarınızı Yapılandırın

Öncelikle, eğer aksayan ödemeleriniz varsa bunları düzeltmelisiniz. Ödemelerinizde aksama olduğu sürece kredi notunuz yükselmeyecek, aksine düşecektir.

Aşağıda belirteceğimiz yöntemleri kredi notunuz çok düşmeden, yani ödemelerinizi çok fazla geciktirmeden yapmalısınız. Aksi durumda bankalar taleplerinizi ödeme düzeniniz iyi olmadığı için olumsuz sonuçlandırabilir.

Aylık kredi ödemelerinizi bütçenize göre yapılandırın

Aylık ödemelerinizi bütçenize göre ayarlamalısınız. Eğer aylık bütçenizi aştığı için kredi ödemelerinizi zamanında yapamıyorsanız, kredilerinizin vadesini uzatmalısınız. Vadeyi uzattığınız takdirde toplamda ödeyeceğiniz kredi tutarı artacak ama aylık ödeme tutarınız düşecektir. Bu sayede aylık ödemelerinizi düzenli olarak yapabilir ve kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. (Aylık gelirinize göre güncel faiz oranları üzerinden çekebileceğiniz krediyi, "Ne Kadar Kredi Çekebilirim?" hesaplama aracımız üzerinden öğrenebilirsiniz.)

Borçlarınızı tek bir kredide birleştirebilirsiniz

Birden fazla kredi borcunuz varsa, aylık ödemeler zorlayabilir ya da gelir-gider takviminiz uymadığı için ödemeleriniz gecikebilir. Bu durumda tüm kredilerinizi tek bir kredide birleştirerek tek bir yere, aynı tarihte ödeme yapabilir, vadenizi uzatarak aylık ödemelerinizi düşürebilirsiniz. 

İpotek vererek kredi limitinizi yükseltebilirsiniz

Eğer ipotek olarak verebileceğiniz bir gayrimenkulunüz varsa kredi limitinizi gayrimenkulün değerinin %80’sine kadar çıkartabilirsiniz. Bu sayede kredi/kredi kartı ve diğer borçlarınızı bir bankaya 48 ay vade ile toplayabilirsiniz. Tabii ihtiyaç kredisine göre ipotekli ihtiyaç kredisinin ek masrafları mevcut. Bu yolu tercih etmeniz durumunda  500 TL - 600 TL ekspertiz masrafı ve 200 TL - 300 TL ipotek masrafı olmak üzere yaklaşık 800 TL ihtiyaç kredisine göre ek bir masrafınız olacaktır. (İpotekli ihtiyaç kredisi hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için "Konut İpotekli İhtiyaç Kredisi" sayfamıza bakabilirsiniz.)

Ödemelerinizi bir gün dahi olsa geciktirmemelisiniz!

Kredi ödemelerindeki bir günlük bir gecikme bile kredi notunuzu az da olsa olumsuz etkiler. Bundan dolayı ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekli. Bu tür kısa vadeli gecikmeler genellikle gelir tarihiniz ile kredi ödeme tarihinizin uyuşmamasından kaynaklandığı için kredi ödeme tarihlerini gelir tarihinize göre önceden planlamalısınız. 


Kredi notunuzun nasıl hesaplandığını detayları ile öğrenmek istiyorsanız, "Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?" yazımıza bakabilirsiniz.


2- Kredilerinizin Takibe Düşmesi Durumunda İzlenecek Yollar

Eğer kredileriniz idari takibe veya diğer ismi ile kanuni takibe düştüyse, öncelikle takip durumunda olan borçlarınızı kapatmalısınız. Açıkta olan takibinizi kapatmadığınız sürece kredi notunuz yükselmez ve herhangi bir finansal işlem yapamazsınız. 

Takibe düşmüş kredinizi kapatmak için öncelikle kredinizin takibe düştüğü banka ile görüşerek yapılandırma talep etmelisiniz. Zaten bu süreçte banka veya yetkilendirdiği avukat takibe düşmüş kredilerinizin yapılandırılması için sizinle muhakkak irtibata geçecektir. Bu görüşmelerde pazarlık geçerli olduğu için, kesinlikle pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz. Özellikle faiz indirimi ve taksitlendirme talebinde bulunun. Bu sayede takibe düşmüş borcunuzdan bütçenize uygun olan faiz indirimi ile kurtulabilirsiniz. 

Yapılandırma işleminde vadeyi uzatmaya özen gösterin

Bankalar, kredi takibe düşmeden önce veya düştükten sonra kredi taksitlendirme önerisi ile gelebilir veya siz bu şekilde bir talepte bulunabilirsiniz. Taksitlendirme süreçleri ise tamamen pazarlığa açıktır. Bundan dolayı bütçenize uygun bir taksitlendirme yapılması konusunda ısrar etmenizin faydası olacaktır. Eğer istekleriniz makul ise bankaların çoğu yardımcı olacaktır. 

Bankalar kredilerinin takibe düşmesini istemiyor

Sanılanın aksine bankalar kredinin geç ödenmesini veya takibe düşmesini istemezler. İstememelerinin nedeni, fazla batık oranı ve riskli kredi varlığının finansal piyasada bankaya olan güvenin azalmasına neden olmasıdır. Öte yandan takibe düşen kredileri geri almak çok uzun ve zor olduğu için bankalar açısından bir yerde zarar kalemi olmaktadır. Bundan dolayı, kredileriniz takibe düşmeden önce bankalar ile görüşerek size uygun bir ödeme planı ile yardımcı olmalarını istemelisiniz. Bankaların çoğu bu tarz durumlarda vade uzatılması gibi seçenekler ile yardımcı oluyor. Kredinizi takibe düşmeden önce yapılandırmanız kredi notunuz açısından gerçek anlamda önem arz ediyor.  

3- Kredi Takibini Kapattıktan Sonra İzlenecek Yollar

Krediniz takibe düştükten sonra borcunuzu kapatsanız dahi kredi notunuz çok düşük olacağından bankalar için halen riskli alanda olacaksınız. Sanılanın aksine bankalar ile tekrar düzenli olarak çalışmanız başlamadan kredi notunuz yükselmeyecek. Bundan ötürü bankalar ile tekrar aktif çalışmanızı başlatmanız gerekir. Bunun için izlenecek yollar;

Düşük limitli de olsa bir kredi kartı alın

Takibe düşmüş kredinizi kapattıktan sonra bir kredi kartı edinmeye çalışın. Bankalar doğal olarak kredi kartı talebinizi reddedebilir ama maaş bankanıza öncelik vererek bir kart talebinde bulunun. Eğer olumsuz olursa bazı bankalar kart limitiniz kadar nakit parayı hesabınızda tutmanız şartı ile kredi kartı verebiliyor. Bu ve benzeri yolları izleyerek bir kredi kartı sahibi olmanız size artı bir puan kazandırır.  

Otomatik ödeme talimatı verin

Kredi notuna çok fazla etkisi olmasa da banka hesapları ve otomatik ödeme talimatları ile banka çalışmalarınızı tekrardan aktif hale getirebilir ve bankanın size olan güvenini arttırabilirsiniz. Bu sayede finansal ürünleri almanız daha kolaylaşacaktır.

Yaklaşık olarak bankaların kredi notu değerlendirmeleri aşağıdaki şekildedir. Bu konuda daha detaylı bilgi için "Kredi Notum Kaç Olmalı?" yazımıza bakabilirsiniz. 

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

1- Ödeme Güçlüğü Çekiyorsanız
2- Geçmişte Kredi Takibiniz Varsa
Ödemelerinizi Bütçenize Göre Yapılandırın
Nakit Teminatlı Kredi Kartı Edinin
Borçlarınızı Tek Kredide Birleştirin
Otomatik Ödeme Talimatları Verin
İpotek Vererek Limitinizi Yükseltin
Banka Hesaplarınızı Aktif Kullanın
Ödemelerinizi Bir Gün Bile Geciktirmeyin
Notunuz Yükselmeden Başvuru Yapmayın"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin