Noterde Kredi Kartı Geçerli mi?

Güncelleme: 23.01.2024
Yayımlama: 16.12.2021
Paylaş
İçindekiler

Noterlerde Kredi Kartı Kullanılır mı?

Evet, noterlerde kredi kartı kullanılıyor. Çoğunlukla vekalet, tasdik, araç alım satımları gibi işlemlerin yapıldığı noterlerde son dönemlerde pos cihazıyla işlem yapılmaya başlandı.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Noterde Hangi İşlemler Kredi Kartı İle Yapılır?

Tüm Türkiye’de yer alan noterlerde ‘güvenli ödeme sistemi’ uygulaması geçerli olmaya başlandı. Bu sayede noter aracılığıyla yapılan işlemlerden aşağıda yer alanlar için banka ya da kredi kartı ile ödeme yapılabilir:

  • harç ödeme
  • damga
  • değerli kâğıt
  • tescil belge bedeli
  • masraflar

Noterde Yapılan İşlemler Nelerdir?

Noterlerde birçok işlem yapılabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • kullanılmış ve sıfır araç tescilleri
  • tercümeler
  • önemli evraklarda "aslı gibidir" onayı
  • diploma onayı
  • ihtarname

Bu işlemleri gerçekleştirirken belirli miktarda ödemeler yapılması gerekir. Noterlerde yapılan işlemlere noterde hangi işlemler yapılır sayfamızdan ulaşın.

E- Noter Uygulaması Nedir?

2020 yılı içerisinde Adalet Bakanlığının hayata geçirdiği yargı reformu yeniliklerinden biri de e-noter uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde kişiler internet üzerinden noter işlemleri için randevu alabilirler. Hatta bazı işlemleri ise hiç notere gitmeden bu sistem üzerinden tamamlanabilir. Daha detaylı bilgi almak için e-noter nedir sayfamızı ziyaret edin. 

Elektronik imza olarak bilinen e-imza hakkında detaylı bilgi almak için e-imza nedir sayfamızı ziyaret edin.

Noterde Güvenli Ödeme Sistemi Nedir?

İkinci el araba alım satım işlemlerinde kişilerin mağdur olmamaları amacıyla BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) denetimindeki firmalar, satış tutarını bloke eder ve bu durumda satıcı ya da alıcı bu tutara müdahale edemez. Tüm noter işlemleri tamamlandığında ilgilinin hesabına tutar aktarılır. Bu süreç sahtecilik ve dolandırıcılığa karşı alınan önlemlerdendir.

Araç satışında noter işlemleri hakkında detaylı bilgiyi araç satış noter işlemleri ve ücretleri sayfamızdan öğrenin.

Güvenli Ödeme Sisteminin Avantajı Nedir?

Noterde güvenli ödeme sisteminin avantajlarından biri de yüksek meblağlı satış işlemlerinde noterliklerde para teslim etme, para sayma, sahte para çıkması gibi süreçlerde yaşanacak olumsuzlukların önüne geçilmesidir. Ayrıca küsuratlı ödemelerde noterlik veznesinde çalışan personel için de kolaylık sağlar.

Noter işlemlerinde kredi kartının yanı sıra banka kartıyla da ödeme yapılabilir. Ancak bankalar tarafından alınan komisyon oranlarının yüksek olması ve ödemeleri geç almaları nedeniyle sorun yaşanabilir.

Kaynak:

Türkiye Noterler Birliği 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.