Noterde Kredi Kartı Geçerli mi?

Güncelleme: 28.12.2021 Yayımlama: 16.12.2021 | Okuma Süresi: 2 dk.

Noterlerde Kredi Kartı Kullanılır mı?

Evet, noterlerde kredi kartı kullanılıyor. Çoğunlukla vekalet, tasdik, araç alım satımları gibi işlemlerin yapıldığı noterlerde son dönemlerde pos cihazıyla işlem yapılmaya başlandı.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Noterde Hangi İşlemler Kredi Kartı İle Yapılır?

Tüm Türkiye’de yer alan noterlerde ‘güvenli ödeme sistemi’ uygulaması geçerli olmaya başlandı. Bu sayede noter aracılığıyla yapılan işlemlerden aşağıda yer alanlar için banka ya da kredi kartı ile ödeme yapılabilir:

  • harç ödeme
  • damga
  • değerli kâğıt
  • tescil belge bedeli
  • masraflar

Noterde Yapılan İşlemler Nelerdir?

Noterlerde birçok işlem yapılabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • kullanılmış ve sıfır araç tescilleri
  • tercümeler
  • önemli evraklarda "aslı gibidir" onayı
  • diploma onayı
  • ihtarname

Bu işlemleri gerçekleştirirken belirli miktarda ödemeler yapılması gerekir. Noterlerde yapılan işlemlere noterde hangi işlemler yapılır sayfamızdan ulaşın.

E- Noter Uygulaması Nedir?

2020 yılı içerisinde Adalet Bakanlığının hayata geçirdiği yargı reformu yeniliklerinden biri de e-noter uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde kişiler internet üzerinden noter işlemleri için randevu alabilirler. Hatta bazı işlemleri ise hiç notere gitmeden bu sistem üzerinden tamamlanabilinir. Daha detaylı bilgi almak için e-noter nedir sayfamızı ziyaret edin. 

Elektronik imza olarak bilinen e-imza hakkında detaylı bilgi almak için e-imza nedir sayfamızı ziyaret edin.

Noterde Güvenli Ödeme Sistemi Nedir?

İkinci el araba alım satım işlemlerinde kişilerin mağdur olmamaları amacıyla BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) denetimindeki firmalar, satış tutarını bloke eder ve bu durumda satıcı ya da alıcı bu tutara müdahale edemez. Tüm noter işlemleri tamamlandığında ilgilinin hesabına tutar aktarılır. Bu süreç sahtecilik ve dolandırıcılığa karşı alınan önlemlerdendir.

Araç satışında noter işlemleri hakkında detaylı bilgiyi araç satış noter işlemleri ve ücretleri sayfamızdan öğrenin.

Güvenli Ödeme Sisteminin Avantajı Nedir?

Noterde güvenli ödeme sisteminin avantajlarından biri de yüksek meblağlı satış işlemlerinde noterliklerde para teslim etme, para sayma, sahte para çıkması gibi süreçlerde yaşanacak olumsuzlukların önüne geçilmesidir. Ayrıca küsuratlı ödemelerde noterlik veznesinde çalışan personel için de kolaylık sağlar.

Noter işlemlerinde kredi kartının yanı sıra banka kartıyla da ödeme yapılabilir. Ancak bankalar tarafından alınan komisyon oranlarının yüksek olması ve ödemeleri geç almaları nedeniyle sorun yaşanabilir.

Kaynak:

Türkiye Noterler Birliği 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et