HesapKurdu logo

Kredi Kartı ile Kripto Para Satın Almak

Güncelleme: 08.02.2023
Yayımlama: 15.04.2021
Paylaş
İçindekiler

Kripto Para Nereden Alınır?

Kripto para, hiçbir merkeze veya kuruma bağlı olmayan sadece internet aracılığıyla kullanılabilen sanal para birimidir. Kripto para alım ve satım işlemleri, kripto para borsası olarak adlandırılan dijital platformlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Kripto para hakkında daha detaylı bilgi almak için kripto para nedir, nasıl üretilir sayfamızı ziyaret edin.

Dijital Para Nedir, Nasıl Alınır?
Dijital Para Nedir, Nasıl Alınır?

Her Borsadan Kredi Kartı ile Alım Yapılır mı?

Son dönemde kripto para piyasasının hızla gelişmeyle birlikte her geçen gün yeni kripto para borsaları da ortaya çıkıyor. Ancak tüm kripto para borsalarında kredi kartı ile alım işlemi yapılamıyor. İşlem yapılan platformda kredi kartı ile kripto para alma seçeneği bulunmalıdır. Kripto para al sekmesinde yer alan ödeme yöntemlerinde kredi kartı seçeneği ile kripto para alınır.

NFT hakkında bilgi almak için NFT nedir sayfamızı inceleyin.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Kredi Kartı ile Kripto Para Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı ile kripto para almak isteyen kişilerin öncelikle dikkat etmesi gereken iki konu var. Bunlar:

  1. güvenlik 
  2. komisyon oranları

Kripto Para Satın Alırken Güvenlik

Kripto para piyasasının temelini oluşturan blok zinciri (blockchain) sistemi, teknolojik altyapısı nedeniyle oldukça güvenli bir işlem imkânı sağlıyor. Ancak internet üzerinden yapılan tüm alışverişlerde olduğu gibi kripto para alım satım işlemi yapılabilen platformların güvenirliği de oldukça önemli. Kart bilgilerinizin ele geçirilmemesi için bilinen, güvenilir ve müşteri hizmetlerine ulaşılabilen platformlardan işlem yapılması öneriliyor.

Bir alışveriş sitesinin güvenilir olduğunu nasıl anlaşılır detaylı öğrenmek için alışveriş sitesinin güvenli olduğu nasıl anlaşılır sayfamızı inceleyin.

Kripto Para Alırken Komisyon Oranları

Farklı kripto para borsaları üzerinden kredi kartı ile yapılan işlemlerde komisyon ücretinde farklılık gösterebilir. Bir platformdan kredi kartı ile kripto para almadan önce diğer borsalardaki komisyon oranlarını da kontrol ederek en uygununu seçilmelidir. 

Kredi Kartı ile Kripto Para Satın Almak İnfografik

Kredi Kartı ile Kripto Para Alma İşlemi

Kredi kartı ile kripto para alınırken yapılması gerekenler şunlardır:

  • Eğer bir kripto para borsasında hesap yoksa öncelikle üye olunmalı yani hesap oluşturulması gerekir.
  • İşlem yapılacak platformda; yeni üyelik, hesap oluştur, kayıt ol vb. bağlantıya tıklayarak istenen iletişim ve kimlik bilgilerini doldurmak gerekir.
  • Daha sonra girilen iletişim bilgileri üzerinden hesabın doğrulanması istenir.
  • Üyelik işlemlerinin ardından kripto para al ya da al/sat olarak adlandırılan sekmede, kredi kartı seçeneğine tıklayarak satın almak istenen miktarı dolar, euro, sterlin ya da TL olarak seçilmesi gerekir.
  • Daha sonra yönlendirilen ödeme ekranında kredi kartı bilgilerinin girilmesinin ardından satın alma işlemi tamamlanır. 

Döviz hesabı nedir ve nasıl açılır hakkında detaylı bilgi için döviz hesabı nedir sayfamızı ziyaret edin. Dijital para hakkında detaylı bilgi almak için dijital para nedir, nasıl alınır sayfamızı ziyaret edin.

Neden Tüm Kripto Para Borsalarında Kredi Kartı Seçeneği Yok?

Kredi kartı ile kripto para alma imkânı sunan platformların sayısı artsa da bazı kripto para borsaları bu konuda daha tutucu davranıyor. Bunun iki sebebi var; kripto para piyasası ve geleneksel ödeme yöntemleri arasındaki rekabet ve olası iade talepleri.

Sanal para birimi olarak tanımlayabileceğimiz kripto paralar, geleneksel ödeme yöntemleri olan nakit ve kredi/banka kartlarına alternatif olarak ortaya çıktı. Dolayısıyla kripto paraların küresel olarak yaygınlaşacağı bir gelecekte kredi kartı kullanımının düşeceği öngörülüyor. Bu rekabet sebebiyle bazı kredi kartı ödeme sistemleri kripto para alım satım işlemlerinde diğer online alışverişlerin aksine kolaylık sağlamıyor.

Kripto Para İadesi Var mı?

İnternetten kredi kartı ile yapılan neredeyse tüm alışverişlerde, tüketicinin iade veya değişiklik hakkı bulunur. Ancak kripto paralarda böyle bir durum söz konusu değil. Kripto para işleminin yapıldığı blok zinciri sistemleri, dünya üzerinde yapılan tüm transferleri kapsayan devasa veri tabanları olarak düşünülebilir. Blok zinciri sistemlerinin güvenliği üst seviyeye taşıyan karmaşık yapısı, kredi kartı ile yapılan işlemlerdeki olası iade taleplerinde kripto para borsaları için sorun olabildiği için para iadesi söz konusu değildir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.