Kredi Kartı ile Kripto Para Satın Almak

Güncelleme: 18.02.2022 Yayımlama: 15.04.2021 | Okuma Süresi: 4 dk.

Kripto Para Nereden Alınır?

Kripto para, hiçbir merkeze veya kuruma bağlı olmayan sadece internet aracılığıyla kullanılabilen sanal para birimidir. Kripto para alım ve satım işlemleri, kripto para borsası olarak adlandırılan dijital platformlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Kripto para hakkında daha detaylı bilgi almak için kripto para nedir, nasıl üretilir sayfamızı ziyaret edin.

Dijital Para Nedir, Nasıl Alınır?
Dijital Para Nedir, Nasıl Alınır?

Her Borsadan Kredi Kartı ile Alım Yapılır mı?

Son dönemde kripto para piyasasının hızla gelişmeyle birlikte her geçen gün yeni kripto para borsaları da ortaya çıkıyor. Ancak tüm kripto para borsalarında kredi kartı ile alım işlemi yapılamıyor. İşlem yapılan platformda kredi kartı ile kripto para alma seçeneği bulunmalıdır. Kripto para al sekmesinde yer alan ödeme yöntemlerinde kredi kartı seçeneği ile kripto para alınır.

NFT hakkında bilgi almak için NFT nedir sayfamızı inceleyin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Kartı ile Kripto Para Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı ile kripto para almak isteyen kişilerin öncelikle dikkat etmesi gereken iki konu var. Bunlar:

  1. güvenlik 
  2. komisyon oranları

Kripto Para Satın Alırken Güvenlik

Kripto para piyasasının temelini oluşturan blok zinciri (blockchain) sistemi, teknolojik altyapısı nedeniyle oldukça güvenli bir işlem imkânı sağlıyor. Ancak internet üzerinden yapılan tüm alışverişlerde olduğu gibi kripto para alım satım işlemi yapılabilen platformların güvenirliği de oldukça önemli. Kart bilgilerinizin ele geçirilmemesi için bilinen, güvenilir ve müşteri hizmetlerine ulaşılabilen platformlardan işlem yapılması öneriliyor.

Bir alışveriş sitesinin güvenilir olduğunu nasıl anlaşılır detaylı öğrenmek için alışveriş sitesinin güvenli olduğu nasıl anlaşılır sayfamızı inceleyin.

Kripto Para Alırken Komisyon Oranları

Farklı kripto para borsaları üzerinden kredi kartı ile yapılan işlemlerde komisyon ücretinde farklılık gösterebilir. Bir platformdan kredi kartı ile kripto para almadan önce diğer borsalardaki komisyon oranlarını da kontrol ederek en uygununu seçilmelidir. 

Kredi Kartı ile Kripto Para Satın Almak İnfografik

Kredi Kartı ile Kripto Para Alma İşlemi

Kredi kartı ile kripto para alınırken yapılması gerekenler şunlardır:

  • Eğer bir kripto para borsasında hesap yoksa öncelikle üye olunmalı yani hesap oluşturulması gerekir.
  • İşlem yapılacak platformda; yeni üyelik, hesap oluştur, kayıt ol vb. bağlantıya tıklayarak istenen iletişim ve kimlik bilgilerini doldurmak gerekir.
  • Daha sonra girilen iletişim bilgileri üzerinden hesabın doğrulanması istenir.
  • Üyelik işlemlerinin ardından kripto para al ya da al/sat olarak adlandırılan sekmede, kredi kartı seçeneğine tıklayarak satın almak istenen miktarı dolar, euro, sterlin ya da TL olarak seçilmesi gerekir.
  • Daha sonra yönlendirilen ödeme ekranında kredi kartı bilgilerinin girilmesinin ardından satın alma işlemi tamamlanır. 

Döviz hesabı nedir ve nasıl açılır hakkında detaylı bilgi için döviz hesabı nedir sayfamızı ziyaret edin. Dijital para hakkında detaylı bilgi almak için dijital para nedir, nasıl alınır sayfamızı ziyaret edin.

Neden Tüm Kripto Para Borsalarında Kredi Kartı Seçeneği Yok?

Kredi kartı ile kripto para alma imkânı sunan platformların sayısı artsa da bazı kripto para borsaları bu konuda daha tutucu davranıyor. Bunun iki sebebi var; kripto para piyasası ve geleneksel ödeme yöntemleri arasındaki rekabet ve olası iade talepleri.

Sanal para birimi olarak tanımlayabileceğimiz kripto paralar, geleneksel ödeme yöntemleri olan nakit ve kredi/banka kartlarına alternatif olarak ortaya çıktı. Dolayısıyla kripto paraların küresel olarak yaygınlaşacağı bir gelecekte kredi kartı kullanımının düşeceği öngörülüyor. Bu rekabet sebebiyle bazı kredi kartı ödeme sistemleri kripto para alım satım işlemlerinde diğer online alışverişlerin aksine kolaylık sağlamıyor.

Kripto Para İadesi Var mı?

İnternetten kredi kartı ile yapılan neredeyse tüm alışverişlerde, tüketicinin iade veya değişiklik hakkı bulunur. Ancak kripto paralarda böyle bir durum söz konusu değil. Kripto para işleminin yapıldığı blok zinciri sistemleri, dünya üzerinde yapılan tüm transferleri kapsayan devasa veri tabanları olarak düşünülebilir. Blok zinciri sistemlerinin güvenliği üst seviyeye taşıyan karmaşık yapısı, kredi kartı ile yapılan işlemlerdeki olası iade taleplerinde kripto para borsaları için sorun olabildiği için para iadesi söz konusu değildir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et