Kredi Kartı ile SGK Prim Ödeme

Güncelleme: 25.08.2022 Yayımlama: 13.04.2017 | Okuma Süresi: 2 dk.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işbirliğinde Ocak 2011 yılında hayata geçirilen uygulama ile tüm 4/A, 4/B SGK prim ödemeleri internet üzerinden kredi kartı, banka kartlarıyla ödenmeye başlandı. Kartlar dışında bankaların internet bankacılığı üzerinden de SGK ödemeleri kolaylıkla yapılabiliyor.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

Kredi Kartı ile Prim Ödeme İşleminden Kimler Faydalanabilir?

Kredi kartı ile SGK ödeme, Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile sigorta hizmeti alan vatandaşların sigortalı olabilmek için ödemeleri gereken prim borçlarını kredi kartı ile ödemelerine imkân sağlayan bir işlemdir. Eğer özel sektörde çalışıyorsanız sigortadan faydalanmanız için gereken prim, işveren tarafından kuruma yatırılmalıdır. Fakat sigortanızı dışarıdan kendiniz yatıracaksanız bu işlemi bireysel olarak sizin yapmanız gerekir. 

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.633 TL
Faiz Oranı %1,63
Aylık Taksit 1.886 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Kredi Kartı ile SGK Prim Ödemeleri Nereden Yapılabiliyor?

Kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapmak isteyen işverenlerin bu hizmetten faydalanarak ödeme yapmaları için 26 haneden oluşan SGK işveren sicil numarası gerekiyor. Sicil numaranızı bilmiyorsanız bağlı olduğunuz muhasebecinizden veya bulunduğunuz ilin ticaret odalarından telefon yolu ile öğrenmeniz mümkün.

Kartla SGK prim ödemelerinizi iki şekilde yapabilirsiniz:

  1. E-devlet sistemi üzerinden
  2. Bankaların internet şubeleri üzerinden

1-E-Devlet Üzerinden SGK Ödeme

Kredi kartı ile ödeme yapabilmek için, öncelikle E-Devlet giriş şifresi almanız gerekiyor. Almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra sayfadaki hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başlığı altındaki menüden kredi kartı ile prim ödemeyi tıklayarak istenilen bilgileri girip kartınızla ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. 

***E-devlet sistemi SGK ödemesi sayfasına ulaşmak için linki tıklayın.

2-Bankalar Üzerinden SGK Ödeme 

Bankaların online bankacılık sistemleri üzerinden giriş yaparak bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün. İşlemi gerçekleştirebilmek için sigorta sicil numarasını bilmeniz yeterli oluyor. Bu numara ile ödemeler bölümünde giriş yaparak manuel olarak ödemenizi yapabileceğiniz gibi otomatik ödeme talimatı vererek her ay kartınızdan düzenli olarak ödemelerinizin yapılmasını da sağlayabilirsiniz.

Banka ve Kredi Kartı
Taksit
Otomatik Ödeme Talimatı
İşlem/Hizmet Ücreti
Halkbank Paraf
3
Yok
Ödenen tutarın %2,50'si. 
VakıfBank Worldcard 2
Yok
Taksitlendirme ücretsiz, işlem ücreti belirtilmiyor.
Akbank Axess
Yok
Var Ödenen tutar; 500 TL altında ise %1,5, 500 TL üzerinde ise %2, düzenli ödemelerde 500 TL altına %1,6, 500 TL üzerine %2.
Garanti Bankası Bonus
Yok
Yok
Ödenen tutarın %1,75'i.
İş Bankası Maximum
Yok
Yok
İşlem ücreti belirtilmiyor.
Ziraat Bankası Bankkart
Yok
Yok
İşlem ücreti belirtilmiyor.
Türkiye Finans Happy Card
Yok
Yok
İşlem ücreti belirtilmiyor.
QNB Finansbank Cardfinans
Yok
Var Ödenen tutarın %2,50'si. 

Kredi Kartıyla Yapılabilen Vergi Ödemeleri

Motorlu taşıtlar Vergisi (MTV) Ödeme: MTV ödeme işlemlerini banka ya da kredi kartınız ile Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Vergi Dairesi internet sitesi üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi anlaşmalı bankaların internet bankacılıkları aracılığı ile de yapabilirsiniz. Ayrıca MTV hesaplamanızı anında yapmak için MTV sorgulamasayfamızı ziyaret edin. 

Emlak Vergisi Ödeme: Emlak vergisi iki taksit ile ödeniyor. Birinci taksit, mayıs ayı sonuna kadar ikinci taksit ise kasım ayının sonuna kadar ödenebiliyor. Bu ödemeleri de diğer vergi ödemelerinizde olduğu gibi kredi kartınızla online olarak yapmanız mümkün. Öte yandan ne kadar emlak vergisi ödemesi yapacağınızı hesaplamak için ev vergisi ne kadar sayfamızı ziyaret edin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et