Kredi Kartı Borcu Erteleme

Güncelleme: 25.03.2021 Yayımlama: 01.12.2017 | Okuma Süresi: 2 dk.

Corona Virüs nedeniyle bankaların açıkladıkları koruma paketlerindeki maddelerden biri de kredi kartı borçlarının 3 ay süreyle ertelenebilmesi kararıdır. Kredi kartı hesap özeti, internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da çağrı merkezleri aracılığıyla akdi faiz oranı üzerinden 3 aya kadar ertelenebilir. Erteleme işlemleri, Türk Lirası hesap özetleri için hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında gerçekleştirilmelidir.

Corona Virüs kapsamında bankacılık ve sigortacılık alanında bilinmesi gerekenler hakkında detaylı bilgi için ilgili sayfayı ziyaret edin.


  • Kredi kartı borcu ertelemesi internet bankacılığı ya da çağrı merkezi üzerinden yapılır.
  • Kredi notu genel olarak dikkate alınmaz.
  • Genel piyasa faiz oranlarında daha yüksek bir faiz uygulanır.

Ayrıca kredi kartı borcuna uygulanan faizi hesaplamak için kredi kartı gecikme faizi hesaplama aracımızı kullanın. 

Kredi Kartı Ekstre Atlatma

Yapılmış olan peşin veya taksitli harcamaları, ek olarak taksitlendirme veya öteleme yapma seçeneği tüm bankalarda vardır. İstisnaları olmakla birlikte borç erteleme işleminin yapılabilmesi için hesap ekstresinin kesilmemiş olması çoğu durumda yeterli olur.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kredi Kartı Borcu Ne Kadar Süre ile Ertelenebilir?

Bankaların kredi kartı kampanyaları göre değişkenlik göstermekle birlikte, erteleme süresi 1 ila 9 ay arasından tercih edilebilir. Yani dönemsel kampanyalara göre değişmekle birlikte en fazla erteleme yapan banka 9 ay gibi bir süre ile kredi kartı borcunu erteleyebilir.

Öte yandan ihtiyaç kredisi kullandırımı ile taksit sayısı 36 aya kadar uzatılabilir.

Bankaların Kredi Kartı Borcu Erteleme Süreleri

Banka AdıErteleme Süresi
Akbank Maksimum 3 ay
İş BankasıMaksimum 3 ay
VakıfbankMaksimum 3 ay
Garanti BBVAMaksimum 1 ay
Ziraat BankasıMaksimum 3 ay
QNB FinansbankMaksimum 2 ay
Yapı Kredi BankasıMaksimum 3 ay

Kredi Kartı Borcu Erteleme Faizi

Kredi kartı hesap ekstresinin ertelenmesinde alınan faiz oranları bankaya ve ertelenen aya göre farklılık gösterir. Uygulanacak faiz oranını ise banka ya da kredi kartı markasının (örnek maximum, world vb.) internet siteleri üzerinden öğrenmek mümkündür. Öte yandan kredi kartı ertelemeleri için uygulanan faiz oranı genel olarak piyasa faiz oranlarının çok üzerinden yer alır. Ertelenen tutarın ufak olması durumunda çok fazla bir faiz işlememekle birlikte, yüksek tutarlı kredi kartı borcu ertelemeleri için ihtiyaç kredisi faiz oranlarını incelemek de fayda var. 

Kredi Kartı Borcunu Ertelemek İçin Kredi Notu Önemli mi?

Kredi kartı borçlarının erteleme süresi ve tutarı genel olarak kredilerden daha düşük olduğu için kredi notu bankalar tarafından çok fazla dikkate alınmaz. Ancak kredi kartının geç ödemelerden dolayı aktif kullanıma veya nakit çekime kapatılma gibi bir durumu varsa banka erteleme talebine onay vermeyebilir.

Kredi Kartı Erteleme İşlemi Nereden Yapılıyor?

Genel olarak kredi kartı işlemleri banka şubelerine ek işlem yükü olmaması açısından yapılmaz. Yani kredi borç erteleme işlemelerinin bankaların çağrı merkezleri, banka şubeleri ya da internet şubeleri üzerinden yapılması gerekir. En kolay ve hızlı borç erteleme yöntemi ise bankaların internet bankacılığı sistemleri üzerinden yapılan işlemlerdir.

Geciken Kredi Kartı Borcunu Banka Erteler mi?

Bu inisiyatif tamamen bankanın değerlendirmesinde olmakla birlikte, geciken kredi kartı borcu ertelenebilmektedir. Ancak bu durumda bütün inisiyatifin bankanın elinde olduğu da göz ardı edilmemelidir.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et