HesapKurdu logo

Kredi Kartı Borcu Erteleme

Güncelleme: 23.01.2023
Yayımlama: 01.12.2017
Paylaş
İçindekiler

Corona Virüs nedeniyle bankaların açıkladıkları koruma paketlerindeki maddelerden biri de kredi kartı borçlarının 3 ay süreyle ertelenebilmesi kararıdır. Kredi kartı hesap özeti, internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da çağrı merkezleri aracılığıyla akdi faiz oranı üzerinden 3 aya kadar ertelenebilir. Erteleme işlemleri, Türk Lirası hesap özetleri için hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında gerçekleştirilmelidir.


  • Kredi kartı borcu ertelemesi internet bankacılığı ya da çağrı merkezi üzerinden yapılır.
  • Kredi notu genel olarak dikkate alınmaz.
  • Genel piyasa faiz oranlarında daha yüksek bir faiz uygulanır.

Ayrıca kredi kartı borcuna uygulanan faizi hesaplamak için kredi kartı gecikme faizi hesaplama aracımızı kullanın. 

Kredi Kartı Ekstre Atlatma

Yapılmış olan peşin veya taksitli harcamaları, ek olarak taksitlendirme veya öteleme yapma seçeneği tüm bankalarda vardır. İstisnaları olmakla birlikte borç erteleme işleminin yapılabilmesi için hesap ekstresinin kesilmemiş olması çoğu durumda yeterli olur.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı

Enpara.com

Kredi Kartı

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.6

Ömür boyu aidat almayan kredi kartı!

Ömür boyu aidat almayan kredi kartı! Dijital platformlarda yaptığınız harcamaların %50’si bizden!

Akbank Kredi Kartı

Akbank

Axess

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.5

İlk Yıl kart aidatı yok!

Axess’e ilk kez başvuranlara özel %0 faizli 10.000 TL Taksitli Avans imkanı!

QNB Finansbank Kredi Kartı

QNB Finansbank

CardFinans GO

Yıllık Ücret

Ücretsiz

4.6

Dijitalin Aidat Ödetmeyen Kartı CardFinans GO

Ömür boyu kredi kartı ücreti yok!


Kredi Kartı Borcu Ne Kadar Süre ile Ertelenebilir?

Bankaların kredi kartı kampanyaları göre değişkenlik göstermekle birlikte, erteleme süresi 1 ila 9 ay arasından tercih edilebilir. Yani dönemsel kampanyalara göre değişmekle birlikte en fazla erteleme yapan banka 9 ay gibi bir süre ile kredi kartı borcunu erteleyebilir.

Öte yandan ihtiyaç kredisi kullandırımı ile taksit sayısı 36 aya kadar uzatılabilir.

Bankaların Kredi Kartı Borcu Erteleme Süreleri

Banka Adı Erteleme Süresi
Akbank  Maksimum 3 ay
İş Bankası Maksimum 3 ay
Vakıfbank Maksimum 3 ay
Garanti BBVA Maksimum 1 ay
Ziraat Bankası Maksimum 3 ay
QNB Finansbank Maksimum 2 ay
Yapı Kredi Bankası Maksimum 3 ay

Kredi Kartı Borcu Erteleme Faizi

Kredi kartı hesap ekstresinin ertelenmesinde alınan faiz oranları bankaya ve ertelenen aya göre farklılık gösterir. Uygulanacak faiz oranını ise banka ya da kredi kartı markasının (örnek maximum, world vb.) internet siteleri üzerinden öğrenmek mümkündür. Öte yandan kredi kartı ertelemeleri için uygulanan faiz oranı genel olarak piyasa faiz oranlarının çok üzerinden yer alır. Ertelenen tutarın ufak olması durumunda çok fazla bir faiz işlememekle birlikte, yüksek tutarlı kredi kartı borcu ertelemeleri için ihtiyaç kredisi faiz oranlarını incelemek de fayda var. 

Kredi Kartı Borcunu Ertelemek İçin Kredi Notu Önemli mi?

Kredi kartı borçlarının erteleme süresi ve tutarı genel olarak kredilerden daha düşük olduğu için kredi notu bankalar tarafından çok fazla dikkate alınmaz. Ancak kredi kartının geç ödemelerden dolayı aktif kullanıma veya nakit çekime kapatılma gibi bir durumu varsa banka erteleme talebine onay vermeyebilir.

Kredi Kartı Erteleme İşlemi Nereden Yapılıyor?

Genel olarak kredi kartı işlemleri banka şubelerine ek işlem yükü olmaması açısından yapılmaz. Yani kredi borç erteleme işlemelerinin bankaların çağrı merkezleri, banka şubeleri ya da internet şubeleri üzerinden yapılması gerekir. En kolay ve hızlı borç erteleme yöntemi ise bankaların internet bankacılığı sistemleri üzerinden yapılan işlemlerdir.

Geciken Kredi Kartı Borcunu Banka Erteler mi?

Bu inisiyatif tamamen bankanın değerlendirmesinde olmakla birlikte, geciken kredi kartı borcu ertelenebilmektedir. Ancak bu durumda bütün inisiyatifin bankanın elinde olduğu da göz ardı edilmemelidir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.