Kredi Kartı Aidatı İadesi

Yayımlama: 15.01.2016 Güncelleme: 30.06.2020

Kredi kartı aidatı iadesi, 2014 Ekim ayından yayımlanan yeni yönetmelikten önce çok fazla şikâyet konusu olan bir konuydu. Bankalara bu ücretlerin geri ödenmesi konusunda birçok müşteri talebi geliyor, bankalardan istediğini alamayan tüketiciler mahkeme yoluyla tahsil etmeye gidiyordu.

Tüm bunların önüne geçmek isteyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ise Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu'na istinaden alınacak masraflarla ilgili bir yönetmelik çıkardı ve konuyu netleştirdi. Bankalar da kredi kartı aidat uygulamalarında birçok değişiklik yapmak zorunda kaldı. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları ( 15.000 TL 12 ay vadeli nakit avans kullanma fırsatı ile)

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan
Yıllık Ücret 00 TL
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 50 TL
Yıllık Ücret 150 TL
DenizBank Bonus
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret 87 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu ve talep edilmesi durumunda aidatsız seçenekleri de mevcut. 

Kredi Kartı Aidatı İade Başvurusu

Kredi kartı aidatı iade başvurusu üç şekilde yapılabilir.

 1. Kartın bağlı bulunduğu bankaya itiraz dilekçesi ile başvuru
 2. Bulunduğunuz ilçenin tüketici hakem heyetine hesap ekstresi ile başvuru
 3. E-Devlet sistemi üzerinden başvuru

Bankaya Yapılacak Kredi Kartı Aidat İadesi Başvuru Dilekçesi

Türkiye …. Bankası A.Ş Genel Müdürlüğü’ne


…………… numaralı bankanıza ait kredi kartımdan ../../.... tarihinde kesilen kredi kartı aidatı altındaki … TL tutarın kartımın hesabına iadesini arz ederim.

Tarih

Ad / Soyad

Adres

İmza


Bankaya yazılacak bu dilekçeyle birlikte iade talebinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bankadan olumsuz bir dönüş yapılması halinde ise diğer itiraz yollarına başvurabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti Kredi Kartı Aidatı İade Başvurusu

Bulunduğunuz ilçedeki tüketici hakem heyetlerine giderek kredi kartı aidatı iade başvurusu yapmanız mümkün. 

Bunun için öncelikle iade talep edeceğiniz kredi kartı için ödediğiniz aidat dekontunu ilgili bankadan almanız gerekir. Daha sonra ise hakem heyeti tarafından size verilecek dilekçeyi doldurarak dekontla birlikte iade talebinizi iletebilirsiniz. 

Talebinizi alan hakem heyeti gerekli başvuruları yaparak ortalama 15 iş günü içerisinde tarafınıza olumlu ya da olumsuz dönüş yapacaktır.


Kredi kartı asgari ödeme tutarınızı asgari ödeme tutarı hesaplama aracımızdan, nakit avans hesaplamanızı ise taksitli nakit avans aracımızdan kolayca hesaplayın.


E-Devlet Kredi Kartı Aidatı İade Başvurusu

E-devlet üzerinden de aidat iade başvurusu yapmak mümkündür. Bunun için izlenilmesi gereken adımlar şunlardır:

 • İade talep edeceğiniz kredi kartı için ödediğiniz aidat dekontunu ilgili bankadan temin edin.
 • E-devlet şifrenizle giriş yaparak sistemden “Bireysel Başvuru Hakem Heyeti” sayfasına ilerleyin.
 • Bu sayfadaki “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada istenen bilgileri doldurup gerekli evrakları sisteme ekleyin.
 • Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra vermiş olduğunuz mail adresine ortalama 30 iş günü içerisinde dönüş yapılacaktır. Gelen maili ilgili bankaya ileterek kredi kartı aidat iadenizi alabilirsiniz.

Alınan Kredi Kartı Aidatının Geri Ödenmesi 

Yönetmelikte tüketiciyi koruyan birçok madde olmakla birlikte, kredi kartı aidatı yasal bir zemine geldiği için bankaların kredi kartı aidatı/üyelik bedeli iade etme zorunluluğu da yönetmeliğe uyulduğu sürece ortadan kalkmış oldu.

Bu süreçten sonra yasal olarak kredi kartı aidatı iadesi yapılabilmesi için ilgili mahkemelerin yönetmeliği iptal etmesi gerekiyor (ki şimdilik çok zor görünüyor). Tabi bankalar kendi inisiyatifleri ile almış oldukları aidatları her zaman iade edebilirler veya öteleme, puana çevirme gibi yöntemlere başvurabilirler.

Ancak, geçmişte alınan kart aidatlarıyla ilgili durum bu kadar net değil. 2014 Ekim ayından önce alınan kart aidatları konusunda tüketici hakem heyetleri ve mahkemeler genelde bankalar aleyhinde karar veriyor. Yani, 2014 Ekim ayı öncesi alınan kart aidatlarını geri almak istiyorsanız, ilgili hakem heyetlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Hangi durumlarda kredi kartlardan aidat alınabileceği konusunda detaylı bilgi için ise kredi kartı aidatı yazımı inceleyin. 

10.000 TL 60 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet 13.041 TL
Faiz Oranı %1,24
Aylık Taksit 361 TL
Toplam Maliyet 13.197 TL
Faiz Oranı %1,30
Aylık Taksit 365 TL
Toplam Maliyet 13.250 TL
Kâr Payı %1,32
Aylık Taksit 367 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Kredi Kartı Aidatları ile Alakalı Yönetmelikte Yapılan Başlıca Değişiklikler

2014 Ekim ayında yapılan yönetmeliğe göre getirilen başlıca düzenlemeler şunlardır:

1. Aidatsız Kredi Kartı Çıkartma Zorunluluğu

Bu yönetmelik, her kredi kartı çıkartan kuruma aidatsız bir kredi kartını müşterilerine sunma zorunluluğunu getirdi. Ancak, çıkartılacak bu aidatsız kredi kartının taksit yapması, puan vermesi ve çeşitli kampanyaları kullanıcılarına sunması, tamamen kredi kartı çıkartan kurumun inisiyatifine bırakıldı.

Aidatsız kredi kartlarına limit belirlenmesi ve başvuru değerlendirmeleri ile ilgili olarak ise yönetmelikte, “…Kart çıkaran kuruluşlar yıllık üyelik ücreti bulunmayan kredi kartı limiti belirlerken, yıllık üyelik ücreti bulunan kredi kartı değerlendirme kriterlerini aynen uygulamakla yükümlüdür…” şeklinde yer almaktadır. Yani işin özeti, aidatı olmayan kart ile aidatlı kartın limitlerinin aynı olma zorunluluğu getirildi.

2. Aidat Ödediğiniz Kredi Kartını Aidatsız Kart ile Değiştirebilme

Öncelikle aidat ödediğiniz bir kredi kartınız olduğunuzu varsayalım, bu durumda kredi kartı aidatınızı iptal ettirmeden ve limitini değiştirmeden aidatsız kart olarak çevirebiliyorsunuz. İlgili yönetmelikte bu hak şu şekilde yer alıyor: “…Finansal tüketicilerin yıllık üyelik ücreti bulunan kredi kartını limiti aynı kalmak kaydıyla yıllık üyelik ücreti bulunmayan kredi kartı ile değiştirme talepleri, kart çıkaran kuruluşlar tarafından yerine getirilmek zorundadır.” 

3. Ek Kredi Kartlarının Aidat Ücretleri 

Yönetmelikte ek kartların aidatları şu şekilde yer alıyor: “…Asıl karta bağlı olarak sunulan her bir ek kredi kartının yıllık üyelik ücreti, asıl kartın yıllık üyelik ücretinin yüzde ellisini geçemez.” Bu tanıma göre asıl kartı için 100 TL aidat ödeyen bir kişi, her bir ek kartı için en fazla 50 TL aidat ödeyecek.

Bankaların Aidat Talep Edemeyeceği Durumlar

 • Sanal olarak oluşturulan kredi kartları,
 • Borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı yapılmayan kredi kartları, 
 • Kesintisiz olarak, en az 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartları,

Belirtmiş olduğumuz durumlar için bankalar, herhangi bir kredi kartı aidatı talebinde bulunamıyor. Kredi kartı ile internet alışverişlerinde yapılan iadeler hakkında bilgi almak için kredi kartı internet alışveriş iadesi sayfamızı ziyaret edin.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et