Kredi Kartlarını Karşılaştırın

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

Kredi Kartı Aidatını İade Alabilir misiniz?

15.01.2016 Güncelleme: 16.01.2018

Kredi kartı aidatı iadesi, 2014 Ekim ayından yayımlanan yeni yönetmelikten önce çok fazla şikâyet konusu olan bir konuydu. Bankalara bu ücretlerin geri ödenmesi konusunda birçok müşteri talebi geliyor, bankalardan istediğini alamayan tüketiciler mahkeme yoluyla tahsil etmeye gidiyordu.

Tüm bunların önüne geçmek isteyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ise Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a istinaden alınacak masraflarla ilgili bir yönetmelik çıkardı ve konuyu netleştirdi. Bankalar da kredi kartı aidat uygulamalarında birçok değişiklik yapmak zorunda kaldı. 


Kredi kartı asgari ödeme tutarınızı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama aracımızdan, nakit avans hesaplamanızı ise Taksitli Nakit Avans aracımızdan kolayca hesaplayın.


Alınan Kredi Kartı Aidatının Geri Ödenmesi 

Yönetmelikte tüketiciyi koruyan birçok madde olmak ile birlikte, kredi kartı aidatı yasal bir zemine geldiği için bankaların kredi kartı aidatı/üyelik bedeli iade etme zorunluluğu da yönetmeliğe uyulduğu sürece ortadan kalkmış oldu.

Bu süreçten sonra yasal olarak kredi kartı aidatı iadesi yapılabilmesi için ilgili mahkemelerin yönetmeliği iptal etmesi gerekiyor (ki şimdilik çok zor görünüyor). Tabi bankalar kendi inisiyatifleri ile almış oldukları aidatları her zaman iade edebilirler veya öteleme, puana çevirme gibi yöntemlere başvurabilirler.

Ancak, geçmişte alınan kart aidatlarıyla ilgili durum bu kadar net değil.  2014 Ekim ayından önce alınan kart aidatları konusunda tüketici hakem heyetleri ve mahkemeler genelde bankalar aleyhinde karar veriyor. Yani, 2014 Ekim ayı öncesi alınan kart aidatlarını geri almak istiyorsanız, ilgili hakem heyetlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatları ile Alakalı Yönetmelikte Yapılan Başlıca Değişiklikler

1. Aidatsız Kredi Kartı Çıkartma Zorunluluğu Getirildi

Bu yönetmelik, her kredi kartı çıkartan kuruma aidatsız bir kredi kartını müşterilerine sunma zorunluluğunu getirdi. Ancak, çıkartılacak bu aidatsız kredi kartının taksit yapması, puan vermesi ve çeşitli kampanyaları kullanıcılarına sunması, tamamen kredi kartı çıkartan kurumun inisiyatifine bırakıldı.

Aidatsız kredi kartlarına limit belirlenmesi ve başvuru değerlendirmeleri ile ilgili olarak ise yönetmelikte, “…Kart çıkaran kuruluşlar yıllık üyelik ücreti bulunmayan kredi kartı limiti belirlerken, yıllık üyelik ücreti bulunan kredi kartı değerlendirme kriterlerini aynen uygulamakla yükümlüdür…” şeklinde yer almaktadır. Yani işin özeti, aidat olmayan kart ile aidatlı kartın limitleri aynı olma zorunluluğu getirildi.

Kredi Kartı Aidat İadesi

2. Aidat Ödediğiniz Kredi Kartınızı Aidatsız Kart ile Değiştirebilirsiniz

Öncelikle aidat ödediğiniz bir kredi kartınız olduğunuzu varsayalım, bu durumda kredi kartı aidatınızı iptal ettirmeden ve limitini değiştirmeden aidatsız kart olarak çevirebiliyorsunuz. İlgili yönetmelikte bu hak şu şekilde yer alıyor: “…Finansal tüketicilerin yıllık üyelik ücreti bulunan kredi kartını limiti aynı kalmak kaydıyla yıllık üyelik ücreti bulunmayan kredi kartı ile değiştirme talepleri, kart çıkaran kuruluşlar tarafından yerine getirilmek zorundadır.” 

Aidatsız Kredi Kartları:

Banka ve ÜrünüYıllık Aidatı

Akbank Free
YokBaşvur »
Garanti Flexi CardYokBaşvur »
Odebank Bank'O CardYokBaşvur »

* Tüm bankaların aidatlı ve aidatsız kredi kartları için kredi kartı başvuru sayfamızı ziyaret edin. 

3. Ek Kredi Kartlarının Aidat Ücretleri 

Yönetmelikte ek kartlardan aidatları şu şekilde yer alıyor: “…Asıl karta bağlı olarak sunulan her bir ek kredi kartının yıllık üyelik ücreti, asıl kartın yıllık üyelik ücretinin yüzde ellisini geçemez.” Bu tanıma göre asıl kartı için 100 TL aidat ödeyen bir kişi, her bir ek kartı için en fazla 50 TL aidat alınabilecek.

Bankaların Aidat Talep Edemeyeceği Durumlar

  • Sanal olarak oluşturulan kredi kartları için,
  • Borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı yapmayan kredi kartları için, 
  • Kesintisiz olarak, en az 180 gün süreyle hareket görmeyen kredi kartlar için,

Belirtmiş olduğumuz durumlar için bankalar, herhangi bir kredi kartı aidatı talebinde bulunamıyor.

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası Şubat Ayı ihtiyaç kredisi kampanyası, %1,41'den başlayan faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,47 311 TL
QNB Finansbank %1,30’dan başlayan faiz oranlarıyla ihtiyaç krediniz QNB Finansbank'ta %1,53 315 TL
Garanti Bankası Garanti Bankası maaş müşterisi iseniz dilediğiniz tutarda krediyi, şubeye gitmenize gerek kalmadan anında internetten kullanabilirsiniz %1,79 336 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan