HesapKurdu logo

İlk Defa Kredi Kartı Alacakların Bilmesi Gerekenler

Güncelleme: 28.02.2023
Yayımlama: 14.02.2017
Paylaş
İçindekiler

Kredi Kartı Başvurusu Nereden Yapılır?

Kredi kartı alacaksanız öncelikli olarak bilmeniz gereken bazı konular bulunur. Kredi kartı başvurusunu gerçekleştirebileceğiniz yerler bankanın:

  • internet sitesi üzerinden
  • ATM'lerden
  • mobil bankacılık üzerinden
  • kredi kartı karşılaştırma siteleri üzerinden 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Kredi Kartı Seçimini Neye Göre Yapılmalı?

İlk kez kredi kartı alacaklar için “doğru kartı nasıl seçeceğim” en önemli sorulardan biridir. Kart seçiminde kişilerin yaşam tarzı, harcama alışkanlıkları, yaşadıkları bölge gibi birçok etken önemli olduğundan herkese uygun kredi kartı gibi bir kavram yoktur. Bu nedenle kredi kartı seçiminizi bahsettiğimiz kriterleri göz önünde bulundurarak bireysel ihtiyaçlarınız dâhilinde yapmalısınız. Bu karşılaştırmayı yapabileceğiniz en uygun yerler ise kredi kartı karşılaştırma siteleridir. Hesapkurdu.com üzerinden karşılaştırma yapmak için kredi kartı sayfamızı inceleyin.

Ayrıca kredi kartı ve banka kartı arasındaki farkları öğrenmek için kredi kartı mı banka kartı mı daha avantajlı sayfamızı ziyaret edin. 

Kart Limiti Nasıl Belirlenir?

Kart limitiniz eğer ilk defa kredi kartı alacaksanız; birinci yıl için aylık net gelirinizin 2 katını, daha sonraki yıllar için ise 4 katını aşmayacak şekilde belirlenir. Geliri tespit edilemeyen kişiler için ise toplam limit, birinci yıl asgari ücretin 2 katı, daha sonraki yıllar için ise 4 katı kadar olabilir.

Örnek kredi kartı limit belirleme hesaplaması:

Aylık net gelirinizin 2.500 TL olduğunu varsayalım, bu durumda ilk defa kredi kartı sahibi olacaksanız, ilk yıl için aylık kart limitiniz 5.000 TL, devam eden yıllarda ise en fazla 10.000 TL olarak belirlenebilecektir. Ayrıca hesaplanan bu limitler tüm kredi kartlarının toplam limitidir ve kredi notuna göre bu limitler bankalar tarafından düşürülebilir. 

Alabileceğiniz maksimum kredi kartı limiti hesaplamasını kredi kartı limit hesaplama aracımızı kullanabilir, taksitli alışveriş hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için kredi kartı taksitli alışveriş mantığı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Kartı Kullanmaya Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Başvurunuzu bilinçli bir şekilde yapıp kartınızı teslim aldıktan sonra kartı kullanmaya başlamadan mutlaka geçici şifrenizi değiştirmelisiniz. Yeni bir şifre oluşturduktan sonra bankanızın ATM’sinde bir kere bu şifreyle giriş yapmalısınız. Yeni oluşturacağınız dört haneli şifrenizin doğum tarihiniz veya sıralı gelen benzer sayılardan oluşmamasına dikkat edin. Zaman zaman şifrenizi değiştirin. Bu kredi kartınız için güvenlik sağlamanız konusunda yardımcı olacaktır.

İlk Defa Kredi Kartı Alacakların Bilmesi Gerekenler

Kredi Kartına Taksit Yapmak Avantajlı mı?

Kredi kartınızla taksitle alışveriş yapmak ödemelerinizi düzenli olarak yapabildiğiniz takdirde, kısa vadede aylık ödemeniz gereken miktarı azaltacaktır. Ancak ödemeleri düzenli olarak yapamazsanız, uzun vadede sürekli taksitli alışveriş yapmak aylık ödemeniz gereken borcunuzu arttırır. Bundan dolayı kredi kartı kullanımında izlenecek olan en doğru yol, aylık gelirinize göre kredi kartı harcaması yapmanız olacaktır.

Kredi kartınızla hangi ürüne kaç taksit yapabileceğinizi taksit hesaplama sayfamızdan öğrenin.

Nakit Avans Kullanmak Mantıklı mı?

Nakit avans kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; borcu ne zaman ödeyebileceğiniz olmalıdır.  Çektiğiniz miktarı kısa sürede ödeyebilecekseniz nakit avans kullanmak sizin için mantıklı olabilir. Ancak borcunuzu uzun bir vadede ödeyebilecekseniz böyle bir durumda nakit avans yerine kısa vadeli bir ihtiyaç kredisi çekmeniz daha doğru bir yaklaşım olacaktır.  

Kullanacağınız nakit avansın geri ödemesinin ne kadar olacağını taksitli nakit avans hesaplama sayfamız üzerinden öğrenin.

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Belirlenmeli?

Hesap kesim tarihinizi belirlerken, öncelikle ödeme yapabileceğiniz tarihi belirlemelisiniz. Bu tarihin maaş ve başka herhangi bir gelirleriniz var ise onu aldığınız tarih ile uyumlu olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Böylece kredi kartı borcu ödemelerinizde sıkıntı yaşamazsınız.  Ayrıca hesap kesim tarihinizi art arda olmamak şartıyla 1 yıl içinde 2 kez değiştirebilirsiniz. 

Sadece Asgari Ödeme Yapmanın Etkisi Ne Olur?

Kredi kartı ekstrenizde yer alan asgari/minimum ödeme tutarı, son ödeme tarihinize kadar kartınızla yaptığınız harcamalar sonucu oluşan aylık borcunuzun ödemesi zorunlu olan kısmıdır. Eğer belirtilen asgari ödemeyi yapmazsanız, banka ile yaptığınız sözleşme gereğince gecikmeye girmiş olur ve kredi notunuzu ciddi anlamda düşürürsünüz. 

Kredi kartınızın aylık taksitlerinin sadece asgarisini ödediğinizde ise ödemeleriniz gecikme olarak görünmez ancak mevcut borç durumunuz artacağı için kredi notunuz yine az da olsa düşebilir. Bunun dışında kalan dönem borcunuza piyasa uygulanabilecek en yüksek faiz oranı olan akdi faiz (aylık %1,36) uygulanır. 

Kredi Kartı Borcu Geç Ödenirse Ne Olur?

Kart borcunun geç ödenmesi durumunda, 2023 yılı 1 Mart itibari ile dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmına, aylık en fazla %1,66 gecikme faizi, dönem borcunun asgari ödeme tutarı dışında kalan kısmına ise aylık en fazla %1,36 akdi faiz uygulanır. 

Kredi kartı gecikme faizinin ne kadar olacağını kredi kartı gecikme faizi sayfamızda yer alan aracımız üzerinden de yapabilirsiniz. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.