TÜM KREDİ KARTLARINI KARŞILAŞTIR

Kredi kartı tekliflerine göz atmak ister misiniz?

İlk Defa Kredi Kartı Alacaklar İçin 8 Temel Bilgi

Güncelleme: 07.05.2018
İlk Defa Kredi Kartı Alacaklar İçin 8 Temel Bilgi

Kredi kartı alacaksanız öncelikli olarak bilmeniz gereken başlıkları içeren 8 maddelik bir liste hazırladık. Tavsiyemiz, bu içeriği okumadan kredi kartı başvurunuzu yapmayın.

1- Kredi Kartı Seçimini Neye Göre Yapmalısınız?

İlk kez kredi kartı alacaklar için “Doğru kartı nasıl seçeceğim?” en önemli sorulardan biridir. Kart seçiminde kişilerin yaşam tarzı, harcama alışkanlıkları, yaşadıkları bölge gibi birçok etken önemli olduğundan herkese uygun kredi kartı gibi bir kavram yoktur. Bu nedenle kredi kartı seçiminizi bahsettiğimiz kriterleri göz önünde bulundurarak bireysel ihtiyaçlarınız dâhilinde yapmalısınız.

Kolay onaylanan kredi kartları

Anında Kredi Kartı Başvurusu Yıllık Ücret Ödül Para/Puan
Akbank Axess 109 TL 50 TL
Garanti Bankası Bonus Card 103 TL 55 TL
Yapı Kredi Worldcard 104 TL 250 TL
Tüm Kartları Göster

* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 

2- Kart Limitiniz Nasıl Belirlenir?

Kart limitiniz eğer ilk defa kredi kartı alacaksanız; birinci yıl için aylık net gelirinizin 2 katını, daha sonraki yıllar için ise aylık net gelirinizin 4 katını aşmayacak şekilde belirlenir. Geliri tespit edilemeyen kişiler için ise toplam limit, birinci yıl asgari ücretin 2 katı, daha sonraki yıllar için ise 4 katı kadar olabiliyor.

Örnek kredi kartı limit belirleme hesaplaması:

Aylık net gelirinizin 2.500 TL olduğunu varsayalım, bu durumda ilk defa kredi kartı sahibi olacaksanız, ilk yıl için aylık kart limitiniz 5.000 TL, devam eden yıllarda ise en fazla 10.000 TL olarak belirlenebilecektir. Ayrıca hesaplanan bu limitler tüm kredi kartlarının toplam limitidir ve kredi notuna göre bu limitler bankalar tarafından düşürülebilir.  Ayrıca bu hesaplamayı Kredi kartı limit hesaplamanızı hesaplama aracımızı kullanarak yapabilirsiniz.

3- Kartınızı Kullanmaya Başlamadan Önce Ne Yapmanız Gerekir?

Başvurunuzu bilinçli bir şekilde yapıp kartınızı teslim aldıktan sonra kartı kullanmaya başlamadan mutlaka geçici şifrenizi değiştirmelisiniz. Yeni bir şifre oluşturduktan sonra bankanızın ATM’sinde bir kere bu şifreyle giriş yapmalısınız. Yeni oluşturacağınız dört haneli şifrenizin doğum tarihiniz veya sıralı gelen benzer sayılardan oluşmamasına dikkat edin. Zaman zaman şifrenizi değiştirin. Bu kredi kartınız için güvenlik sağlamanıza yardımcı olacaktır.

4- Kredi Kartına Taksit Yapmak Avantajlı mı?

Kredi kartınızla taksitle alışveriş yapmak ödemelerinizi düzenli olarak yapabildiğiniz takdirde, kısa vadede aylık ödemeniz gereken miktarı azaltacaktır. Ancak ödemeleri düzenli olarak yapamazsanız, uzun vadede sürekli taksitli alışveriş yapmak aylık ödemeniz gereken borcunuzu arttırır. Bundan dolayı kredi kartı kullanımında izlenecek olan en doğru yol, aylık gelirinize göre kredi kartı harcaması yapmanız olacaktır.

5- Nakit Avans Kullanmak Mantıklı mı?

Nakit avans kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; borcu ne zaman ödeyebileceğiniz olmalıdır.  Çektiğiniz miktarı kısa sürede ödeyebilecekseniz nakit avans kullanmak sizin için mantıklı olabilir. Ancak borcunuzu uzun bir vadede ödeyebilecekseniz böyle bir durumda nakit avans yerine kısa vadeli bir ihtiyaç kredisi çekmeniz daha doğru bir yaklaşım olacaktır.  

6- Hesap Kesim Tarihinizi Nasıl Belirlemelisiniz?

Hesap kesim tarihinizi belirlerken, öncelikle ödeme yapabileceğiniz tarihi belirlemelisiniz. Bu tarihin maaş ve başka herhangi bir gelirleriniz var ise onu aldığınız tarih ile uyumlu olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Böylece kredi kartı borcu ödemelerinizde sıkıntı yaşamazsınız.  Ayrıca hesap kesim tarihinizi art arda olmamak şartıyla 1 yıl içinde 2 kez değiştirebilirsiniz. 

7- Sadece Asgari Ödeme Yapmanızın Ne Gibi Etkileri Olur?

Kredi kartı ekstrenizde yer alan asgari/minimum ödeme tutarı, son ödeme tarihinize kadar kartınızla yaptığınız harcamalar sonucu oluşan aylık borcunuzun ödemesi zorunlu olan kısmıdır. Eğer belirtilen asgari ödemeyi yapmazsanız, banka ile yaptığınız sözleşme gereğince gecikmeye girmiş olur ve kredi notunuzu ciddi anlamda düşürürsünüz. 

Kredi kartınızın aylık taksitlerinin sadece asgarisini ödediğinizde ise ödemeleriniz gecikme olarak görünmez ancak mevcut borç durumunuz artacağı için kredi notunuz yine az da olsa düşebilir. Bunun dışında kalan dönem borcunuza piyasa uygulanabilecek en yüksek faiz oranı olan akdi faiz (aylık %1,84) uygulanır. 

8- Kredi Kartı Borcu Geç Ödenirse Ne Olur?

Kart borcunun geç ödenmesi durumunda, 2017 yılı itibari ile dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmına, aylık en fazla %2,34 gecikme faizi, dönem borcunun asgari ödeme tutarı dışında kalan kısmına ise aylık en fazla %1,84 akdi faiz uygulanabilir.  Bu hesaplamayı Kredi Kartı Gecikme Faizi sayfamızda yer alan aracımız üzerinde de yapabilirsiniz. 

Ayrıca yasal takip sürecinin nasıl başlayacağını ve süreçteki haklarınızı Kredi Borcu Yasal Takip Süreci yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,60 466 TL
Burgan Bank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,79 482 TL
Akbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu %2,81 484 TL
10.000 TL Kredi İçin Tüm Bankaları Listele

*Faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için kredi hesapla sayfamızı ziyaret edin.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4,1 Puan