3D Secure Nedir?

Güncelleme: 13.10.2021 Yayımlama: 01.02.2021 | Okuma Süresi: 3 dk.

3D Secure Nedir?

3D Secure, online alışverişlerde yapılan ödemelerde kart sahibinin güvenli bir şekilde kredi kartı veya banka kartıyla ödeme yapabilmesi için müşteri, banka ve iş yerleri arasındaki ortak güvenlik sistemine verilen isimdir. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 900 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Gold
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret 188 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan -
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu.


3D Secure ile Nasıl Alışveriş Yapılır?

 • 3D Secure sistemine sahip bir web sitesinden yapılan bir alışverişte ödeme sırasında kullanıcı ekranında 3D Secure ekranı açılır.
 • Kullanıcının sistemde kayıtlı olan cep telefonuna bu alışverişi doğrulamak için SMS ile tek kullanımlık bir onay kodu gönderilir.
 • Kullanıcı bu onay kodunu ekrandaki kutucuğa girerek alışverişi güvenli bir şekilde tamamlar.

Kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır bilgi almak için kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır sayfamızı ziyaret edin.

3D Secure SMS Onay Kodu Yanlış Girilirse Ne Olur?

3D Secure sisteminde cep telefonuna SMS ile gönderilen onay kodu yanlış girildiği durumda uyarı verir. Müşteri yeniden gönder butonuna basarsa yeni SMS gönderir. Gönderilen onay kodu 3 kere yanlış girildiği durumda kart bir süreliğine otomatik olarak kilitlenir. Bu süre dolduğunda (örn: 1 saat) kart yeniden kullanıma açılır.

Banka tarafından SIM karta bloke konulduğunda 3D Secure ile alışveriş yapılamaz. Daha detaylı bilgi almak için SIM kart banka blokesi kaldırma  sayfamızı ziyaret edin.

3D Secure Avantajları Nelerdir?

 • Kredi kartı veya banka kartı çalındığında bu kart ile yapılacak alışverişi önler. 
 • Kart sahibinin telefonuna gönderilen onay mesajı olmadan ödeme tamamlanamaz.
 • 3D ile yapılan başarılı bir ödeme işleminde herhangi bir olumsuzluk olduğu durumda banka sorumluluğu alır.
 • Sisteme kayıt olmak oldukça kolaydır. Kullanım esnasında sadece şifre girerek ödeme tamamlanır.

Kredi kartı provizyon nedir öğrenmek için kredi kartı provizyon nedir, nasıl alınır sayfamızı ziyaret edin.

3D Secure İşyeri Avantajları Nelerdir?

Bir tüketici e-ticaret sitesinden kredi kartıyla kendi rızası dışında alışveriş yapıldığını söylediği durumda e-ticaret sitesi yasal olarak tutarın tamamını iade etmek durumundadır. 3D Secure sisteminde kart sahibinin haberi olmadan alışveriş yapılamayacağı için işyeri sahibi asılsız iddialardan kendini koruyabilir. Kredi kartı alışveriş iadesi hakkında detaylı bilgiyi kredi kartı internet alışveriş iadesi sayfamızdan edinin.

3D Secure Nedir İnfografik

3D Secure Nasıl Başvurulur?

 • Kredi kartının bağlı olduğu bankaya online olarak başvurarak sisteme kayıt olunabilir.
 • Kayıt için istenilen bilgiler girildikten sonra kişisel güvenlik mesajı oluşturulur.
 • Bazı bankalar kartlara otomatik olarak bu sistemi tanımlar.

3D Secure Kişisel Güvenlik Mesajı Nedir?

 • Kartın dâhil olduğu banka üzerinden oluşturulabilen ve daha sonra değiştirilebilen kişisel güvenlik mesajıdır.
 • Alışveriş esnasında açılan 3D Secure ekranının bankaya ait olup olmadığından emin olunmasını sağlayarak güvenliği arttırır.
 • Herhangi bir mesaj oluşturulmadıysa bu alan boş olarak görülecektir.
 • Alışveriş esnasında SMS onay kodu girilmeden önce kişisel güvenlik mesajı kontrol edilerek doğruluğundan emin olunmalıdır.

Güvenli alışveriş siteleri nasıl anlaşılır öğrenmek için alışveriş sitesinin güvenli olduğu nasıl anlaşılır sayfamızı inceleyin.

Mağazalar 3D Secure Sistemine Nasıl Geçer?

 • Mağazalar sanal posun bulunduğu bankayla iletişime geçerek posun 3D Secure sistemi ile kullanılmak istediğin bildirmelidirler.
 • Sanal poslarda 3D Secure özelliği bankaya bağlı olarak opsiyoneldir. Bazı bankalar opsiyonel tanımlarken, bazı bankalar bu özelliği zorunlu tutar. Yani banka kartı ile ödeme kabul etmek isteyen e-ticaret sitelerinin 3D Secure sistemine sahip olmaları zorunludur.

3D Secure “Müşteriye Sor” Seçeneği Nedir?

Eğer sanal posun hem 3D Secure ile hem 3D Secure olmadan işlem yapma yetkisi mevcut ise müşteriye sorma seçeneği etkinleştirilebilir. Bu durumda müşteriye 3D Secure ile işlem yapmak isteyip istemediği sorulur. İstemediği durumda 3D Secure onay kodu doğrulaması yapılmadan ödeme tamamlanacaktır.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et