HesapKurdu logo

3D Secure Nedir?

Güncelleme: 03.02.2023
Yayımlama: 01.02.2021
Paylaş
İçindekiler

3D Secure Nedir?

3D Secure, online alışverişlerde yapılan ödemelerde kart sahibinin güvenli bir şekilde kredi kartı veya banka kartıyla ödeme yapabilmesi için müşteri, banka ve iş yerleri arasındaki ortak güvenlik sistemine verilen isimdir. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

3D Secure ile Nasıl Alışveriş Yapılır?

 • 3D Secure sistemine sahip bir web sitesinden yapılan bir alışverişte ödeme sırasında kullanıcı ekranında 3D Secure ekranı açılır.
 • Kullanıcının sistemde kayıtlı olan cep telefonuna bu alışverişi doğrulamak için SMS ile tek kullanımlık bir onay kodu gönderilir.
 • Kullanıcı bu onay kodunu ekrandaki kutucuğa girerek alışverişi güvenli bir şekilde tamamlar.

Kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır bilgi almak için kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır sayfamızı ziyaret edin. Kredi kartı güvenlik kodu nedir detaylı bilgi almak için kredi kartı güvenlik kodu (CVV, CVC) nedir sayfamızı inceleyin.

3D Secure SMS Onay Kodu Yanlış Girilirse Ne Olur?

3D Secure sisteminde cep telefonuna SMS ile gönderilen onay kodu yanlış girildiği durumda uyarı verir. Müşteri yeniden gönder butonuna basarsa yeni SMS gönderir. Gönderilen onay kodu 3 kere yanlış girildiği durumda kart bir süreliğine otomatik olarak kilitlenir. Bu süre dolduğunda (örn: 1 saat) kart yeniden kullanıma açılır.

Banka tarafından SIM karta bloke konulduğunda 3D Secure ile alışveriş yapılamaz. Daha detaylı bilgi almak için SIM kart banka blokesi kaldırma  sayfamızı ziyaret edin.

3D Secure Avantajları Nelerdir?

 • Kredi kartı veya banka kartı çalındığında bu kart ile yapılacak alışverişi önler. 
 • Kart sahibinin telefonuna gönderilen onay mesajı olmadan ödeme tamamlanamaz.
 • 3D ile yapılan başarılı bir ödeme işleminde herhangi bir olumsuzluk olduğu durumda banka sorumluluğu alır.
 • Sisteme kayıt olmak oldukça kolaydır. Kullanım esnasında sadece şifre girerek ödeme tamamlanır.

Kredi kartı provizyon nedir öğrenmek için kredi kartı provizyon nedir, nasıl alınır sayfamızı ziyaret edin.

3D Secure İşyeri Avantajları Nelerdir?

Bir tüketici e-ticaret sitesinden kredi kartıyla kendi rızası dışında alışveriş yapıldığını söylediği durumda e-ticaret sitesi yasal olarak tutarın tamamını iade etmek durumundadır. 3D Secure sisteminde kart sahibinin haberi olmadan alışveriş yapılamayacağı için işyeri sahibi asılsız iddialardan kendini koruyabilir. Kredi kartı alışveriş iadesi hakkında detaylı bilgiyi kredi kartı internet alışveriş iadesi sayfamızdan edinin.

3D Secure Nedir İnfografik

3D Secure Nasıl Başvurulur?

 • Kredi kartının bağlı olduğu bankaya online olarak başvurarak sisteme kayıt olunabilir.
 • Kayıt için istenilen bilgiler girildikten sonra kişisel güvenlik mesajı oluşturulur.
 • Bazı bankalar kartlara otomatik olarak bu sistemi tanımlar.

Kredi kartı güvenlik kodu hakkında detaylı bilgiyi kredi kartı güvenlik kodu (CVV, CVC) nedir sayfamızdan edinin. 

3D Secure Kişisel Güvenlik Mesajı Nedir?

 • Kartın dâhil olduğu banka üzerinden oluşturulabilen ve daha sonra değiştirilebilen kişisel güvenlik mesajıdır.
 • Alışveriş esnasında açılan 3D Secure ekranının bankaya ait olup olmadığından emin olunmasını sağlayarak güvenliği arttırır.
 • Herhangi bir mesaj oluşturulmadıysa bu alan boş olarak görülecektir.
 • Alışveriş esnasında SMS onay kodu girilmeden önce kişisel güvenlik mesajı kontrol edilerek doğruluğundan emin olunmalıdır.

Güvenli alışveriş siteleri nasıl anlaşılır öğrenmek için alışveriş sitesinin güvenli olduğu nasıl anlaşılır sayfamızı inceleyin.

Mağazalar 3D Secure Sistemine Nasıl Geçer?

 • Mağazalar sanal posun bulunduğu bankayla iletişime geçerek posun 3D Secure sistemi ile kullanılmak istediğin bildirmelidirler.
 • Sanal poslarda 3D Secure özelliği bankaya bağlı olarak opsiyoneldir. Bazı bankalar opsiyonel tanımlarken, bazı bankalar bu özelliği zorunlu tutar. Yani banka kartı ile ödeme kabul etmek isteyen e-ticaret sitelerinin 3D Secure sistemine sahip olmaları zorunludur.

3D Secure “Müşteriye Sor” Seçeneği Nedir?

Eğer sanal posun hem 3D Secure ile hem 3D Secure olmadan işlem yapma yetkisi mevcut ise müşteriye sorma seçeneği etkinleştirilebilir. Bu durumda müşteriye 3D Secure ile işlem yapmak isteyip istemediği sorulur. İstemediği durumda 3D Secure onay kodu doğrulaması yapılmadan ödeme tamamlanacaktır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.