HesapKurdu logo

Dar Kasko ile Genişletilmiş Kasko Arasındaki Farklar

Güncelleme: 09.11.2022
Yayımlama: 18.01.2019
Paylaş
İçindekiler

Dar Kasko ile Genişletilmiş Kasko Farkları

Dar KaskoGenişletilmiş Kasko
Prim ödemesi azdır.Prim ödemesi daha fazladır.
Tüm ana teminatları kapsamaz.Tüm ana teminatları kapsar.
Sigorta sahibini tam anlamıyla güvence altına almaz.Sigorta sahibini her olumsuzluğa karşı güvence altına alır.
Daha ekonomik olmasına rağmen çok tercih edilmez.En çok tercih edilen kasko türü olarak bilinir.

Kasko Teminat Kapsamları

Kasko sigortası, teminatları kapsamına göre pek çok türü içinde bulunduruyor. Bu bakımdan teminatların detayları, koruma kapsamları ve hasar hallerinde karşılanan maddi giderler gibi pek çok konuda bilinmesi gereken ayrıntılara sahip. Sigorta şirketinden kasko paketi yaptırıldığında ve teminatların daraltılmasına veya genişletilmesine yönelik talepte bulunulmadığında, araç için yapılacak kasko çeşidi genel kasko/düz kasko oluyor.

Trafik Sigortası TeklifleriKasko Sigortası Teklifleri

Dar Kasko Nedir?

Dar kasko, ana teminatlardan sadece bir ya da birkaçının poliçeye dahil edildiği paket olarak biliniyor. Diğer kasko çeşitlerine göre daha ekonomik olan dar kasko paketi, tüm teminatları kapsamadığı için aracın tam anlamıyla güvence altına alınmasına destek vermiyor. Dar kasko yaptırıldığında daha düşük prim ödenirken, diğer yandan önemli güvencelerden vazgeçilmesi anlamına geliyor.

Genişletilmiş Kasko Nedir?

Genişletilmiş kasko, genel kasko teminatlarının dışında, ilave teminatların kasko paketine ekletilmesi anlamına geliyor. En çok tercih edilen kasko çeşidi olan genişletilmiş kaskoya ek primler ödenmesi karşılığında ek teminatlar da pakete ekleniyor.

Tam Kasko Nedir?

Tam kasko, aracı en kapsamlı biçimde güvence altına alan kasko sigortası çeşidine verilen ad olarak biliniyor. Tam kaskoda genel teminatların hepsinin yanında, ek teminatların tamamı da sigorta poliçesine dahil ediliyor.

Genel Kasko Teminatları

 • Aracın başka araç ya da araçlarla çarpışması ve araca çarpılması
 • Aracın çalınması. Çalınma ve gasp teminatı hakkında detaylı bilgiyi kaskoda gasp ve çalınma teminatları sayfamızdan edinin.
 • Araçta yangın çıkması
 • Araca üçüncü kişilerin zarar verilmesi 

Kasko Sigortası Ek Teminatları

 • Terör, halk hareketi, grev gibi durumlarda yetkililerin müdahalesinden dolayı araçta ortaya çıkan zararlara karşı teminat
 • Enflasyon teminatı
 • Yurt dışındayken araçta oluşabilecek zararlara teminat
 • Hukuksal yardım teminatı. Hukuksal teminat hakkında detaylı bilgiyi kasko hukuksal koruma teminatı sayfamızdan edinin.
 • Doğal afetlerden kaynaklanan zararlara karşı teminat
 • Eskime payı düşmeme teminatı
 • Kemirgen hayvanların araca verdiği hasarlara karşı teminat
 • Kullanım kaybı teminatı
 • Yardım hizmet paketi teminatı ek teminatlar içerisindedir.

Araç sahipleri neden dar kasko sigortasını veya genişletilmiş kasko sigortasını tercih eder diye düşünüldüğünde iki sebep ortaya çıkıyor. Birincisi ekonomik duruma bağlı sebepler, ikincisi ise korunmaya karşı duyulan ihtiyaç olarak açıklanıyor.

Kaynak:

Türkiye Sigortalar Birliği TSB Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.