Tarla Kredisi Nedir?

Güncelleme: 13.07.2022 Yayımlama: 13.07.2022 | Okuma Süresi: 2 dk.

Arsa statüsündeki bir gayrimenkulün kullanım amacının tarım olması ile birlikte, alınan kredinin adı tarla kredisi olarak geçmektedir. KOBİ bankacılığı kapsamında çiftçilere ve çiftçilik yapmak isteyenlere sunulan bir kredi türüdür.

Toprak birliğinin korunması, tarım arazilerinin bölünmesinin önüne geçilmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması amacıyla çiftçilere verilmektedir.

Çiftçi ve tarım kredisi detaylarını öğrenmek için çiftçi ve tarım kredisi sayfamızı ziyaret edin. 

Tarla Kredisi Özellikleri Nelerdir?

  • Hisseli tarım arazilerinde hisselerin diğer hissedarlar tarafından satın alınması,
  • Hisseli olup olmadığına bakılmaksızın bitişik arazilerin satın alınması,
  • Hisseli veya bitişik olmayan arazilerin satın alınmasına yönelik kredi alınabilmektedir.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Tarla Kredisi Başvuru Koşulları Nelerdir?

  • Satın alınacak olan arazinin ekspertiz değerinin bankaya göre değişmek üzere belirli bir yüzdesine kadar olan kısmına kredi verilebilmektedir. Bazı bankalar müşterinin uygunluğuna göre ekspertiz değerinin tamamına da kredi verebilmektedir.
  • Kredi verilecek olan arazide “müstakil tapu senedi” koşulu aranabilir. Hisseli tapu olduğu durumda tüm hisselerin satın alınması koşulu mevcuttur.
  • Vade süreleri bankaya göre değişmekle birlikte genel olarak 60 aydan 15 yıla kadar ve hasat dönemlerine uygun ödeme koşulları mevcuttur. Bu da çiftçilere geri ödeme esnasında çok büyük kolaylık sağlar.
  • Ziraat Odası Çiftçi Belgesi, Çiftçi Kayıt Sistemi Kaydı ya da çiftçi olduğunu gösteren benzer bir üretici kaydı olması koşulu aranabilir.

Bu koşullar her bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kimler Tarla Kredisi Alabilir?

Tarla kredisi, çiftçileri desteklemeye yönelik verilen bir kredi olduğu için; ilk koşul çiftçi olmaktır. Çiftçi olduğunu kanıtlamak için de Ziraat Odası Çiftçi Belgesi, Çiftçi Kayıt Sistemi Kaydı gibi bir belgeye sahip olmak ve ibraz etmek gerekmektedir.

Bazı bankalar, çiftçi olmak isteyenlere tarla kredisi koşulları taşıyan ihtiyaç kredisi gibi başka bir kredi de sunabilmektedir. Böylece çiftçi olmadan da tarla kredisi alma imkanı sağlanmış olur.

Her kredide olduğu gibi tarla kredisinde de ilk aranacak koşullardan biri kredi notudur. Başvuran kişinin kredi notunun iyi olması gerekir.

Tarla Kredisine Nasıl Başvurulur?

Tarla kredisine başvurulacak bankaya karar verildikten sonra o bankanın fiziki bir şubesine gidilerek başvuruda bulunulabilir. Bunun yanı sıra mobil şube, internet bankacılığı veya telefon bankacılığı aracılığı ile de başvuru mümkündür.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et