Kredi Borcunu Ödeyemeyen Memurlar için Yasal Süreç

Güncelleme: 01.03.2019
Kredi Borcunu Ödeyemeyen Memurlar için Yasal Süreç

Memurlar, düzenli maaşa sahip olmaları ve işten çıkarılma risklerinin çok düşük olması sebebi ile özel sektör çalışanlarına göre daha kolay kredi kullanabiliyor. Ancak, gelir düzenli olsa bile bazen harcamalar o kadar fazlalaşıyor ki kredilerin geri ödenmesi konusunda zorluklar yaşanabiliyor. Kredilerini ödemekte zorlanan memurları ne gibi bir süreç bekliyor ve bu süreçte yapılması gereken doğru adımlar nelerdir? Tüm bu sorularınızın cevaplarına bir bakalım:

Kredinizi Ödeyemiyorsanız Mutlaka Banka İle Konuşun

Kredi borcunun ödenememesi her bireyin başına gelebilecek bir problemdir. Borcu hiçbir koşulda ödeyemeyecek olma korkusu bankalarla iletişim kurmaktan kaçmanıza sebep olabilir. Ancak bunu asla yapmamalısınız çünkü banka ödemenin gecikmesi durumunda telefonla arayarak ya da ulaşamazsa SMS ile borcun ödenmesi gerektiğini hatırlatır. Bu işlem bir ay süresince devam eder. Verilen süre sonunda borç hala ödenmemişse; banka borçlu müşterilerinden borcunu ödeyebileceği bir tarih belirlemesini ister. Ayrıca geciken ilk taksitten itibaren gecikme faizi uygulanmaya başlar. 

Ayrıca memur maaşı ile ne kadar kredi çekebileceğinizi Memur Kredisi Hesaplama sayfamızdan hesaplayabilirsiniz.

Toplam 90 Gün Sonra Hukuki Süreç Başlar

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği 18 maddesi kapsamında, banka kredinin birbirini izleyen en az iki taksitinin ödenmemesi durumunda borcun tamamının ödenmesini, tüketiciye 30 gün süre vererek isteyebilir. Yani toplamda bu süre en az 90 gün veya 3 ay olarak da kabul edilebilir. Bu süre içerisinde kredi borcunun ödenmemesi durumunda, maaş, banka hesabı, taşınmazların haciz edilmesi gibi süreçler, bankaların avukatları tarafından başlatılmış olur. Bu süreç ise genel olarak "yasal takip" olarak ifade edilmektedir. 

Kredi kullanım öncesinde eğer yapmanız gereken hesaplamaların neler olduğunu bilirseniz, kullandığınız krediyi geri ödemekte zorluk yaşamazsınız. Kredi hesaplamaları hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız, "İhtiyaç Kredisi Çekilmeden Önce Yapılması Gereken Hesaplamalar" yazımızı okuyabilirsiniz.

Maaş Haczi

Size tanınan süre içerisinde borcunuzu ödeyemediniz ve yasal takip süreci ile karşı karşıya kaldınız. Bu aşamada memurlar için süreç genellikle maaş haczi biçiminde işler. Kurumunuza maaş haciz yazısı gelir ve bundan sonra borcunuz bitene kadar, her ay maaşınızın 1/4 ‘lük kısmı size değil, bankanın belirttiği hesap numarasına gönderilir. Eğer başka bir haciz borcunuz daha varsa şimdiki borcunuzun kaçıncı sırada olduğu belirlenir. Haciz işlemleri aynı anda yürütülemez ve biri bitmeden diğerine başlanamaz.

Ödeyemediğiniz kredi ve kredi kartı borçlarınızı, borç transfer kredisi ile tek bir kredi altında toplayabilirsiniz. Borç transfer kredileri hakkında daha kapsamlı bilgi edinmek isterseniz, Borç Kapatma Kredisi yazımıza bakabilirsiniz.


Bu süreç hakkında çok daha detaylı bilgi için Kredi Borcumu Ödeyemiyorum yazımıza bakın.


İşten Çıkarılma Söz Konusu Olur mu?

Kredi borcunuzu ödeyemediğiniz zaman işten çıkarılmak gibi bir durumla karşılaşmazsınız. Alacaklının borcu temin etme biçimi maaşımıza 1/4 oranında kesinti uygulamaktır. Bunun dışında işten çıkarılmanıza sebep olması gibi bir durum söz konusu değildir. 

10.000 TL 60 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet16.095 TL
Faiz Oranı%1,43
Aylık Taksit268 TL
Toplam Maliyet15.236 TL
Faiz Oranı%1,25
Aylık Taksit254 TL
Toplam Maliyet16.386 TL
Faiz Oranı%1,49
Aylık Taksit273 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır