İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

Yıllık Maliyet Oranı Hesaplama

01.08.2016 Güncelleme: 28.11.2017

Yıllık kredi maliyet oranı hesaplama aracımız ile ödemiş olduğunuz masrafa göre kredinizin maliyet oranını anından hesaplayabilirsiniz. Bunun yanında, girmiş olduğunuz kredi tutarı ve vadenize göre 20 bankanın teklifleri içerisindeki en iyi faiz oranıyla ayrı bir hesaplama işlemini de aracımız yapmaktadır. 

Kredi Maliyet Oranı Nedir?

Kredi maliyet oranı, kredi efektif faiz oranı olarak da ifade edilen kredi için katlanılan tahsis ücreti, vergiler, ipotek ve sigorta masraflarının faiz oranına dâhil edildiği yüzdesel bir orandır ve bankalar tarafından faiz oranı yanında kullanıcıya bildirilmesi yasal zorunluluktur.

Hesaplama Aracımızın Çalışma Şekli

Hesaplama arıcımız, girmiş olduğunuz bilgilere göre faiz oranınız üzerine gelen masrafları aylık ve yıllık olarak yüzdelik oranlara çevirerek, mevcut faiz oranınıza eklemektedir. Hesaplama aracımızın tam olarak doğru sonuç verebilmesi için özellikle girdiğiniz masraf kısmının doğru olması gereklidir. 


20 bankanın kredi tekliflerine ihtiyaç kredisi hesaplama sayfamız üzerinden anında ulaşın.


Yasal Olarak Kredi Dosya Masrafı Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi dosya masrafı yasal olarak çekilen kredinin (%0,5) binde 5’ini geçemez. Ancak bu oran içerisine bankanın farklı kurumlara ödemiş olduğu ekspertiz ve sigorta masrafları dâhil değildir. Yani sigorta ve ekspertiz ücreti haricinden sizden alınan tüm faiz dışı giderler, dosya masrafı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kredi kullanacağınız kurum da size ayrı bir belge üzerinde bu masrafları beyan etmek ve kredi sözleşmesinden ayrı olarak imzalatmak zorundadır. Kredi dosya masrafı hesaplaması yapmak ve daha detaylı bilgi almak için Dosya Masrafı Hesaplama sayfamızdaki aracımızı kullanın.

10.000 TL 48 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
İş Bankası Ocak Ayı ihtiyaç kredisi kampanyası, %1,41 faiz oranı ve 48 aya varan vadeler ile avantajlı kredi kullanma fırsatı sunuyor. %1,47 311 TL
Burgan Bank 48 ay vadeye kadar %1,39'dan başlayan faiz oranları ile. %1,55 317 TL
CEPTETEB Avantajlı faiz oranlarına sahip, dosya masrafsız; hızlı, kolay CEPTETEB İhtiyaç Kredisi’ne hemen başvur, kredin ayağına gelsin. %1,54 316 TL
Tüm Bankaların İhtiyaç Kredileri

Maliyet Oranı Neden Önemli?

Kredi maliyet oranı faiz oranının aksine kredinin toplam maliyetini gösterdiği için bankaların kredi ürünlerinin kıyaslamasının daha doğru yapılmasını sağlar. Bu sayede tüketici toplamda hangi kredi ürünün kendisi için uygun olduğunu daha net bir şekilde anlayabilir.

Kredi Tekliflerini Maliyet Oranı Üzerinden Kıyaslamak Yeterli mi?

Kredi maliyet oranın amacı aslında sadece tek bir oran üzerinden bankaların doğru bir şekilde kıyaslanmasını sağlamaktır. Eğer bankalar için aynı vade ve tutarda kredi kıyaslaması yapılıyorsa, maliyet oranı üzerinden bir karşılaştırma çoğu durumda yeterli olacaktır.

Sigorta Masrafları Maliyet Oranı İçerisine Nasıl Dâhil Edilir?

Sigorta poliçe tutarları kredi kullanılacak kişiye veya ipotek olarak verilen gayrimenkul özelinde çıkıyor. Bu sebeple kişi bilgileri olmadan verilen maliyet oranı ya ortalama sigorta bedeli üzerinden hesaplanıyor ya da “sigorta ücretleri dâhil edilmemiştir” şeklinde bir uyarı ile sunuluyor. Bu durum maliyet oranı kıyaslamasında genel olarak büyük bir fark oluşturmamakla birlikte, yaşı yüksek olan kişilerin özellikle bankaların hayat sigortası tekliflerini ayrıca kıyaslamalarının da faydası bulunuyor.  

Aylık ve Yıllık Maliyet Oranı Arasındaki Fark Nedir?

Aylık maliyet, kredi için katlanılan masrafların aylık yüzdesel oranı, yıllık maliyet ise aylık maliyet oranın bileşik faiz hesaplama formülü ile yıl bazına çevrilmesidir. Ayrıca aylık maliyet oranın 12 ile çarpılarak yıllık maliyet oranın bulunabileceği de doğru bir hesaplama değildir. Bu hesaplama yapılmak isteniyorsa kesinlikle “bileşik faiz hesaplama” formülü kullanılmalıdır.

Aylık Yıllık Maliyet Oranı Nedir?

Aylık Maliyet Oranını Yıllık Maliyet Oranına Çevirme Excel Formülü

Eğer elinizde aylık maliyet oranı varsa Excel üzerinden “(1+faiz oranı)^vade-1” formülünden çıkan sonucu yüzdeye (%) çevirerek yıllık maliyet oranı hesaplamasını kolayca yapabilirsiniz. Öte yandan bankaların bu maliyet oranlarını tüm kredi tekliflerinde verme zorunluluğu da bulunuyor.

Kredi Yıllık Maliyet Hesaplaması Matematiksel Formülü

Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği'nde yer alan örnek kredi yıllık maliyet oranı hesaplaması aşağıdaki şekilde. Bu ve diğer kredi hesaplamalarının yapıldığı yönetmeliğe ulaşmak için tıklayın


Kredi Miktarı
10.000 TL
Taksit Sayısı
12 AY
Aylık Akdi Faiz Oranı
%1
KKDF Oranı
%15
BSMV Oranı
%5
Aylık Brüt Faiz Oranı
%1,20
Dosya Ücreti
50 TL
Aylık Taksit Miktarı
899,75 TLMaliyet Oranı Nasıl Hesaplanır
100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:
Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
ICBC Turkey Sadece Hesapkurdu’na özel indirimli fiyatlama! Hayat sigortası, Dask ve Konut sigortasının bankadan yapılması koşulu ile. %1,15 1.541 TL
Ziraat Bankası Ziraat Bankası Konut Kredisi, en iyi faiz oranları ile %1,15 1.541 TL
Yapı Kredi Herhangi bir opsiyonel ürünle birlikte Çınar Paketi alınması durumunda geçerli faiz oranıdır. %1,14 1.533 TL
Tüm Bankaların Konut Kredileri
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan