Yıllık Maliyet Oranı Hesaplama

01.08.2016 Güncelleme: 22.08.2017
Kredi Tutarı
Toplam Masraf

Çekilen kredi için katlanılan, dosya ve sigorta masraflarının tamamı girilmelidir. Ayrıca sigorta haricinde alınacak olan masraf, çekilen kredi tutarının yasal olarak binde 5'ini (%0,5) geçemez.

Faiz Oranı
Vade (Ay)
Kredi Türü
Hesapla
Aylık Maliyet
Yıllık Maliyet
Girilen Tutara göre En Uygun Kredi
Faiz Oranı
Aylık Ödeme
Toplam Geri Ödeme
Hemen Başvur »

Yıllık kredi maliyet oranı hesaplama aracımız ile ödemiş olduğunuz masrafa göre kredinizin maliyet oranını anından hesaplayabilirsiniz. Bunun yanında, girmiş olduğunuz kredi tutarı ve vadenize göre 20 bankanın teklifleri içerisindeki en iyi faiz oranıyla ayrı bir hesaplama işlemini de aracımız yapmaktadır. 

Hesaplama Aracımızın Çalışma Şekli

Hesaplama arıcımız, girmiş olduğunuz bilgilere göre faiz oranınız üzerine gelen masrafları aylık ve yıllık olarak yüzdelik oranlara çevirerek, mevcut faiz oranınıza eklemektedir. Hesaplama aracımızın tam olarak doğru sonuç verebilmesi için özellikle girdiğiniz masraf kısmının doğru olması gereklidir. 


20 bankanın kredi tekliflerine ihtiyaç kredisi hesaplama sayfamız üzerinden anında ulaşın.


Yasal Olarak Kredi Dosya Masrafı Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi dosya masrafı yasal olarak çekilen kredinin (%0,5) binde 5’ini geçemez. Ancak bu oran içerisine bankanın farklı kurumlara ödemiş olduğu ekspertiz ve sigorta masrafları dâhil değildir. Yani sigorta ve ekspertiz ücreti haricinden sizden alınan tüm faiz dışı giderler, dosya masrafı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kredi kullanacağınız kurum da size ayrı bir belge üzerinde bu masrafları beyan etmek ve kredi sözleşmesinden ayrı olarak imzalatmak zorundadır. Kredi dosya masrafı hesaplaması yapmak ve daha detaylı bilgi almak için Dosya Masrafı Hesaplama sayfamızdaki aracımızı kullanın.

Kredi Maliyet Oranı Nedir?

Kredi maliyet oranı, kredi efektif faiz oranı olarak da ifade edilen kredi için katlanılan tahsis ücreti, vergiler, ipotek ve sigorta masraflarının faiz oranına dâhil edildiği yüzdesel bir orandır. Ayrıca bankaların güncel maliyet oranlarına kredi faiz oranları sayfamızdan, masrafsız kredi veren bankaların listesine ise Masrafsız Kredi yazımızdan ulaşın.

Maliyet Oranı Neden Önemli?

Kredi maliyet oranı faiz oranının aksine kredinin toplam maliyetini gösterdiği için bankaların kredi ürünlerinin kıyaslamasının daha doğru yapılmasını sağlar. Bu sayede tüketici toplamda hangi kredi ürünün kendisi için uygun olduğunu daha net bir şekilde anlayabilir.

Kredi Tekliflerini Maliyet Oranı Üzerinden Kıyaslamak Yeterli mi?

Kredi maliyet oranın amacı aslında sadece tek bir oran üzerinden bankaların doğru bir şekilde kıyaslanmasını sağlamaktır. Eğer bankalar için aynı vade ve tutarda kredi kıyaslaması yapılıyorsa, maliyet oranı üzerinden bir karşılaştırma çoğu durumda yeterli olacaktır.

Sigorta Masrafları Maliyet Oranı İçerisine Nasıl Dâhil Edilir?

Sigorta poliçe tutarları kredi kullanılacak kişiye veya ipotek olarak verilen gayrimenkul özelinde çıkıyor. Bu sebeple kişi bilgileri olmadan verilen maliyet oranı ya ortalama sigorta bedeli üzerinden hesaplanıyor ya da “sigorta ücretleri dâhil edilmemiştir” şeklinde bir uyarı ile sunuluyor. Bu durum maliyet oranı kıyaslamasında genel olarak büyük bir fark oluşturmamakla birlikte, yaşı yüksek olan kişilerin özellikle bankaların hayat sigortası tekliflerini ayrıca kıyaslamalarının da faydası bulunuyor.  

Aylık ve Yıllık Maliyet Oranı Arasındaki Fark Nedir?

Aylık maliyet, kredi için katlanılan masrafların aylık yüzdesel oranı, yıllık maliyet ise aylık maliyet oranın bileşik faiz hesaplama formülü ile yıl bazına çevrilmesidir. Ayrıca aylık maliyet oranın 12 ile çarpılarak yıllık maliyet oranın bulunabileceği de doğru bir hesaplama değildir. Bu hesaplama yapılmak isteniyorsa kesinlikle “bileşik faiz hesaplama” formülü kullanılmalıdır.

Aylık Yıllık Maliyet Oranı Nedir?

Aylık Maliyet Oranını Yıllık Maliyet Oranına Çevirme Excel Formülü

Eğer elinizde aylık maliyet oranı varsa Excel üzerinden “(1+faiz oranı)^vade-1” formülünden çıkan sonucu yüzdeye (%) çevirerek yıllık maliyet oranı hesaplamasını kolayca yapabilirsiniz. Öte yandan bankaların bu maliyet oranlarını tüm kredi tekliflerinde verme zorunluluğu da bulunuyor.

Kredi Yıllık Maliyet Hesaplaması Matematiksel Formülü

Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği'nde yer alan örnek kredi yıllık maliyet oranı hesaplaması aşağıdaki şekilde. Bu ve diğer kredi hesaplamalarının yapıldığı yönetmeliğe ulaşmak için tıklayın


Kredi Miktarı
10.000 TL
Taksit Sayısı
12 AY
Aylık Akdi Faiz Oranı
%1
KKDF Oranı
%15
BSMV Oranı
%5
Aylık Brüt Faiz Oranı
%1,20
Dosya Ücreti
50 TL
Aylık Taksit Miktarı
899,75 TL

"İstediğiniz tutar ve vadeye göre ödeme planı oluşturmak için kredi hesaplama sayfamızdaki aracımızı kullanın. "Aylık Yıllık Maliyet Oranı Nedir?
"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

4 Puan

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin