Emeklilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Güncelleme: 27.06.2024
Yayımlama: 28.12.2023
Paylaş
İçindekiler

Emekliler Hangi Bankalardan Kredi Kartı Alabilir?

Emekliler düzenli gelire sahip olduğu için kredi notu riskli seviyede yer almadığı sürece neredeyse her banka üzerinden emekli maaşlarının 4 katına kadar limitli kredi kartı edinebilir. Ayrıca maaş dışında kayıtlandırılabilir ek geliri bulunan emekliler daha yüksek limitli kredi kartı da edinebilir. 

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Emeklilere Özel Kredi Kartı Veren Bankalar

Yukarıdaki 2 banka dışında TEB Bankası Kredi Kartı (TEB Bonus) emeklilere özel kampanyalarıyla öne çıkıyor.

Bankaların kredi kartlarının kampanya dönemleri takip edilerek emeklilere uygun ödeme seçenekleri ile kredi kartlarına başvuru yapılabilir.

Maaş Bankasından Kredi Kartı Almak Avantajlı mı?

Maaş bankasından kredi kartı almak genel olarak daha kolay bir süreçtir ancak daha avantajlı olduğu net olarak söylenemez. Bir kredi kartının avantajlı olması kart sahibinin harcama alışkanlıkları ve kredi kartının özel olarak sunduğu hizmet ve kampanyalara göre değişkenlik gösterebilir. Bunun için emeklilere özel çıkarılan kredi kartları veya emeklilere özel kampanya düzenleyen kredi kartlarını incelemek ve karşılaştırmak, maaş bankasından kredi kartı almaktan daha fazla avantaj sağlayabilir. Emekli maaşı promosyonları hakkında detaylı bilgi için emekli promosyonları sayfamızı ziyaret edin. 

Ayrıca engellilere kredi kartı veren bankalar konusunda detaylı bilgi için engelliler kredi kartı alabilir mi yazımızı ziyaret edin. 

Emekli Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

İlk defa kredi kartı kullanacak kişiler için aylık kayıtlı gelirlerinin 2 katı, takip eden yıllarda ve daha önce kredi kartı kullanan kişiler için ise aylık kayıtlı gelirin 4 katıdır. Eğer emekli maaşının 4 katıdan daha yüksek bir kredi kartı limiti talebi varsa, kira, mevduat getiri vb. kayıtlı gelirler de bankaya beyan edilerek daha yüksek limitli kredi kartı edinilebilir.

Ayrıca hesaplama aracı ile kredi kartı limit hesaplaması yapmak için kredi kartı limiti hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?
Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Emekli Kredi Kartları İçin Kredi Notu Değerlendirmeye Alınıyor mu?

Evet, emekli kredi kartları için de kredi notu değerlendirmesi yapılır. Kredi kartı başvuru değerlendirmesi kredi notu ve gelire göre yapılır. Bunun için kredi notu riskli seviyede yer alan bir emeklinin kredi kartı başvurusu onaylanmayabilir.

Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?
Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir?

Emeklilerden Kredi Kartı Aidatı Alınıyor mu?

İlgili mevzuat gereği her banka aidat almadığı bir kredi kartı çıkarmak zorunda. Ancak bu kredi kartının taksit imkânı sunması, puan kazandırması ve ek avantajlar vermesi bankanın inisiyatifine bırakılan bir değerlendirmedir. Öte yandan emekli maaşı bankaları, emeklilere özel kredi kartı çıkartan veya kampanya düzenleyen bankalar genel olarak emeklilerden kredi kartı aidatı almıyor. Kredi kartı başvurusu yapmadan önce kredi kartı aidatını karşılaştırma ölçütü olarak kabul etmek, daha fazla avantaj sağlamak için faydalı bir yoldur. Aidatsız kredi kartları listesine ulaşmak ve başvuru yapmak için aidatsız kredi kartları sayfamızı ziyaret edin. 

Emekli Kartlarına Nasıl Başvurulur?

Emekli kredi kartlarına başvuru yapmak için ilgili bankanın mobil uygulaması, görüntülü görüşme sistemi, SMS, müşteri iletişim merkezi ya da şube aracılığıyla başvuru yapılabilir. Bankalardan istenilen belgeler şu şekildedir:

  • T.C. Kimlik belgesi/Pasaport/Ehliyet
  • SGK durumunu gösterir belge
  • varsa ek gelir kaynaklarını gösterir belge

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.