Ev Hanımlarına Emeklilik 2022

Güncelleme: 30.12.2021 Yayımlama: 27.05.2019 | Okuma Süresi: 3 dk.

Ev hanımlığı da bir meslek türü gibidir. Çocuk büyütmek, yemek yapmak, bulaşık, çamaşır derken kadınların büyük bir kısmı zamanlarını ev işleri için harcarlar. Bu kadar uğraşın içerisinde çalışma hayatına atılamazlar.

Ev işleriyle uğraşan veya tüm zamanını çocuk büyütmek için harcayan kadınlar, düzenli bir işleri olmadığından zorunlu sigorta kapsamına alınmazlar. Bu nedenle ileride emekli olma şansları da ellerinden kayıp gitmiş olur.

Peki, ev hanımları sigortalı olma imkânı yok mu? Sorunun cevabı ise evet ev hanımları da sigortalı olabilir. Bu sigorta türüne “isteğe bağlı sigorta” denir. Tabii isteğe bağlı sigortalı olmak için bazı şartlar mevcuttur.

Ne Zaman Emekli Olurum

Ev Hanımlarının Emeklilikten Yararlanma Şartları

İsteğe bağlı sigortadan ev hanımlarının faydalanabilmesi için bazı şartları yerine getiriyor olması gerekir. Bu şartlar;

  • Sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışmamak,
  • Malullük ve yaşlılık aylığı almamak,
  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Herhangi bir gelire sahip olmamaktır.

En son maddeyi açmak gerekirse bir gayrimenkulünüz var ve bu gayrimenkul üzerinden kira alıyorsanız isteğe bağlı sigortalı olamıyorsunuz. Kısacası gelir vergisine tabi olmamanız şartı aranıyor. Fakat evinizde el işi, dikim vb. işler ile uğraşıp para kazanıyorsanız, bu sigorta türünden faydalanmanızda herhangi bir sakınca bulunmuyor. 

Ev hanımları kredi kullanabilir mi sorusunun cevabı Ev Hanımlarına Kredi sayfamızda.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Ev Hanımları Emeklilik Başvurusu

Başvuru için, herhangi bir vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair yazılı bir belge almak gerekiyor. Daha sonrasında “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” doldurularak, kimlik fotokopisi ile başvuru yapılabiliyor.

İsteğe bağlı sigorta nasıl yapılır öğrenmek için ilgili yazımızı inceleyin.

Ev Hanımları İsteğe Bağlı Sigorta ile Ne Zaman Emekli Olabilir?

Ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta ile emekli olabilmeleri için aşağıdaki şartları yerine getirmiş olmaları gerekiyor.

  1. Bu sigorta türünden yararlanmanın şartlarından birincisi gün sayısını doldurmuş olmaktır. Sigortaya başvurulan tarihten itibaren 25 yıl boyunca prim ödemesi yapılması gerekiyor. Bu süre toplu ödeme yöntemi ile kısaltılamıyor. 
  2. Diğer bir şart ise 25 yıllık prim ödemesi doldurulmuş olsa bile 58 yaşına kadar beklemek gerekiyor. 30 yaşında başvuru yapan bir kişi, 25 yıl boyunca primini ödese dahi 55 yaşında emekli olamıyor, 58 yaşını beklemesi gerekiyor.

Ev hanımlarına birtakım kolaylıklar da bu sigorta türünde mevcuttur. Yaşa bağlı olarak 25 yıl yani 9000 gün prim ödemek yerine, 5400 gün yani 15 yıl prim ödeyerek 61 yaşında da emekli olunabilir. Kişiye bu iki seçenekten hangisi uygun geliyor ise onu seçebiliyor. 

Ayrıca, sigorta başlangıcı yaptıktan sonra çalışmak için engel bulunmuyor. Sadece başvuru yapılan esnada çalışmıyor olma şartı geçerlidir. Eğer, emekli olmadan önce son 3,5 yıl sigortalı olarak çalışılırsa, ödenmesi gereken prim gün sayısı 7200 güne yani 20 yıla düşüyor.

Ev Hanımları İçin Emeklilik Primi Ne Kadar?

1 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arası ödenmesi gereken en düşük prim miktarı 2022 yılı itibari ile 1772,80 TL olarak, en yüksek sigorta primi 12.925 TL belirlenmiştir. Primler belirlenirken ev hanımları için en önemli kriter gelirlerdir. Vergiden muaf olarak el işi yapan ev hanımları, kendileri tarafından belirlenen kazancın yüzde 32’si oranında prim öderler. Yapılacak prim ödemelerinin yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası, yüzde 12’si Genel Sağlık Sigortası’dır. 


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

20.000 TL 12 Ay Vade

Toplam Maliyet 22.466 TL
Faiz Oranı %1,53
Aylık Taksit 1.872 TL
Toplam Maliyet 22.921 TL
Faiz Oranı %1,74
Aylık Taksit 1.901 TL
Toplam Maliyet 22.750 TL
Faiz Oranı %1,64
Aylık Taksit 1.887 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Primlerimi Yatırırken Hangi Sigorta Türüne Dahil Olunur?

Ev hanımları, primlerini öderken Bağ-Kur kapsamında değerlendiriliyor. Primlerini yatırdıkları sürece sağlık sigortasından da faydalanabiliyorlar. İsteğe bağlı sigortalı vefat ettiği takdirde, 5 yıl boyunca primini ödemiş ise, geri kalanlara ölüm aylığı da bağlanabiliyor.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et