Tramer Nedir?

Yayımlama: 18.07.2019 Güncelleme: 28.02.2020

Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi Kurumunun kısaltmasıdır. Bu sistem tüm sigorta bilgilerinin toplandığı veri deposudur. 

Trafik Sigortası FiyatlarıKasko Sigortası Fiyatları

Tramer Kaydı Nedir?

TRAMER kaydı sistem üzerinden sorgulama yaparak herhangi bir araca ait sigorta işlemlerinin görülebildiği, arabanın ağır bir hasarı olup olmadığının kontrol edilebildiği aynı zamanda aracın kaza bilgilerinin takip edilebildiği bir sistemdir.

Tramer kaydı, özellikle 2. el araba almayı düşünenlerin, almayı planladıkları arabada hasar kaydı olup olmadığını kontrol etmek için sıkça kullandıkları bir veri deposudur.

Tramer Belge No Nedir?

Tramer belge no, sigorta şirketlerinin poliçeleri basarken kullandıkları numaradır. Bu belge numarası her sigorta şirketi için farklıdır. 

Sigorta şirketleri ve acenteler tüm işlemlerini bu numaralar üzerinden gerçekleştirir. Tramer belge numarası ile ilgili sigorta şirketleri veya acenteler sigortalı ile ilgili aradıkları bilgileri kolaylıkla bulabilir ve istedikleri belgeleri en kısa sürede hazırlayabilirler.

Tramer Ne İşe Yarar?

Tramer sorgulama yaparak herhangi bir araca ait sigorta işlemleri görülebileceği gibi aracın ağır hasarı olup olmadığı da kontrol edilebilir, kaza bilgileri takip edilebilir. 

Tramer sorgulama ile araç ile ilgili öğrenmek istenilen bilgilere tek seferde ulaşılabilir. 

Hasar kaydı sorgulama hakkında detaylı bilgi için Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama yazımızı inceleyin.

Tramer Avantajları 

 1. Tramer sorgulama, özellikle ikinci el araç alacaklar için oldukça faydalıdır. Alıcılar, bu sorgulama işlemi sayesinde aracın daha önce kazaya uğrayıp uğramadığını, bugüne kadar aracın gördüğü hasarlar ve diğer birçok özelliği hakkında bilgi edinilebilir. 
 2. Tramer kaydını kontrol etmek isteyenler, SMS servisleri aracılığıyla istedikleri aracın tramer kaydına bakabilirler. Yapılacak bu sorgulama ile aracın geçmişte herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı öğrenilebilir. 
 3. Sorgulama yaptırmak için araç plakası yazılarak 5664’e kısa mesaj göndermek yeterlidir. 

Tramer ile Neler Sorgulanabilir?

Tramer üzerinden çeşitli sorgulamalar yapılabilir. Kasko poliçesi, trafik poliçesi, araç hasar kaydı, kaza tespit tutanağı sonrası belirlenen kusur oranı bunlar arasındadır. Sorgulama esnasında bazı bilgiler verilmesi gerekir, bunlar doğrultusunda istenilen bilgilere ulaşılabilir. Ancak verilen bilgilerin doğru olmasına dikkat etmek gerekir.

Yapılacak işleme göre sorgulama şekli değişebilir. Trafik sigortası sorgulamanın başarılı olabilmesi için sigorta şirketi, acente ve poliçe numarasının tam ve doğru olduğundan emin olunmalıdır.

Kasko poliçesi sorgularken ise plaka bilgisi ve şasi bilgilerin girilmesi gerekir. Sorgulama sonucunda herhangi bir indirim olup olmadığı öğrenilebilir, önceki poliçe bilgileri detaylı incelenebilir.

Tramer ile sorgulanacak konulardan biri de araç hasarıdır. Bu hizmet özellikle 2.el araç alacakların ilgisini çeker. Bu sorgulama sayesinde ikinci el araç almayı düşünen kişiler, aracın kaza yaşayıp yaşamadığı, hasar durumu gibi önemli detaylar hakkında bilgi sahibi olabilir. Plaka, şasi no, motor no, vergi kimlik no gibi bilgileri girerek aracın hasar kaydına ulaşılabilir.

Tramer sorgulama konusunda detaylı bilgi edinin.

Sms ile Tramer Kaydı Sorgulama 

 • Kaza Tespit Tutanağı SMS Sorgusu

‘’KAZA’’ yazılıp bir boşluk bırakılarak plaka numarası yazılır. ‘’KAZA’’ kelimesi yerine ‘’KZ’’ ya da ‘’KTT’’ kısaltmaları da tercih edilebilir. Plaka numarası yerine T.C. kimlik numarası ya da tramer ihbar numarası da yazılabilmektedir.

 • Hasar Geçmişi SMS Sorgulama

‘’HASAR’’ veya ‘’HS’’ yazılıp boşluk bırakılır ve plaka numarası yazılır. Plaka numarası yerine şasi numarası veya motor numarası da yazılabilir. 

 • Trafik Poliçesi SMS Sorgulama

‘’TRAFİK’’ ya da ‘’TR’’ yazılıp boşluk bırakılır plaka numarası yazılır.

 • Kasko Poliçesi SMS Sorgulama

‘’KASKO’’ ya da ‘’KS’’ yazılıp bir boşluk bırakılıp plaka no yazılır.

 • Trafik Kazası Mağdur SMS Sorgulama

‘’MAGDUR’’ yazılıp bir boşluk bırakılır ve T.C. kimlik no yazılır. 

Tramer Kaydını Kimler Düzenler?

Bu kayıtlar, araçlara ait küresel çapta verileri içerdiği için bu sisteme veri girimi de profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirilir.

Tramer kayıtlarını düzenleme yetkisine sahip olan kişi ve kurumlar:

 • Emniyet Genel Müdürlüğü,
 • Türkiye Sigorta Birliği,
 • Sigorta Şirketleri,
 • Eksperler,
 • Sigorta Aracı Kurumları,
 • Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü.

Sigorta işlemlerinde kullanılan riziko terimin ne olduğunu öğrenmek için riziko nedir yazımızı inceleyin.

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et