Trafik Sigortalarını Karşılaştır

Hasarsızlık İndirimi

Güncelleme: 31.10.2017
Hasarsızlık İndirimi

Birçok sigorta çeşidinde olduğu gibi ilgili poliçe döneminde riskin gerçekleşmemesi veya çok ufak oranlarda gerçekleşmesi durumunda, yenileme dönemlerinde çeşitli indirimler uygulanır. Trafik sigortası ve kasko sigortalarında ise bu indirime, “hasarsızlık indirimi” denmektedir.

Trafik ve kasko sigortaları için hasarsızlık indirimi, prim oranları üzerinden hesaplamakta ve prim hesaplaması ise trafik sigortasında tavan fiyata göre kasko sigortasında da sigorta şirketleri tarafından serbest olarak belirlenmektedir. Primlerin standart bir hesaplaması veya sınırının olmamasından dolayı, aslında bu hasarsızlık indirimleri daha çok iyi şoför olamanın primlere nasıl yansıdığının net anlaşılır olmasını sağlamak amacı ile genel ve yasal zemine oturmuş bir uygulamadır.  

Ayrıca aracınızın 10 yıllık yakıt masrafını benzin fiyatı artış ortalamalarına göre anından hesaplamak için Yıllık Yakıt Masrafı Hesaplama aracımıza bakabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortasında Uygulanan İndirim Oranları

Yıl
Basamak No
Hasarsızlık indirimi (%)
Prim Artırımı (%)
4745-
3630-
2515-
14--
23-50
32-100
41-150

Zorunlu trafik sigortalarında yukarıda yer alan tablo uygulanmaktadır. Tablonun açıklaması şu şekildedir:

1- Yeni trafiği çıkacak olan kişi, 4. basamaktan başlar. Yani, indirim veya prim artırımı yoktur.

2- Zorunlu trafik sigortasında ilk yılı hasarsız olarak tamamlayan 5.basamağa (%10) , ikinci yılı hasarsız tamamlayan 6.basamağa (%15), 3 yılını hasarsız tamamlayan 7. basamağa (%20) yükselir.

3- Zorunlu trafik sigortasında ilk yılı hasarlı olarak tamamlayan 3.basamağa(%20) , ikinci yılı hasarlı tamamlayan 2.basamağa (%40), 3 yılını hasarlı tamamlayan 1. basamağa (%60) düşer.

Zorunlu trafik sigortalarında en sıkıntı olan durumlardan biri, araç sahibinin üst üste yıllarda trafik kazası yapmasıdır. Kazanın boyutu da önemli olmakla birlikte, çok fazla kazası olan kişilere çıkacak olan prim tutarlı çok yüksek olabilmektedir. Ayrıca zorunlu trafik sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak için Trafik Sigortası Genel Şartları  yazımıza bakabilirsiniz.

Kasko Sigortası Hasarsızlık İndirim Oranları

Süre
Oran
İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
30%
İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
40%
Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
50%
Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
60%

Kasko sigortası hasarsızlık indiriminde genel olarak, yukarıda yer alan tablo uygulanmaktadır. Kasko sigortası isteğe bağlı olan bir sigorta türü olmasından dolayı, prim tutarları ve kapsamlarının kasko ürününe göre değiştiğini de unutmamak gereklidir. Kasko sigortası hakkında daha bilgi almak için Kasko ürün çeşitleri nelerdir? yazımıza bakabilirsiniz.

40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Kuveyt Türk Taşıt Kredisi Başvurusu %2,05 1.429 TL
Vakıfbank Taşıt Kredisi Başvurusu %2,08 1.439 TL
Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu %2,36 1.534 TL
40.000 TL Taşıt Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

Devir İşlemlerinde Hasarsızlık İndirimi Devam Eder mi?

Sigortalının adına kayıtlı aracını sattıktan sonra kendi adına kayıtlı yeni bir araç alması durumunda, mevcut hasarsızlık indirimi yeni aracına devir olur. Bunun nedeni, hasarsızlık indiriminin araca değil kişiye verilmesidir.

Mini Onarım Nasıl Oluyor ve Hasarsızlığı Bozmuyor mu?

Mini onarım, kasko sigortalarında belirli bir limiti aşamayan onarımların, hasarsızlık indirimini bozmaması için çıkarılan bir kasko yan ürünüdür. Mini onarım ürünü, genellikle kasko sigortası içerisinde sunulmakla birlikte, harici olarak da satın alınabiliyor.

Mini onarım kapsamı sigorta şirketine göre değişiklik gösterse de genellikle: ufak kaporta çizikleri, cam değişimi ve iç aksesuar tamir ve montajını gibi işlemleri kapsamına almaktadır.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3,9 Puan