HesapKurdu logo

Araç Servis ve Parça Seçimi

Güncelleme: 09.11.2022
Yayımlama: 21.05.2019
Paylaş
İçindekiler

Araçlar için servis ihtiyacı, mevsim değişikliklerinde, uzun yolculuklardan önce veya yıllık rutin bakımlarında ortaya çıkmaktadır. Araçların arızalanması durumunda, beklenmedik kazalardan kaynaklı hasar durumlarında yetkili servislere götürülmeli ve sorunlar çözülmelidir. 

Araçlara ait parçaları, otomobil firmaları çoğunlukla fason olarak ürettirmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden biri, otomobil parçalarının gitgide daha karmaşık bir hale gelmesi ve bu parçaların üretimi için birçok yan sahadan teknolojik desteğe ihtiyaç duyulmasıdır. Bu sayede yedek parça üreten fason firmalar gittikçe profesyonelleşmeye başlamışlardır. 

Trafik Sigortası TeklifleriKasko Sigortası Teklifleri

Servis Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Aracın doğru tamir ve bakımının yapılabilmesi için en doğru oto servis seçilmelidir. Güven veren bir servise aracını teslim etmek isteyen araç sahipleri servis konusunda oldukça titiz davranmalıdır. 

Servis seçimi yetkili servis veya özel servis olarak ayrılmaktadır. Yetkili servis, daha kurumsal, çalışanları yetkili firmanın eğitim verdiği yetkin çalışanlardır. Özel servis ise, işinde uzmanlaşmış usta şeklinde belirtilen kişiler çalışmaktadır. 

Yetkili servislerde tüm parçalar orijinal kullanılmaktadır fakat araca yapılan işlemler araç sahibine gösterilmez. Özel serviste yapılan tüm işlemleri araç sahibi dikkatle izleyebilir, çalışanlara istediğini sorabilir ve bilgi alabilir. 

Oto servisi seçilirken şunlara dikkat edilmelidir;

 • Aracın teslim edileceği servis bakım ve onarım işlemlerinde gerekli yeterliliğe sahip olmalıdır. 
 • Teslim edilecek araca uygulanacak bakım ve onarımları yapabilecek çalışanları işinde uzman kişileri barındırmalıdır. 
 • Araca uygulanacak bakım ve onarım işlemleri maliyet açısından birkaç servis ile görüşülmelidir. Bu aşamada benzer işleri yapan servislerden fiyat alınmalı, işi en ucuz veya en pahalı yapabilenle değil en doğru yapabilenle anlaşılmalıdır. 
 • Tercih edilecek olan servisin eve veya iş yerine yakın olması ekstra avantaj sağlayacaktır.
 • Faturalandırılma hizmeti olan servis bakım yerlerine araç teslim edilmelidir.
 • Farklı marka ve model araçlar için zaman zaman yedek parça ihtiyacı doğar. Bu doğrultuda doğru servis seçimi araç için orijinal yedek parça desteği sağlayarak, onarım hizmetlerini sorunsuz gerçekleştirilmelidir. 
 • Araç teslim edilmeden önce, her iki tarafça imzalanmış belge olması gerekmektedir. Bu sayede herhangi bir olumsuzluğa karşı yazılı belge bulundurmak sorunları daha kısa sürede çözüme kavuşturacaktır. 
 • Doğru servisi seçmek zamandan kazanmayı ve ortaya çıkabilecek ek masraflardan kaçınmayı da beraberinde getirir. 

Araçlarda bulunan ESP sistemi hakkında detaylı bilgiyi ESP nedir ve nasıl çalışır sayfamızdan edinin.

Parça Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Otomobil parçalarında teknolojinin günden güne büyümesi ve karmaşık hale gelmesi, üreticileri yeni bir arayış içine sokmuştur. Üreticiler, karmaşıklaşan üretim sistemleri için başka firmalardan destek almak adına yedek parça sistemini devreye sokmuşlardır. 

Araç üreticilerinin çeşitli parça üreticilerine, belirli kalite çerçevesinde üretimini yaptırdığı, kendi ürün numarası olan, orijinal ambalajlı paketlerde satılan parçalara orijinal yedek parça denir. Araç parça piyasasında, çok fazla orijinal olmayan sahte parçalar bulunmaktadır. Orijinal olmayan parçalar aracın diğer aksamlarına da zarar verebileceği gibi maddi kayıplara yol açabilir. Araç parça seçiminde orijinal parçalara dikkat edilmeli, bakım ve onarımları orijinal parçalarla gerçekleştirilmelidir. Orijinal yedek parça alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bunlar hususlar;

 • Aracı şirket veya bizzat orijinal firma tarafından üretilen parçalarda ürün kutulu ambalajlı ve ambalaj kağıdının tam açılma noktasında firmaya ait logosunun bulunduğu taklit edilemez bir hologramı bulunur. Bu hologram özelikle paketin tam açılış yerine konur. Hologramı bulunmayan ürünlere dikkat edilmeli, satın alındıysa iade edilmelidir.
 • Yedek orijinal parça alımlarında, ürünün üzerinde üretici firma tarafından verilen veri tabanına ait bir seri numarası bulunur. Seri numarası bulunmayan ürünler orijinal yedek parça olmamaktadır. Kutu üzerinde bulunan seri numaralar, üreticilerin web adreslerinde bulunduğu için, numaralar web adreslerinden kontrol edilip tescillenir. 
 • Satın alınan yedek parçanın, satın aldığınız yerden tarafınıza ait faturası adınıza kesilerek teslim edilmelidir. Fatura üzerinde bulunan ürünün seri numarası kontrol edilmeli bir uyuşmazlık söz konusu olduğunda gerekli incelemeler başlatılmalıdır. 

Eşdeğer parça nedir ve eşdeğer parça uygulaması nasıl işler konu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşın.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.