Emniyet Kemeri Cezası (78/1-a) 2024

Güncelleme: 02.04.2024
Yayımlama: 28.11.2023
Paylaş
İçindekiler

78/1-a Trafik Cezası Nedir?

78/1-a trafik cezası kodu, araçta emniyet kemeri olmaması veya emniyet kemeri takmama cezasının kodudur.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadar?

2024 yılı için 78/1-a yani araçta emniyet kemerinin olmaması veya emniyet kemeri takmamanın cezası 691 TL’dir. 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 517,50 TL'dir.

2024 Emniyet Kemeri Takmama Cezası

25 Kasım 2023 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanan 32380 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'ne göre 2024 yeniden değerleme oranı %58,46'dir. Yeniden değerleme oranı baz alınarak yapılan hesaplamaya göre 2024 emniyet kemeri takmama cezası (78/1-a) 691 TL, indirimli tutarı ise 517,50 TL olacaktır. 

Emniyet Kemeri Takmama Cezasının İndirimli Tutarı Ne Kadar?

Emniyet kemeri takmamanın cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 517,50 TL olarak ödenir.

Emniyet Kemeri Takmama Cezasının İndiriminden Yararlanma Şartı Nedir?

Emniyet kemeri takmama cezasını indirimli tutar üzerinden ödemek için tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde cezanın ödenmesi yeterlidir.

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Yolculara da Uygulanır mı?

Araç seyir halindeyken emniyet kemeri takılması sürücü ve yolcu için zorunludur. Yani sürücü ve yolcu ayrımı olmadan emniyet kemeri takmayanlara ceza uygulanır. Yolcular kesilen emniyet kemeri cezasını ise kendileri öder.

Emniyet Kemeri Takmamanın Ceza Puanı Nedir?

Emniyet kemeri takmama cezası için 15 ceza puanı uygulanır. Geriye doğru bir yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşıldığında sürücü belgesine 2 ay süreyle el konulur ve eğitime tabi tutulurlar.

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanmandan Dolayı Ehliyete El Konulur mu?

Geriye doğru bir yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşılması durumunda ehliyete 2 ay süreyle el konulur. Sadece emniyet kemeri takmamadan dolayı ceza alınması durumunda, 1 yıl içerisinde 7 defa bu cezanın alınması durumunda ehliyete el konulur.

Emniyet Kemeri Takmama Ceza Sorgulaması Nereden Yapılır?

Emniyet kemeri takmama cezası olup olmadığının sorgulaması, e-Devlet araç plakasına yazılan ceza sorgulama sayfasından araç sahibi tarafından yapılabilir.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Nereden Ödenebilir?

Trafik cezaları online olarak interaktif vergi dairesinden, anlaşmalı bankaların uygulamaları veya internet siteleri üzerinden ödenebilir. Bunun yanında vergi dairesi şubeleri, anlaşmalı bankaların şubeleri veya ATM’leri üzerinden ödenebilir. 

Emniyet Kemeri Takmama Cezasının Geciktirilmesinin Cezası Nedir?

Trafik cezalarının ödenmemesi durumunda her ay %5 gecikme faizi uygulanır. Ancak gecikme faizi toplamı ceza tutarının iki katından fazla olmaz. Öte yandan geciken trafik sigortası borcundan dolayı e-haciz uygulaması başlatılabilir ve araç muayene randevu alınamaz. 

Kaynaklar:

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik İdari Para Ceza Rehberi

Karayolları Trafik Yönetmeliği

Emniyet Genel Müdürlüğü Ceza Puanı Uygulama

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.