Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 17.03.2023 Yayımlama: 25.07.2022 | Okuma Süresi: 2 dk.

78/1-a Trafik Cezası Nedir?

78/1-a trafik cezası kodu, araçta emniyet kemeri olmaması veya emniyet kemeri takmama cezasının kodudur.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadar?

2023 yılı için 78/1-a yani araçta emniyet kemerinin olmaması veya emniyet kemeri takmamanın cezası 436 TL’dir. 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 327 TL olarak ödenir. 


Akbank Axess
Ödül Para/Puan 1250 TL
Yıllık Ücret 383 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 150 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
İş Bankası Maximum Temassız Kart
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 222 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Emniyet Kemeri Takmama Cezası Yolculara da Uygulanır mı?

Araç seyir halindeyken emniyet kemeri takılması sürücü ve yolcu için zorunludur. Yani sürücü ve yolcu ayrımı olmadan emniyet kemeri takmayanlara ceza uygulanır. Yolcular kesilen emniyet kemeri cezasını ise kendileri öder.

Emniyet Kemeri Takmama Cezasının İndirimli Tutarı Ne Kadar?

Emniyet kemeri takmamanın cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 327 TL olarak ödenir.

Emniyet Kemeri Takmama Cezasının İndiriminden Yararlanma Şartı Nedir?

Emniyet kemeri takmama cezasını indirimli tutar üzerinden ödemek için tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde cezanın ödenmesi yeterlidir.

Emniyet Kemeri Takmamanın Ceza Puanı Nedir?

Emniyet kemeri takmama cezası için 15 ceza puanı uygulanır. Geriye doğru bir yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşıldığında sürücü belgesine 2 ay süreyle el konulur ve eğitime tabi tutulurlar.

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanmandan Dolayı Ehliyete El Konulur mu?

Geriye doğru bir yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşılması durumunda ehliyete 2 ay süreyle el konulur. Sadece emniyet kemeri takmamadan dolayı ceza alınması durumunda, 1 yıl içerisinde 7 defa bu cezanın alınması durumunda ehliyete el konulur.

Emniyet Kemeri Takmama Ceza Sorgulaması Nereden Yapılır?

Emniyet kemeri takmama cezası olup olmadığının sorgulaması, e-Devlet araç plakasına yazılan ceza sorgulama sayfasından araç sahibi tarafından yapılabilir.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Nereden Ödenebilir?

Trafik cezaları online olarak interaktif vergi dairesinden, anlaşmalı bankaların uygulamaları veya internet siteleri üzerinden ödenebilir. Bunun yanında vergi dairesi şubeleri, anlaşmalı bankaların şubeleri veya ATM’leri üzerinden ödenebilir. 

Emniyet Kemeri Takmama Cezasının Geciktirilmesinin Cezası Nedir?

Trafik cezalarının ödenmemesi durumunda her ay %5 gecikme faizi uygulanır. Ancak gecikme faizi toplamı ceza tutarının iki katından fazla olmaz. Öte yandan geciken trafik sigortası borcundan dolayı e-haciz uygulaması başlatılabilir ve araç muayene randevu alınamaz. 

Kaynaklar:

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik İdari Para Ceza Rehberi

Karayolları Trafik Yönetmeliği

Emniyet Genel Müdürlüğü Ceza Puanı Uygulama

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et