Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 17.03.2023 Yayımlama: 25.07.2022 | Okuma Süresi: 2 dk.

73/c Trafik Cezası Nedir?

73/c trafik cezası kodu, sürücünün seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını ele alarak kullanma cezasının kodudur.

Seyir Halinde Cep Telefonu Ele Alınmadan Kullanılırsa Ceza Kesilir mi?

Seyir halinde ele alınmadan cep telefonun kullanılması durumunda ceza uygulanmaz. Bu maddenin ilgili rehberdeki açıklaması: “Cep ve araç telefonları ile benzeri haberleşme cihazlarının sürücüler tarafından çeşitli elektronik sistemler vasıtasıyla ele alınmadan kullanılıyor olması halinde bu madde hükümleri uygulanmaz.” 


Öne Çıkan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 1250 TL
Yıllık Ücret 383 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 150 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanma Cezası Ne Kadar?

2023 yılı için 73/c yani seyir haline sürücünün cep telefonu kullanmasının cezası 951 TL’dir. 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 713,25 TL olarak ödenir. 

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanma Cezasının İndirimli Tutarı Ne Kadar?

Seyir haline sürücünün cep telefonu kullanma cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 713,25 TL olarak ödenir.

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanma Cezasının İndiriminden Yararlanma Şartı Nedir?

Seyir haline sürücünün cep telefonu kullanması cezasını indirimli tutar üzerinden ödemek için tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde cezanın ödenmesi yeterlidir.

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanmanın Ceza Puanı Nedir?

Her cep telefonu kullanması cezası için 10 ceza puanı uygulanır. Geriye doğru bir yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşıldığında sürücü belgesine 2 ay süreyle el konulur ve eğitime tabi tutulurlar.

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanmandan Dolayı Ehliyete El Konulur mu?

Geriye doğru bir yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşılması durumunda ehliyete 2 ay süreyle el konulur. Sadece seyir halinde cep telefonu kullanımdan dolayı ceza alınması durumunda, 1 yıl içerisinde 10 defa bu cezanın alınması durumunda ehliyete el konulur.

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanma Ceza Sorgulaması Nereden Yapılır?

Seyir haline cep telefonu kullanılma cezası olup olmadığının sorgulaması, e-Devlet araç plakasına yazılan ceza sorgulama sayfasından araç sahibi tarafından yapılabilir.

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanma Cezası Nereden Ödenebilir?

Trafik cezaları online olarak interaktif vergi dairesinden, anlaşmalı bankaların uygulamaları veya internet siteleri üzerinden ödenebilir. Bunun yanında vergi dairesi şubeleri, anlaşmalı bankaların şubeleri veya ATM’leri üzerinden ödenebilir. 

Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanma Cezasının Geciktirilmesinin Cezası Nedir?

Trafik cezalarının ödenmemesi durumunda her ay %5 gecikme faizi uygulanır. Ancak gecikme faizi toplamı ceza tutarının iki katından fazla olmaz. Öte yandan geciken trafik sigortası borcundan dolayı e-haciz uygulaması başlatılabilir ve araç muayene randevu alınamaz. 

Kaynaklar:

Karayolları Trafik Yönetmeliği

Emniyet Genel Müdürlüğü Ceza Puanı Uygulama

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et