Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 21.03.2023 Yayımlama: 25.07.2022 | Okuma Süresi: 4 dk.

* Trafik cezaları hakkında genel bilgi almak için trafik cezası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.

61/1 Trafik Cezası Nedir?

61/1-a'dan o'ya kadar trafik cezası kodu, hatalı park cezasının kodudur.

Hatalı Park Trafik Cezası Ne Kadar?

2023 yılı için 61/1-a'dan n harfine kadar yani hatalı park cezası 436 TL’dir. 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 327 TL olarak ödenir. 61/1-o'nun yani engelli araçları için ayrılmış park yerine park edilmesinin cezası ise 873 TL'dir. 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 654,75 TL olarak ödenir.

Hatalı Park Cezasının İndirimli Tutarı Ne Kadar?

Hatalı park cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse (engelli araçların park yerine park etmek hariç) %25 indirimle 147 TL olarak ödenir.

Hatalı Park Cezasının Kodları ve Açıklaması 

 • 61/1-a: Taşıt yolu üzerinde duraklamanın yasaklandığı yerlere park etmek. Cezası 436 TL, ceza puanı 15'dir.
 • 61/1-b: Taşıt yolu üzerinde park etmenin trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlerde park etmek. Cezası 436 TL, ceza puanı 10'dur.
 • 61/1-c: Taşıt yolu üzerinde geçiş yolları önünde veya üzerinde park etmek. Cezası 436 TL, ceza puanı 10'dur.
 • 61/1-d: Taşıt yolu üzerinde belirlenmiş yangın musluklarına her iki yönden beş metrelik mesafe içinde park etmek. Cezası 436 TL, ceza puanı 10'dur.
 • 61/1-e: Kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının duraklarını belirten levhalara iki yönden onbeş metrelik mesafe içinde park etmek. Cezası 436 TL, ceza puanı 10'dur.
 • 61/1-f: Taşıt yolu üzerinde üç veya daha fazla ayrı taşıt yolu olan karayolunda ortadaki taşıt yolunda park etmek. Cezası 436 TL, ceza puanı 10'dur.
 • 61/1-g: Taşıt yolu üzerinde kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde park etmek. Cezası 436 TL, ceza puanı 10'dur.
 • 61/1-h: Taşıt yolu üzerinde geçiş üstünlüğü olan araçların giriş veya çıkışının yapıldığının belirlendiği işaret levhasından onbeş metre mesafe içinde park etmek. Cezası 436 TL, ceza puanı 10'dur.
 • 61/1-ı: Taşıt yolu üzerinde işaret levhalarında park etme izni verilen süre veya zamanın dışında park etmek. Cezası 436 TL, ceza puanı 10'dur.
 • 61/1-j: Taşıt yolu üzerinde kamunun faydalandığı ve Yönetmelikte belirtilen yerlerin giriş ve çıkış kapılarının her iki yönde beş metrelik mesafe içinde park etmek. Cezası 436 TL, ceza puanı 10'dur.
 • 61/1-k: Taşıt yolu üzerinde park için yer ayrılmamış veya trafik işaretleri ile belirtilmemiş alt geçit, üst geçit ve köprüler üzerinde veya bunlara on metrelik mesafe içinde park etmek. Cezası 436 TL, ceza puanı 15'dir.
 • 61/1-l: Taşıt yolu üzerinde park etmek için tespit edilen süre ve şeklin dışında park etmek. Cezası 436 TL, ceza puanı 10'dur.
 • 61/1-m: Taşıt yolu üzerinde belirli kişi, kurum ve kuruluşlara ait araçlara, Yönetmelikteki esaslara göre ayrılmış ve bir işaret levhası ile belirlenmiş park yerlerinde park etmek. Cezası 436 TL, ceza puanı 10'dur.
 • 61/1-n: Yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarında park etmek. Cezası 436 TL, ceza puanı 10'dur.
 • 61/1-o: Taşıt yolu üzerinde engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek. Cezası 873 TL, ceza puanı 10'dur.

Yukarıda sıralanan 61/1-o kodlu ihlal hariç tüm ihlallerin cezası 436 TL'dir. 61/1-o ihlalinin cezası ise 873 TL'dir. 


Öne Çıkan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 1250 TL
Yıllık Ücret 383 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 150 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
İş Bankası Maximum Temassız Kart
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 222 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Hatalı Park Cezasının İndiriminden Yararlanma Şartı Nedir?

Hatalı park cezasını indirimli tutar üzerinden ödemek için tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde cezanın ödenmesi yeterlidir.

Hatalı Parkın Ceza Puanı Nedir?

Hatalı park cezası için ceza koduna göre 10 veya 15 ceza puanı uygulanır. Geriye doğru bir yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşıldığında sürücü belgesine 2 ay süreyle el konulur ve eğitime tabi tutulur.

Hatalı Park Ceza Sorgulaması Nereden Yapılır?

Hatalı park cezasının olup olmadığının sorgulaması, e-Devlet araç plakasına yazılan ceza sorgulama sayfasından araç sahibi tarafından yapılabilir.

Hatalı Park Sonucunda Aracın Çekilme Cezası

Araç, hatalı park sonucunda çekilirse çekici ücreti ve aracın götürüldüğü otopark ücreti de araç tesliminde tahsil edilir. Bu ücretler ödenmeden araç teslim edilmez.

Hatalı Park Cezası Nereden Ödenebilir?

Trafik cezaları online olarak interaktif vergi dairesinden, anlaşmalı bankaların uygulamaları veya internet siteleri üzerinden ödenebilir. Bunun yanında vergi dairesi şubeleri, anlaşmalı bankaların şubeleri veya ATM’leri üzerinden ödenebilir. 

Hatalı Park Cezasının Geciktirilmesinin Cezası Nedir?

Trafik cezalarının ödenmemesi durumunda her ay %5 gecikme faizi uygulanır. Ancak gecikme faizi toplamı ceza tutarının iki katından fazla olmaz. Öte yandan geciken trafik sigortası borcundan dolayı e-haciz uygulaması başlatılabilir ve araç muayene randevu alınamaz. 

Kaynaklar:

Emniyet Genel Müdürlüğü 2022 Yılı Trafik İdari Para Ceza Rehberi

Karayolları Trafik Yönetmeliği

Emniyet Genel Müdürlüğü Ceza Puanı Uygulama

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et