Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 21.03.2023 Yayımlama: 25.07.2022 | Okuma Süresi: 3 dk.

* Trafik cezaları hakkında genel bilgi almak için trafik cezası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.

51/2 Trafik Cezası Nedir?

51/2-a,b ve c trafik cezası kodu, hız sınırı aşama cezasının kodudur.

51/2-a Trafik Cezası Nedir?

51/2-a trafik cezası, yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını %10’dan %30’a kadar (30 dahil) aşmak olarak tanımlanır. Yasal hız sınırları hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edin.

51/2-b Trafik Cezası Nedir?

51/2-b trafik cezası, yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını %30’dan %50’ye kadar (50 dahil) aşmak olarak tanımlanır.

51/2-c Trafik Cezası Nedir?

51/2-c trafik cezası, yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını %50’den fazla aşmak olarak tanımlanır. Trafik cezası nasıl sorgulanır öğrenmek için trafik cezası sorgulama ve ödeme nasıl yapılır sayfamızı inceleyin.

Hız Sınırı Trafik Cezası Ne Kadar?

2023 yılı için 51/2-a yani hız sınırı %10'dan %30 (otuz dâhil) kadar aşmanın cezası 951 TL, 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 713,25 TL'dir. 51/2-b yani hız sınırı %30'dan %50'ye (elli dâhil) kadar aşmanın cezası 1.979 TL, 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 1.484,25 TL'dir. 51/2-c yani hız sınırı %50'den fazla aşmanın cezası 4.064 TL, 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 3.048,00 TL'dir.

Hız Sınırı Cezasının İndirimli Tutarı Ne Kadar?

Hız sınırını aşamanın cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle ödenir. Tebliği tarihinden sonra 15 gün geçmesi durumunda %25 indirimden yararlanılamaz. 51/2-a cezasının indirimli tutarı 713,25 TL, 51/2-b cezasının indirimli tutarı 1.979 TL,  51/2-c cezasının indirimli tutarı 3.048,00 TL'dir.

Hız Sınırı Cezasının Kodları ve Açıklaması 

  • 51/2-a: Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşmak.
  • 51/2-b: Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 30’dan % 50'ye (elli dahil) kadar aşmak. Geriye doğru 1 yıl içinde toplamda 5 defa ihlal edildiğinde 1 yıl süre ile ehliyetlerine el konulur.
  • 51/2-c: Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını % 50'den fazla aşmak. Geriye doğru 1 yıl içinde toplamda 5 defa ihlal edildiğinde 1 yıl süre ile ehliyetlerine el konulur.

Öne Çıkan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 1250 TL
Yıllık Ücret 383 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 150 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
İş Bankası Maximum Temassız Kart
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 222 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Hız Sınırını Aşmanın Ceza Puanı Nedir?

Hız sınırı aşılmasının ceza puanları; 51/2-a için 10 ceza puanı uygulanır, 51/2-b ve 51/2-c için 15 ceza puanı uygulanır. Diğer ehliyete el konulma şartları dışında geriye doğru bir yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşıldığında sürücü belgesine 2 ay süreyle el konulur ve eğitime tabi tutulur.

Hız Sınırının Aşılmasından Dolayı Ehliyete El Konulması Durumunda

  • Sürücü belgesi geri alınanların süresi sonunda psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücü belgesi almasına mani hali olmadığı anlaşılanlara bu kanun kapsamında verilen trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilir.
  • Son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde bu kapsamda (hız sınırı cezası yüzünden) sürücü belgesi ikinci defa geri alınanların sürücü belgeleri iptal edilir. 
  • Belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekir. 
  • Belgesi iptal edilenlerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için tabi tutulacakları psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı zorunludur.

Hız Sınırı Aşma Cezasının Sorgulaması Nereden Yapılır?

Hız sınırı cezasının olup olmadığının sorgulaması, e-Devlet araç plakasına yazılan ceza sorgulama sayfasından araç sahibi tarafından yapılabilir.

Hız Sınırı Cezası Nereden Ödenebilir?

Trafik cezaları online olarak interaktif vergi dairesinden, anlaşmalı bankaların uygulamaları veya internet siteleri üzerinden ödenebilir. Bunun yanında vergi dairesi şubeleri, anlaşmalı bankaların şubeleri veya ATM’leri üzerinden ödenebilir. 

Hızır Sınırı Cezasının Geciktirilmesinin Cezası Nedir?

Trafik cezalarının ödenmemesi durumunda her ay %5 gecikme faizi uygulanır. Ancak gecikme faizi toplamı ceza tutarının iki katından fazla olmaz. Öte yandan geciken trafik sigortası borcundan dolayı e-haciz uygulaması başlatılabilir ve araç muayene randevu alınamaz. 

Kaynaklar:

Emniyet Genel Müdürlüğü 2022 Yılı Trafik İdari Para Ceza Rehberi

Karayolları Trafik Yönetmeliği

Emniyet Genel Müdürlüğü Ceza Puanı Uygulama

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et