Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 23.02.2023 Yayımlama: 25.07.2022 | Okuma Süresi: 3 dk.

* Trafik cezaları hakkında genel bilgi almak için trafik cezası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.

48/5 Trafik Cezası Nedir?

48/5 trafik cezası kodu, alkollü araç kullanma cezasının kodudur.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2023?

2023 yılı için 48/5 trafik cezası yani alkollü araç kullanmanın cezası 1. defa yakalanmada 4.064 TL, 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 3.048,00 TL'dir. 2. defa yakalanmada  5.096 TL, 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 3.822,00 TL'dir. 3. defa yakalanmada 8.190 TL, 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 6.142,50 TL'dir.

Alkollü Araç Kullanma Cezasının İndirimli Tutarı Ne Kadar?

Alkollü araç kullanma cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle ödenir. Tebliği tarihinden sonra 15 gün geçmesi durumunda %25 indirimden yararlanılamaz. 1.defa yakalanmada indirimli caza tutarı 3.048,00 TL, 2. defa yakalanmada indirimli ceza tutarı 5.096,00 TL, 3. defa yakalanmada indirimli ceza tutarı 6.142,50 TL'dir.


Öne Çıkan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 1000 TL
Yıllık Ücret 383 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Alkollü Araç Kullanma Promil Sınırı

Hususi araçlarda 0,50 promile kadar, hususi araçlar dışındaki diğer tüm araçlarda ise 0,20 promile kadar alkol ile araç kullanılması durumunda herhangi bir ceza uygulanmaz. Ancak yasal sınırların 0,01 promil üzerinden bile araç kullanılması durumunda cezai işlem uygulanır. Aracın kullanımının hususi olması değil ruhsatın hususi olarak geçmesi de ayrıca dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Alkollü Araç Kullanmadan Dolayı Ehliyete El Konulması

Geriye doğru beş yıl içinde;1.defa yakalanmada 6 ay, ikinci defa yakalanmada 2 yıl, 3 ve fazla yakalanmada 5'er yıl sürücülerin ehliyetlerine el konulur.

Alkollü Araç Kullanımından Dolayı Ehliyetlerine El Konulanlar Nasıl Geri Alabilir?

  1.  İki yıl süreyle ehliyeti geri alınan sürücüler, sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine tabi tutulur.
  2.  Beş yıl süreyle geri alınan sürücüler ise psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulur. 
  3.  Sürücülerin belgelerinin geri alma süresi sonunda iade edilebilmesi için yukarıda belirtilen şartların sağlanması ve 2918 sayılı Kanun'a istinaden (48'inci madde ve diğer bütün maddeler) verilmiş olan idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması zorunludur. 

Alkolden Ehliyete El Konulması Sicile İşler mi?

Alkolden ehliyet el konulması durumunda sicile işlenmez ancak Emniyet Genel Müdürlüğü sistemine işlenir.

1,00 Promil Üzerinden Akolle Araç Kullanılması Durumunda

1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilenler veya yasal sınırların üzerinde alkollü olarak trafik kazasına sebebiyet veren sürücüler hakkında ayrıca Türk Ceza Kanunu'nun 179'uncu maddesinden de (3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla) işlem yapılır.

Alkollü Sürücünün Karıştığı Kazayı Sigorta Karşılar mı?

Yasal sınır üzerinden alkol alanların trafiği çıkması yasak olduğu için alkollü sürücünün karıştığı kaza sonucunda trafik ve kasko sigortası da devre dışı kalabiliyor. Burada trafik sigortası karşı aracın hasarını karşılasa bile sigorta ettirene bu rücu edebiliyor. Burada kazanın doğrudan alkolle ilişkili olup olmamasına göre süreç değişkenlik gösterebiliyor.

Alkollü Araç Kullanmanın Ceza Puanı Nedir?

Alkollü araç kullananlara 20 ceza puanı uygulanır. Diğer ehliyete el konulma şartları dışında geriye doğru bir yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşıldığında sürücü belgesine 2 ay süreyle el konulur ve eğitime tabi tutulur.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Sorgulama

Alkollü araç kullanma cezasının olup olmadığının sorgulaması, e-Devlet araç plakasına yazılan ceza sorgulama sayfasından araç sahibi tarafından yapılabilir.

48/5 Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Trafik cezaları online olarak interaktif vergi dairesinden, anlaşmalı bankaların uygulamaları veya internet siteleri üzerinden ödenebilir. Bunun yanında vergi dairesi şubeleri, anlaşmalı bankaların şubeleri veya ATM’leri üzerinden ödenebilir. 

Alkollü Araç Kullanma Cezasının Geciktirilmesinin Cezası Nedir?

Trafik cezalarının ödenmemesi durumunda her ay %5 gecikme faizi uygulanır. Ancak gecikme faizi toplamı ceza tutarının iki katından fazla olmaz. Öte yandan geciken trafik sigortası borcundan dolayı e-haciz uygulaması başlatılabilir ve araç muayene randevu alınamaz. 

Kaynaklar:

Emniyet Genel Müdürlüğü 2023 Yılı Trafik İdari Para Ceza Rehberi

Karayolları Trafik Yönetmeliği

Emniyet Genel Müdürlüğü Ceza Puanı Uygulama

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et