Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Bankaların Hesapkurdu'na özel kampanyalarından yararlanın!
Güncelleme: 17.03.2023 Yayımlama: 25.07.2022 | Okuma Süresi: 2 dk.

* Trafik cezaları hakkında genel bilgi almak için trafik cezası fiyatları sayfamızı ziyaret edin.

47/1-b Trafik Cezası Nedir?

47/1-b trafik cezası kodu, kırmızı ışık kurallarına uymama cezasının kodudur.

Kırmızı Işık İhlalinin Trafik Cezası Ne Kadar?

2023 yılı için 47/1-b yani kırmızı ışık kuralına uymanın cezası 951 TL’dir. 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 713,25 TL olarak ödenir.

Kırmızı Işık Cezasının İndirimli Tutarı Ne Kadar?

Kırmızı ışık ihlal cezası tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 320,25 TL olarak ödenir.


Öne Çıkan Kredi Kartları:

Akbank Axess
Ödül Para/Puan 1250 TL
Yıllık Ücret 383 TL
Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 150 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Kırmızı Işık Cezasının İndiriminden Yararlanma Şartı Nedir?

Kırmızı ışık cezasını indirimli tutar üzerinden ödemek için tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde cezanın ödenmesi yeterlidir.

Kırmızı Işıktan Geçmenin Ceza Puanı Nedir?

Her kırmızı ışık ihlali için 20 ceza puanı uygulanır. Geriye doğru bir yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşıldığında sürücü belgesine 2 ay süreyle el konulur ve eğitime tabi tutulur.

Kaç Defa Kırmızı Işık İhlali Yapılırsa Ehliyete El Konulur mu?

Kırmızı ışığı ihlal edenlerin; geriye doğru 1 yıl içinde 3.defa ihlalde 30 gün, 6.defa ihlalde 45 gün, 9.defa ihlalde 60 gün ehliyetlerine el konulur.

Kırmızı Işık İhlalinden Ehliyetine El Konulanlar Nasıl Geri Alabilir?

Aynı yıl kırmızı ışık ihlalinden iki ve daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlar; geri alma süresi sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilir. Sürücü belgesi almasına mâni hali olmadığı anlaşılanlara bu Kanun kapsamında verilen trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilir. Birinci defa belgesine el konulanlar ise cezalarını ödemeleri şartıyla 30 gün sonra belgelerini geri alabilir.

Kırmızı Işık Ceza Sorgulaması Nereden Yapılır?

Kırmızı ışık cezasının olup olmadığının sorgulaması, e-Devlet araç plakasına yazılan ceza sorgulama sayfasından araç sahibi tarafından yapılabilir.

Kırmızı Işık Cezası Nereden Ödenebilir?

Trafik cezaları online olarak interaktif vergi dairesinden, anlaşmalı bankaların uygulamaları veya internet siteleri üzerinden ödenebilir. Bunun yanında vergi dairesi şubeleri, anlaşmalı bankaların şubeleri veya ATM’leri üzerinden ödenebilir. 

Kırmızı Işık Cezasının Geciktirilmesinin Cezası Nedir?

Trafik cezalarının ödenmemesi durumunda her ay %5 gecikme faizi uygulanır. Ancak gecikme faizi toplamı ceza tutarının iki katından fazla olmaz. Öte yandan geciken trafik sigortası borcundan dolayı e-haciz uygulaması başlatılabilir ve araç muayene randevu alınamaz. 

Kırmızı Işık Kameralarında Hangi Cezalar Kesilebilir?

Kırmızı ışık kameralarında kırmızı ışık denetimi yanında emniyet kemeri ve seyir haline sürücünün cep telefonuyla konuşup konuşmadığının denetimi de fiziki şartları uygun olan kırmızı ışık kameraları üzerinden yapılabilir.

Kaynaklar:

Emniyet Genel Müdürlüğü 2022 Yılı Trafik İdari Para Ceza Rehberi

Karayolları Trafik Yönetmeliği

Emniyet Genel Müdürlüğü Ceza Puanı Uygulama

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et