Hayvancılık Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Güncelleme: 23.05.2024
Yayımlama: 29.12.2023
Paylaş
İçindekiler

Hayvancılık Kredisi Nedir?

Hayvancılık kredisi, hayvansal üretim alanlarında faaliyet gösteren üreticilerin söz konusu faaliyetlerine yönelik ihtiyaçları için sunulan bir kredi türüdür.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığının yanı sıra kanatlı hayvancılık, arıcılık vb. alanlarında yapılan yatırım ve üretim faaliyetlerinin desteklenmesi için bu kredi kullanılabilir.


En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

*Tablodaki faiz oranları 20 bankanın "en uygun" kredi teklifine göre günlük olarak güncelleniyor. Ayrıca tüm bankaların faizlerine ulaşmak için ihtiyaç kredisi sayfamızı ziyaret edin.


Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar 2024

Banka AdıÜrün Adı
ŞekerbankBitkisel ve Hayvancılık Yatırım Kredisi
Ziraat BankasıHayvansal Üretim Kredileri
İş BankasıHayvancılık Kredileri
QNB FinansbankTarım ve Çiftçi Kredileri
TEBBesicilik-Hayvancılık Kredisi
DenizbankTarımsal Yatırım Kredileri

*Tabloda listelenen bankalar, aramalarda tarım kredi ürünleri ile öne çıkan bankalardır. Belirtilen krediler birçok tarımsal ihtiyaç için çeşitli ödeme planı seçenekleriyle sunuluyor.

Çiftçi kredisi veren bankaları öğrenmek için çiftçi ve tarım kredisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hayvancılık Kredisi Hesaplama

Hayvancılık kredisinde kullanılacak vade 3-60 ay arasında değişirken kullanılabilecek tutar ise bankada seçilen kredi ürününe göre değişir. Hayvancılık kredisi hesaplaması yaparken kredi tutarı ve vadenin yanında talep edilen kredi miktarının binde beşi oranındaki dosya masrafını ve sigorta giderlerini de eklemek gerekir.

Çiftçi Kayıt Belgesi Nedir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülkedeki tüm çiftçileri kayıt altına almak için verilen resmi belgeye çiftçi kayıt belgesi denir. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olan çiftçiler bu belge olmadan devlet tarafından verilen destek ve hibelerden yararlanamaz ve hayvancılık kredisi başvurusunda bulunamazlar.

Çiftçi belgesi nasıl alınır, çiftçi kayıt sistemine ilk kayıt nasıl yaptırılır öğrenmek için çiftçi belgesi nasıl alınır sayfamızı ziyaret edin.

Hayvancılık Kredisi Şartları

Hayvancılık kredisi alabilmek için şu şartların sağlanması gerekir:

  • Çiftçi Kayıt Belgesi’nin çıkarılmış olması
  • Başvuru sahibinin işletme belgesi olması
  • İpotek verilebilecek tarla, ev, arsa veya canlı hayvan gibi ipotek değeri olan mala sahip olunması ya da sahip olan bir yakının bulunması
  • Kredi notunun yeterli olması
  • Kredi kullanacak kişinin herhangi bir vergi borcu olmaması
  • Kredi miktarına göre en az 2 tane çalışan ve tercihen memur kefil bulunması (Kefillerin eş onayı da gerekir)
  • Alınacak olan hayvanların Resmi Gazete Hayvancılık Desteklemeleri Bildirgesi’nde yer alan cins ve özelliğe sahip olması

Kolay Onaylanan Kredi Kartları

Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları

Hayvancılık kredileri oldukça çeşitlidir. Hayvan alım kredileri, hayvancılık makine ekipman kredileri ve işletme kredileri bunlardan bazılarıdır. 

Hayvancılık kredileri alınan kredi türüne göre yıllık ya da aylık olarak ödeme yapılacak şekilde hesaplanır. Tarım ve hayvancılık kredi faiz oranları kredi ürünlerinin çeşitliliği ve özel hesaplamalar içermesi sebebiyle oldukça değişkendir.

Hayvancılık kredisi faiz oranlarını öğrenmek için en doğru yol tarım kredisi veren bankalar üzerinden sorgulama ve karşılaştırma yapmaktır. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu Yorumlar

Yorumlar (0)

Çıkış
Gönder
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.