Yurt Dışı Çıkış Pulu

Güncelleme: 07.10.2022 Yayımlama: 13.05.2020 | Okuma Süresi: 3 dk.

Yurt Dışı Çıkış Pulu Nedir?

Yurt dışı çıkış pulu, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkan vatandaşların almaları ve pasaport kontrolü sırasında ibraz etmeleri gereken bir puldur. Yurt dışı çıkış harcını, 23 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe giren ve bazı istisnai durumlar dışında yurt dışına çıkan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ödemesi gerekir. Yurt dışı çıkış harcı; hava, kara ya da deniz yolu fark etmeksizin tüm çıkış noktalarında tahsil edilir. 

Seyahat Sigortası Ücretleri

Yurt Dışı Çıkış Pulu Ne Kadar?

2022 yılında belirlenen yurt dışı çıkış harcı bedeli 150 TL'dir. Yedi yaşından büyük herkes için bu bedel aynıdır ve öğrenciler için herhangi bir indirim söz konusu değildir. Yedi yaşından küçük çocuklar, yurt dışı çıkış harcından muaf tutulurlar.  Seyahate gitmeden önce yaptırılan seyahat sigortası kapsamı hakkında detaylı bilgiyi seyahat sigortası neleri kapsar sayfamızdan edinin.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Nedir, Nereden Alınır?
Yurt Dışı Çıkış Harcı Nedir, Nereden Alınır?

Yurt Dışı Çıkış Harcı Nereye Ödenir?

 • Havalimanlarında bulunan vezne ve otomatlara,
 • Vergi dairelerine,
 • Gümrük saymanlıklarına,
 • Maliye Bakanlığı’na ait harç bürolarına ve bazı bankalara ödeme yapılabilir.

Yurt dışı çıkış harcı, havalimanlarında bulunan gişelere yapıldığında verilen pul, çıkış sırasında görevli polise gösterilir. Diğer ödeme noktaları ve bankalara ödeme yapıldığında ise pul yerine makbuz verilir, bu durumda görevli polis makbuzu görmek durumundadır. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Yurt Dışı Çıkış Pulu Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Yurt dışı çıkış harcının geçerlilik süresi yoktur. Aynı anda birden fazla harç pulu alınıp başka seyahatlerde de kullanılabilir. 2022 pasaport fiyatları hakkında detaylı bilgiyi pasaport fiyatları sayfamızdan edinin.

Kimler Yurt Dışı Çıkış Harcı Ödemez?

Yurt dışı çıkış harcından muaf olan kişiler şu şekildedir;

 • Kontrol esnasında, çıkış tarihini kapsayan yurt dışı oturma iznini ibraz eden kişiler
 • Seyahatleri KKTC'ne olan vatandaşlar
 • Oturma izni yerine geçen Green Card’ı ibraz eden kişiler
 • Oturma izni belgesi ibraz etmese dahi, pasaportunda “işçi, işçi çocuğu, işçi ailesi veya süresiz oturma izni bulunmaktadır” kaşesi yer alanlar
 • Oturma izni belgesi ibraz etmese dahi, pasaportunda belirli bir dönem için ya da sınırsız oturma ya da çalışma izni kaşesi olanlar
 • Pasavan ve benzeri belgeleri ibraz eden kişiler
 • Yedi yaşından küçük çocuklar
 • Ticari amaçlarla yurt dışına çıkan; kara, hava, deniz ve demiryolu araçlarının mürettebatı.

Aracıyla yurt dışına çıkmak isteyenlerin alması gereken belgeler hakkında detaylı bilgiyi araçla yurt dışına çıkmak için gerekli belgeler sayfamızdan edinin.

Yurt Dışı Çıkış Harcının Ödenebileceği Bankalar

Ziraat BankasıHalk Bankasıİş Bankası
Yapı Kredi BankasıAkbankVakıfbank
Garanti BBVAŞekerbankFinansbank
DenizbankAlbaraka Türk Katılım BankasıTürkiye Finans Katılım Bankası

Yurt Dışı Çıkış Harcı İnternetten Ödenir mi?

İnteraktif Vergi Dairesi web sitesi ve mobil uygulamaları aracılığı ile internetten de ödeme yapabilir. İnteraktif Vergi Dairesi web sitesinde ana sayfada yer alan “Hızlı Ödeme” bölümünde “Yurt Dışına Çıkış Harcı Ödeme” menüsü aracılığıyla yurt dışına çıkış harcı kolaylıkla ödenebilir. İnternetten yapılan ödemeler, online olarak sisteme düştüğünden çıkış esnasında görevli memur sistem üzerinden ödeme yapıldığı görürür; herhangi bir makbuz alımına gerek kalmaz.

Kaynak:

23.03.2007 Tarihli ve 26471 Sayılı Yurt Dışı Çıkış Harcı Hakkında Yönetmelik

Gelir İdaresi Başkanlığı GİB Yurt Dışı Çıkış Harcı


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et