Kripto Para Nedir?

Yayımlama: 06.09.2019 Güncelleme: 25.06.2020

Crypto ve currency kelimelerinin birleşmesiyle oluşan Cryptocurrency kelimesi kripto para anlamına gelir. Güvenlik açısından şifreli (kriptoloji) sanal para anlamına gelir. Şifreleme sayesinde para işlemleri güvenli olarak sağlanarak yeni paraların oluşması engellenir. Kripto para; internet aracılığıyla kullanılan hiçbir merkeze bağlı olmayan ya da aracı kuruma bağlı olmayan sanal para birimini de ifade eder. 

Takas işlemlerinde doğru ve güvenli işlem açısından kriptografi kullanılır. Fiziksel konuma sahip değillerdir. Çalışma presipleri banka kartları ve kredi kartları ile aynıdır. Para transferleri veya işlemleri esnasında değişen sadece ekranlarda görünen sayılardan ibarettir. Yani işlemler sonucunda değişen şeyler sadece sistemlerdeki verilerdir. Kripto para mantığı da bu şekilde işler. Herhangi bir merkeze bağlı olmamaları veya merkezileştirilmemiş olmaları bakımından sistemi güvenli kılar. 

Kripto paralar belirli şifreler kullanılarak yerleştirildiği sanal cüzdanlardan yine şifreler aracılığıyla çıkarıldığı için bu adı taşırlar.  

Kripto Para ile Alışveriş

Kripto para birimiyle aynı gerçek parada olduğu gibi işlem yapılabilir.  Piyasada bugün itibari ile binden fazla kripto para çeşidi vardır. Bunlardan bazıları; Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Dash, Monero, Neo, Nem vb. 

Sanal olmaları yalnızca bilgisayarda kayıtlı olmalarından kaynaklıdır. Türk lirası, Euro, Dolar gibi basılı halde bulunmazlar.

Döviz hesabı nedir, nasıl açılır detaylı bilgi için ilgili sayfayı ziyaret edin.

Kriptografi Nedir?

Kriptografi; bir şifreleme bilimidir. Verileri bir sisteme göre şifreler. Kripto paralar ortam üzerinde şifrelerin oluşturulması ve çözülmesi aracılığıyla transfer edilir. Algoritmalar kullanılır.

Kripto Paraların Tarihi

Teknolojinin gelişmekte olduğu 90’lardan beri dijital para birimi oluşturmak için birçok girişimde bulunuldu. Flooz, Beenz, DigiCash gibi sistemler oluşturuldu. Fakat bu sistemler sahtekarlık, finansal durumlar, şirket içi anlaşamazlık gibi konular sebebiyle başarısız oldu.

İlk kripto para olarak bilinen bitcoin, 2009 yılları başında Satoshi Nakamoto kod adıyla ortaya çıkan kişi ya da kişiler tarafından geliştirilmiştir. Ağ uçtan uca şifreli dosya paylaşımı platformuna benzer olarak bir platform üzerinde ilerler. 

Kripto Paraların Güvenliği 

Kripto para özellikle merkezi otorite veya kurum tarafından yönetilmediği için güvenilirlik açığı bulunmamaktadır. En büyük risk fiziksel bilgisayarda yer alan madenleriniz yani kripto paralar cüzdana aktarılmamış ise, bilgisayarınızın çökmesi durumunda kaybolması anlamına gelir. Diğer bir olumsuz durum bilgisayarınızın hacklenmesidir. Milyar dolarları aşan işlem kapasitesinden dolayı kripto paralar sürekli saldırı altındadır. Kripto paraların güvenliği “Blockchain” adlı teknolojiye dayanmaktadır.

Kripto Para Borsası

Kripto para borsası, bilinen borsalardan biraz daha faklı çalışan fakat aynı mantıkla yani al-sat yapabildiğimiz yerlerdir. En belirgin farklılık aracı kurumun olmamasıdır. Kripto para borsaları onlıne platformlardır ve portföylerinde bulunan paralar ile işlem yapılabilmektedir.

Bitcoin almak istenildiğinde bir kripto para borsasında hesap oluşur, paranızı yatırıp istediğiniz seviyeden alım emri verebilirsiniz. Belirlenen seviye gerçekleştiğinde verilen işlem emri devreye girer. Kripto para borsaları birbirinden farklı çalışır. Hangi kripto para ile işlem yapmak istiyorsanız o borsayı tercih edebilirsiniz. Yatırım fonu hakkında merak edilenleri yatırım fonu nedir sayfamızdan edinin.

Kripto Para Borsası Nasıl Çalışıyor?

Kripto para borsalarında istediğiniz para birimini bitcoin, litecoin ve ethereum gibi birçok kripto para ile değiştirebilirsiniz. Bu paralar Amerikan doları veya Euro ile alınıp satılabilmektedir. Son dönemlerde diğer para birimleri ile işlem görmeye başlayan kripto paralar Türk Lirası kullanılarak da alınabilir. Kripto para alıcı ve satıcılarını bir araya getiren borsalar, değiş-tokuş işleminin gerçekleşmesini sağlarlar. Aracılık hizmeti sundukları için komisyon geliri elde ederler. Bu komisyon işlem yapılan kripto para birimine göre değişmektedir. Borsaların çalışma sistemleri arz-talep ilişkisine de bağlıdır. Kripto para borsalarında kimlik prosedürü uygulanmaktadır. Bu sayede hem güvenli işlem yapılır hem de yasa dışı işlemlerin yapılmasının önüne geçilir. 

Kripto Para Süreci 

Her kripto para biriminin geçmişi içeren kamu defteri vardır. İşlem yapmak istenildiğinde kripto para birimine ait ağ ile kripto para biriminin sahipliği başkasına devredilir. Daha sonra ağ kullanılan veya kullanılmayan kripto paraları hesaplayıp hesabınıza ekler. 

Merkezi Olmayan Kontrol 

Kripto para birimleri de merkezi olmayan kontrol ile işaretlenir. Kripto paraların arz ve değerleri düzenleyici kurumlar, merkezi otorite veya merkezi bankaların kontrolünde değil kendi yönetim kodlarına yerleştirilmiş karmaşık protokoller ile kontrol edilir. İşlemlerin kayıt edilmesi, yeni oluşan kripto para birimlerinin alınması ve diğer kullanıcıların ödediği işlem ücreti karşılığında büyük bir işlem gücü kullanan madenciler, kullanıcı faaliyetleri ve para biriminin istikrarı, sorunsuz işlevi için kritik öneme sahiptir.

Kripto Para Üzerindeki Yetki

Kripto para biriminin bir merkezi olmadığından kanun uygulayıcıdır ve ödeme işlemcileri Bitcoin hesapları üzerinde herhangi bir yetki alanına sahip değillerdir. 

Yararları ve Zararları

Siyasi bağımsızlıkları nedeniyle esasen geçilmez veri güvenliğine sahiptirler. Kripto para birimleri gri ve karaborsa işlemlerini kolaylaştırmak için de kullanılmaktadır. Bu sebeple birçok ülke tarafından olumsuz görülmektedir. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et