İnternetten (Şubeye Gitmeden) Banka Hesabı Açmak

Güncelleme: 07.10.2022 Yayımlama: 24.05.2021 | Okuma Süresi: 3 dk.
Şubeye Gitmeden Anında Banka Hesabı Aç 

1 Mayıs 2021 tarihi itibariyle devreye giren düzenleme ile herhangi bir banka müşterisi olmak veya hesap açmak için fiziksel olarak bankaya gitme veya ıslak imza atma zorunluluğu kaldırıldı.

Yapılan düzenleme ile bankalar internetten uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla müşteri kabul edebiliyor.

İnternetten (Şubeye Gitmeden) Banka Hesabı Açma
İnternetten (Şubeye Gitmeden) Banka Hesabı Açma

Uzaktan Banka Hesabı Açılış Başvurusu Nasıl Yapılır?

Müşterisi olmadığınız bir bankadan hesap açtırmak için uzaktan kimlik tespiti sürecinde, görüntülü görüşme başlamadan önce hesap açmak istenilen bankanın mobil uygulaması veya internet sitesi üzerinden başvuru formunun doldurulması gerekir. 


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
DenizBank Bonus Gold
Ödül Para/Puan 5000 TL
Yıllık Ücret 255 TL

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


İnternetten (Şubeye Gitmeden) Banka Hesabı Açmak İçin Yapılması Gerekenler

 • Uzaktan hesap açılış başvurusu için mutlaka yeni T.C. kimlik kartı ve akıllı telefonunuzun olması gerekir.
 • Kimlik kartınızın üzerindeki bilgiler hasar görmemiş ve okunabilir olmalı.
 • Bankanın mobil uygulamasını güvenli bir yerden indirdiğinizden ve bankanın internet adresinin doğru olduğundan emin olunmalı.
 • Bilgileriniz banka tarafından doğrulandıktan sonra uzaktan kimlik tespitini gerçekleştirmek için banka temsilcisi ile irtibata geçilir. Bu nedenle banka uygulamasını kullanmaya başlamadan önce sakin ve aydınlık bir ortama geçilmeli.
 • Görüşme sırasında kimlik tespitinde sorun olmaması için güneş gözlüğü ve maske gibi yüz tanımayı engelleyici şeyler kullanılmamalı.
 • Görüşme bilgisayarla yapılacak olsa da, mobil telefonunuz yanınızda bulunmalı. Telefonun ön ve arka kameralarının çalıştığı ve internet bağlantısı olduğu kontrol edilmeli. Görüşme süresince kameranız açık olmalı.
 • Banka tarafından, mobil telefonlardaki NFC (Yakın Alan İletişimi) özelliği kullanmanız istenebilir. Bu sebeple telefonunuzda NFC özelliğinin nerede olduğunu ve nasıl açılacağını mutlaka önceden öğrenilmeli.
 • Doğrulama yapmak için hesap açmak istenilen banka başka bankadaki hesabınızdan, para transferi yapmanızı talep isteyebilir.
 • Tarafınıza sorulan sorulara eksiksiz ve net cevaplar verilmeli.
 • Görüntü ve ses kalitesinin, şüpheye yer bırakmayacak ve kimlik tespitinde herhangi bir kısıtlamaya imkân vermeyecek şekilde yeterli seviyede olduğundan emin olunmalı.
 • Görüşme boyunca işlemler sadece hesap açmak isteyen kişi ile gerçekleştirilir. Bu sebeple hesap ve işlem güvenliği için üçüncü bir kişiden yardım alınmamalı.

İnternet dışında nasıl hesap açabileceğinizi öğrenmek için banka hesabı açmak için gerekenler yazımızı inceleyin. Ayrıca 7/24 para transferi hizmeti sunan FAST hakkında bilgi almak için FAST ödeme nedir yazımızı ziyaret edin. 

Uzaktan Hesap Açılışında Kişinin Bilgileri Nasıl Kontrol Edilir?

Uzaktan hesap açılışında da yüz yüze hesap açılışında istenen bilgiler istenir. Kişinin imza örneği ise alınması zorunlu değildir. Alınan kimlik bilgileri İçişleri Bakanlığı veri tabanı üzerinden teyit edilir. Dijital para hakkında detaylı bilgi almak için dijital para nedir, nasıl alınır sayfamızı ziyaret edin.


En Yüksek Mevduat Faiz Oranları:

100.000 TL 32 Gün Vade

Net Bakiye 101.832 TL
Faiz Oranı %22,00
Net Kazanç 1.832 TL
Net Bakiye 102.082 TL
Faiz Oranı %25,00
Net Kazanç 2.082 TL
Net Bakiye 102.082 TL
Faiz Oranı %25,00
Net Kazanç 2.082 TL

Tüm Mevduat Faizlerini Listele

* Tüm bankaların mevduat oranları görmek ve karşılaştırmak için mevduat faiz oranları sayfamızı ziyaret edin.


İnternetten Hesap Açılış Görüşmesinde Hangi Bilgiler İstenir?

Uzaktan hesap açılışında kurumlar tarafından alınan tedbirler kapsamında hesap açma amacı, talep edilen ürünler gibi bilgiler müşteriden istenilebilir. Bunun yanında kişinin gelir bilgisi, aylık tahmini işlem hacmi gibi bilgiler de talep edilebilir. 

Yükümlülerce uzaktan kimlik tespitine ve müşterinin tanınmasına ilişkin olarak tebliğle getirilen hususlara uyulmaması halinde 5549 sayılı Kanun’da öngörülen cezalar uygulanır.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et